Ledeni oklep

FOTO in VIDEO: Grozi še "ciklonska bomba", najhujši zimski orkan v zadnjih desetletjih

S.R./STA
4. 1. 2018, 11.13
Posodobljeno: 4. 1. 2018, 11.14
Deli članek:

Vzhodu ZDA poleg rekordnega mraza, ki vztraja že od božiča in je terjal več kot deset življenj, zdaj grozi še pravo zimsko neurje. Nizkim temperaturam naj bi se namreč danes in v petek pridružil še občuten padec zračnega pritiska, zaradi česar meteorologi govorijo o "ciklonski bombi".

Reuters
Na vzhodu ZDA poleg rekordnega mraza še "ciklonska bomba".

Ameriška nacionalna meteorološka služba NWS svari, da se bo "arktična zračna masa" ustalila nad vzhodnima dvema tretjinama ZDA vse do konca tedna. Ameriški mediji napovedujejo, da vzhodu države grozi morda najhujši "zimski orkan" v zadnjih desetletjih.

"Ciklonska bomba" ali tudi "vremenska bomba" je, neformalen izraz za t. i. eksplozivno ciklogenezo, ko zračni pritisk v središču ciklona (sklenjenega območja nizkega zračnega pritiska) zelo naglo pade - za najmanj 24 milibarov v 24 urah. Razvijejo se siloviti vetrovi, ki lahko podirajo drevesa in povzročijo veliko gmotno škodo. To pomeni, da se bo dolgotrajnemu rekordnemu mrazu - v torek zjutraj je bila povprečna temperatura v celinskih ZDA kar 12,7 stopinje Celzija pod ničlo - in sneženju zdaj pridružil še silovit veter.

Reuters
Na vzhodu ZDA poleg rekordnega mraza še "ciklonska bomba".

Ledeni oklep vztraja

Vzdolž vzhodne obale ZDA sta sicer ledeni mraz in dolgotrajno sneženje že povzročila pravi prometni kaos. Na največjih letališčih v New Yorku in New Jerseyju so za danes v naprej odpovedali kakih 2700 letov. V Charlestonu v Južni Karolini so v sredo zaradi snega zaprli pristajalne steze.

Pristojni svarijo, da utegne biti zaradi snega in vetra ponekod prekinjena oskrba z elektriko. V mestu New York bo danes odpadel pouk, saj naj bi ponoči tam zapadlo do 15 centimetrov novega snega. Med drugim že sneži na severu Floride, kjer snega niso videli že skoraj 30 let. Šokirani prebivalci med drugim fotografije neobičajne snežne odeje objavljajo na Twitterju pod oznako #snowmageddon.

Že v torek so sicer ameriški mediji izpostavljali, da nikakor ni neobičajno mrzlo po vsej državi, saj so npr. nižje temperature namerili v Jacksonvillu na Floridi kot pa v Anchoragu na Aljaski, kjer je bilo v torek kar devet stopinj Celzija. V več delih Aljaske so imeli enega najtoplejših decembrov doslej in podobno ostaja tudi v tem letu.