One/oni

35 let Tednika

Ž. B.
15. 3. 2018, 03.00
Deli članek:

Oddaja, v kateri glas dobijo ljudje in ne politiki, se ponaša z eno najdaljših tradicij na slovenski televiziji. Komentirajo sedanji in nekdanji ustvarjalci.

Prvi Tednik se je na sporedu nacionalke odvrtel 6. januarja leta 1983, takrat in naslednjih 28 let v četrtkovem večernem terminu, nato pa so ga premaknili na ponedeljke. »Takrat se je jugoslovanska družba začela bolj odpirati za demokracijo. Kazala se je potreba po več kot samo dnevnem poročanju o številnih sestankih in forumih, ki smo jih poimenovali 'sedeča Jugoslavija'. Vsakdanje življenje nam je polzelo iz rok, začeli smo se spraševati, kaj zanima ljudi,« je pojasnil prvi urednik Branko Maksimovič.

Največjo sled je gotovo pustil Janko Šopar, ki je v 14 letih skozi 566 oddaj postal obraz nove, na človeške zgodbe usmerjene uredniške politike Tednika. »Tako kot sem jaz zaznamoval oddajo, je tudi ona mene. Zaradi Tednika sem postal veliko bolj občutljiv za vse stiske in krivice, ki se dogajajo v družbi. Po vseh zgodbah, ki smo jih o tem naredili, bi človek pričakoval, da bo otopel, a zgodilo se mi je ravno nasprotno.«

Tudi Jelena Aščić, ki je pred dvema letoma stopila v Šoparjeve čevlje, je prepričana, da je sloves oddaje zgrajen predvsem na uredniški politiki, ki še edina pride res blizu ljudem. »Pri nas imajo politiki zelo malo besede, predstavljamo pa zgodbe tistih, ki sicer ne dobijo glasu, da bi pojasnili krivice, ki se jim dogajajo.«

Celoten članek preberite v novi številki revije Vklop!