Slovenija

Odpuščanja v Pivovarnah Laško in Union; obžalujejo, da ne že prej

J.P./STA
13. 4. 2016, 13.34
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Pivovarni Laško in Union sta v torek odpustili po 50 delavcev, približno 15 delavcev so prezaposlili k drugim delodajalcem, 20 pa so ponudili novo pogodbo na drugem delovnem mestu v pivovarnah, so danes povedali v Pivovarni Laško. Podjetniška sindikata pivovarn obžalujeta, da odpuščanja niso izvedli v treh letih.

Reuters
Obljubili so samo poslovanje v skladu s strategijo podjetja, ki je že prej predvidevala zmanjševanje delovnih mest.

Zmanjšanje števila zaposlenih bi lahko izvedli v več korakih v daljšem časovnem obdobju, so sporočili iz podjetniških sindikatov pivovarn. 

Podjetniška sindikata obžalujeta, da je bilo stališče uprav pivovarn, da se k reorganizaciji pristopi nemudoma in v največji možni meri, zavedajoč se vseh morebitnih posledic. Približati se ključnim kazalnikom uspešnosti primerljivih pivovarn v lastništvu Heinekena v najkrajšem času pa je bil glavni motiv odpuščanja, navajata podjetniška sindikata.

Heineken se ni obvezal, da bo ohranil število delovnih mest

Spomnili so, da se je Heineken res zavezal, da bo ohranil proizvodnjo piva na lokacijah v Laškem in Ljubljani, da bo tri leta spoštoval kolektivno pogodbo in ohranil trenutni obseg pravic ter raven udeležbe zaposlenih pri upravljanju. Ni se pa obvezal, da bo ohranil število delovnih mest.

Obljubili so samo poslovanje v skladu s strategijo podjetja, ki je že prej predvidevala zmanjševanje delovnih mest. "Je pa zdaj jasno, da pod vodstvom novega lastnika vse poteka zelo hitro," so zapisali v podjetniških sindikatih.

Pojasnili so tudi, da je Heineken za odpravnine po podjetniški kolektivni pogodbi in za odškodnine delavcem namenil 6,5 milijona evrov, vendar ta znesek ne bo v celoti pristal v žepih odpuščenih delavcev, saj so davčne obremenitve podjetij v takšnih primerih izjemno visoke.