Vlada sprejela določene ukrepe

Ribiči med dvema ognjema: Slovenski policisti zanikajo "provociranje z brzostrelkami"

S.R./STA
29. 12. 2017, 15.50
Posodobljeno: 29. 12. 2017, 15.51
Deli članek:

V uradnem listu je bil danes objavljen sklep vlade, v skladu s katerim je meja s Hrvaško, kot jo je določilo arbitražno sodišče, evidentirana v evidenci državne meje. Sprejela je tudi štiri uredbe s področja ribištva. Medtem odmeva današnje bližnje srečanje v Piranskem zalivu.

Bobo
Od objave sodbe arbitražnega sodišča o meji s Hrvaško do 25. decembra je policija obravnavala skupaj 1122 dogodkov - mejnih incidentov na morju, v katerih je bilo udeleženih 1658 hrvaških plovil.

Šest mesecev po tistem, ko je arbitražno sodišče objavilo sodbo o meji med Slovenijo in Hrvaško, bo Ljubljana v soboto začela z njeno implementacijo. Zagreb medtem razsodbo še naprej zavrača in je ne namerava izvajati.

Sklep bo začel veljati v soboto, še piše v uradnem listu. Danes se sicer izteka rok za pripravo vseh potrebnih ukrepov za implementacijo arbitražne odločbe.

Zakon o evidentiranju državne meje med Slovenijo in Hrvaško je državni zbor skupaj z zakonoma o zemljiški knjigi in morskem ribištvu ter t. i. interventnim zakonom potrdil konec novembra. Vlada je 21. decembra naložila še evidentiranje meje in potrdila zemljevide o meji, kot jo je določilo arbitražno sodišče.

Sprejela je tudi štiri uredbe s področja ribištva; tri s področja izvajanja ribiške politike EU, eno pa za zagotavljanje financiranja pravne pomoči ribičem, če bodo slučajno žrtev hrvaških organov pri njihovem delu.

Slovenska policija izvaja običajne naloge

Slovenska policija bo ob sobotni uveljavitvi arbitražne razsodbe o meji s Hrvaško v Piranskem zalivu še naprej, tako kot do sedaj, izvajala naloge v območju slovenskega morja. Pri tem bo dosledno evidentirala in dokumentirala kršitve, v letu 2018 pa bo lahko stopnjevala svoje ukrepe, so danes povedali na generalni policijski upravi.

Po sprejetju vseh zakonskih in podzakonskih podlag po koncu letošnjega leta bo namreč policija lahko še stopnjevala svoje ukrepe v skladu z veljavnimi zakoni in ne bo več zgolj opozarjala na prekrške. Pri tem bo še pomembnejše sodelovanje in koordinacija vseh pristojnih služb na morju, so poudarili. Dodali so, da pa policija ni pristojna za sankcioniranje prekrškov s področja nedovoljenega ribolova.

Danes zjutraj ob 7.07 so slovenski policisti na morju izrekli opozorilo posadki hrvaškega policijskega patruljnega čolna in posadkama hrvaških ribiških plovil, saj so se nahajali v območju slovenskega morja. Po izrečenem opozorilu so zapustili slovensko moje. 

Ob tem so se še odzvali na navedbe hrvaškega ribiča, da so slovenski policisti "provocirali, ko so z brzostrelkami skočili na ladjo dveh hrvaških ribičev". Kot so poudarili, to "vsekakor ne drži". "Slovenski policisti se pri izvajanju svojih dosedanjih postopkov niso nasilno poskušali vkrcati na plovilo kateregakoli hrvaškega ribiča," so poudarili.

STA
V uradnem listu sklep o evidentiranju z arbitražo določene meje

Hrvaška se bo odzvala na vsako kršitev mejne črte

Pojasnil je tudi današnje bližnje srečanje v Piranskem zalivu
"Hrvaške policijske ladje so bile ob hrvaških ribiških ladjah. Priplula je slovenska policijska ladja, ki je vstopila v hrvaško teritorialno morje. Po opozorilu, da je v hrvaškem morju, je slovenska ladja zapustila hrvaško teritorialno morje, hrvaški policisti in ribiči pa so ostali tam, kjer so bili," je opisal Božinović. Dodal je, da tega ne bi označil za "nov incident", ker so se podobni dogodki v Piranskem zalivu že zgodili. 

Hrvaški minister za notranje zadeve Davor Božinović je danes v Zagrebu povedal, da hrvaška policija ne izvaja nobenih posebnih ukrepov v zvezi z današnjim iztekom šestmesečnega roka za pripravo implementacije arbitražne sodbe. Poudaril je, da se bodo hrvaški policisti odzvali na vsako kršitev obstoječe mejne črte med Hrvaško in Slovenijo.

"Kot notranje ministrstvo smo usmerjeni in osredotočeni na svojo z zakonom določeno nalogo. To je zaščita hrvaške integritete, suverenosti in interesov. Konkretno v Piranskem zalivu to pomeni tudi zaščito interesov hrvaških ribičev," je Božinović povedal na novinarski konferenci, ki je bila posvečena uvedbi nove storitve e-potni list. Dodal je, da vsi opravljajo svoje delo kot doslej in da bo tako tudi v prihodnje.

Zanikal je navedbe nekaterih hrvaških medijev, da je policija na srečanju z ribiči v četrtek v Umagu svetovala ribičem, naj ne izzivajo in ne plujejo do mejne črte v Piranskem zalivu. Predstavil je tudi postopke hrvaške policije v primeru kršitve državne meje. Dejal je, da hrvaški policisti opozorijo na kršitev meje, nakar vsakogar, ki je nelegalno vstopil na Hrvaško, vrnejo čez mejo. 

Kaj če?

Na vprašanje, kaj se bo zgodilo, če slovenska policija po opozorilu ne bo zapustila hrvaškega ozemlja, je odgovoril, da gre za hipotetično vprašanje, in poudaril, da še ni bilo primera, da nekdo ne bi poslušal opozoril hrvaške policije. Dodal je, da je hrvaška policija pripravljena v vsakem trenutku posredovati v skladu s hrvaškimi zakoni.

Izjavil je, da ni nobenih okrepljenih policijskih enot v Piranskem zalivu. Kot je dejal, je policija mobilna, posebej pa pomorska policija, ki pluje v in iz Piranskega zaliva. Ob tem ni želel razkriti, koliko hrvaških policistov je ob morski meji s Slovenijo, temveč je dejal, da "imajo vedno zadostno število policijskih sil na katerikoli meji".