Dohodninski šok

Ko davek udari brezposelne

Mirjana Martinovič
4. 7. 2016, 19.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Težko je, ko po 30 letih ostaneš brez zaposlitve. In ko ti po plačilu položnic in kredita v žepu ostane manj kot sto evrov. Še težje postane, če v takih razmerah dobiš doplačilo dohodnine v višini več kot tisoč evrov. Kako je to mogoče, če si bil brezposeln in so bili tvoji prejemki v glavnem le nadomestila zavoda za zaposlovanje?

Arhiv Svet24
Novomeščana presenetila odločba dohodnine za leto 2015, ki veleva doplačilo v znesku 1007,33 evra.

Novomeščan, ki je želel ostati anonimen, je prejel položnico Fursa za dobrega tisočaka, ki jo mora poravnati do 1. avgusta letos. Zgodba postane zanimiva ob pregledu njegovih prejemkov v lanskem letu, ki so jih povečini predstavljala le nakazila Zavoda RS za zaposlovanje (ZRSZ).

Novomeščana presenetila odločba dohodnine za leto 2015, ki veleva doplačilo v znesku 1007,33 evra.

Je mogoče, da socialna država na enem koncu da in hkrati čez čas na drugem vzame nazaj? Naš sogovornik je ostal brez dela konec februarja lani, ko je od nekdanjega delodajalca prejel plači za januar in februar 2015 pa še dve za november in december 2014. Skupaj je bilo teh prilivov za slabih 7400 evrov, nakar je do konca leta prejemal še nadomestilo ZRSZ, skupno v višini dobrih 7900 evrov.

In potem šok: Furs mu je poslal položnico za doplačilo dohodnine v višini nekaj čez tisoč evrov. »Oglasil sem se pri bivšem delodajalcu, pa so mi takoj pokazali, da so oni za manjši bruto znesek odvedli skoraj tisoč evrov akontacije dohodnine, medtem ko so je na ZRSZ zgolj 199. Če bi torej tudi zavod odvedel dohodnino po enakem ključu, bi bilo tega za tisoč evrov in tako visokega doplačila ne bi dobil,« je povedal ob kazanju odločbe in dodal: »Zadeva je zelo preprosta, saj drugih prejemkov nisem imel. Tudi olajšav nisem imel, razen splošne v višini 550 evrov in pa okoli 150 evrov zaradi zavarovanja.«

MAKSIMALNO NADOMESTILO

Direktorica območnega urada ZRSZ Novo mesto Tatjana Muhič je povedala, da višino nadomestil in izplačane akontacije že nekaj let obračunavajo na republiškem uradu, in ne na območnih enotah. Kljub temu je pojasnila, da se pravica do denarnega nadomestila odmeri na podlagi delovne dobe zavarovanca, višina pa je odvisna od njegove plače v zadnjih osmih mesecih pred prenehanjem delovnega razmerja. »S tem da je določena tudi maksimalna višina denarnega nadomestila, to je 892 evrov bruto. Od tega se obračunajo davki in prispevki, ki so določeni po zakonu o dohodnini in zakonu o prispevkih za socialno varnost,« je razložila Muhičeva.

Naš sogovornik je ostal brez dela konec februarja lani, ko je od nekdanjega delodajalca prejel plači za januar in februar 2015 pa še dve za november in december 2014. Skupaj je bilo teh prilivov za slabih 7400 evrov, nakar je do konca leta prejemal še nadomestilo ZRSZ, skupno v višini dobrih 7900 evrov.

»Na zavodu sem se udeležil vseh njihovih vabil kot aktivni iskalec zaposlitve. Za 30 let delovne dobe so izračunali, da mi pripada nadomestilo okoli 670 evrov neto mesečno. Ko plačam položnice in kredit, to znese 600 evrov. Zdaj pa sem dobil to dohodnino, od kod?« razočarano pristavi sogovornik.

AKONTACIJA PO LESTVICI

Ivanka Horvat, koordinatorka oddelka za socialno varnost na novomeški enoti ZRSZ, dodatno pojasni, da akontacija dohodnine s strani zavoda »ni bila premalo obračunana, ampak v skladu s Pravilnikom o določitvi olajšav in lestvice za odmero dohodnine za leto 2015, objavljenem v Uradnem listu št. 94/14«.

Konkretnega primera zaradi varstva osebnih podatkov na zavodu niso smeli komentirati, Horvatova pa je dodala: »Če gre za več različnih izplačevalcev, se lahko zgodi, da morajo posamezniki vrniti dohodnino. Furs ne upošteva zneskov vsakega izplačevalca posebej, ampak skupen znesek skozi vse leto. Tako da se lahko na mesečni ravni upoštevajo različne splošne olajšave glede na zneske po davčni lestvici, na koncu leta pa Furs za vse dohodke skupaj vzame eno splošno olajšavo na letni ravni in obračuna dohodnino.«

Naš sogovornik, kot omenjeno, posebnih olajšav ni imel, zavod pa podobno kot marsikateri delodajalec pri izračunu akontacije dohodnine upošteva povečano splošno olajšavo. »Vsi imajo povečano olajšavo, ki mu jo lahko izbrišemo na njegovo pisno zahtevo. Potem je obračunane akontacije dohodnine več, a je tudi manjše mesečno neto denarno nadomestilo,« dodatno pojasni Horvatova in zatrdi, da na to možnost prejemnike nadomestila opozorijo, a naš sogovornik se s tem ne strinja: »Najbolj me moti, da me referentka na zavodu že na prvem sestanku ni opozorila na te stvari. Osebno bi raje skozi leto prejemal teh 50 evrov manj mesečno, kot pa da moram zdaj plačati tisoč in nimam od kod.«

VSAJ NA OBROKE

Še najbolj ga je zanimalo, po katerem zakonu ZRZS odvaja akontacijo, kot jo, saj je od uslužbenk na Fursu slišal, da ni osamljen primer in da nekaterim odvajajo še nižje akontacije, tako da je šok ob prejemu doplačila dohodnine lahko še večji: »Na davkariji so še rekli, da izbris tega dolga ni mogoč, če imaš kakršnokoli lastnino. Ne morem si privoščiti, da bi ostal brez avta, saj iščem zaposlitev, čeprav se zavedam, da to pri mojih letih ne bo lahko. Tako da sem lahko zgolj zaprosil za odplačilo v treh obrokih, odgovora še nimam.« Na novomeškem uradu ZRSZ so dodali, da so tudi upoštevane olajšave razvidne iz odločbe, ki jo prejme vsak prejemnik njihovih nadomestil, ter da se po njihovih izkušnjah večina raje odloči za mesečno višji neto znesek kot pa več odmerjene akontacije. V primeru našega sogovornika temu ni tako, svojo pripoved pa je zaključil z besedami: »To zame ni nadomestilo, ampak laž in manipulacija. Pravijo, da je maksimalno nadomestilo teh 670 evrov neto, kar ne drži, saj bi moral od tega odvesti davek v višini sto evrov mesečno, torej je dejansko nekaj čez 550 evrov. Takšno početje naša zakonodaja mogoče res dopušča, ampak to je barabija …«