Do umiritve razmer

FOTO: Zavod za gozdove opozarja: ne zahajajte v gozdove

J.P./STA
12. 12. 2017, 15.08
Posodobljeno: 12. 12. 2017, 18.05
Deli članek:

Močan veter je v ponedeljek in danes povzročil znatne poškodbe tudi v gozdovih, so danes sporočili iz Zavoda za gozdove Slovenije.

STA
Najbolj pogosto je veter podiral smreke, pa tudi jelke in listavce.

"Večina poti na Rožnik je zaradi podrtih dreves neprehodnih, zato sprehajalce opozarjamo, naj se temu območju izogibajo," so sporočili z Mestne občine Ljubljana. "Čiščenje poti na Rožniku se bo začelo predvidoma jutri, dela bodo potekala več dni, v tem času pa sprehajalce prosimo, naj se ne zadržujejo na tem območju."

Trenutno še vedno vetrovno vreme in stanje prevoznosti cest ne omogočata podrobne ocene stanja škode v gozdovih, so sporočili iz zavoda. Po prvi oceni pa bo poškodovanega drevja za okoli 500.000 kubičnih metrov.

Poleg Kočevskega in Koroške je veliko škode tudi na Zgornjem Gorenjskem ter na območju občin Jezersko, Logatec, Idrija, Cerknica in Postojna. Škoda je nastala tudi v drugih predelih Slovenije, še najmanj je je na vzhodu države.

Najbolj pogosto je veter podiral smreke, pa tudi jelke in listavce. Veter je drevje podiral in lomil večinoma posamično, v šopih in skupinah ter ponekod tudi ploskovno na večjih površinah.

STA
Fotografija je simbolična

Na Kočevskem in na Notranjskem je veliko poškodovanega drevja na robovih saniranih žarišč podlubnikov. Zaradi podrtega drevja je več gozdnih cest na območju poškodovanosti gozdov neprevoznih. Poškodbe na gozdnih cestah so ponekod nastale tudi zaradi močnega deževja in plazov.

"Obiskovalcem gozda do umiritve vremenskih razmer odsvetujemo vsakršno gibanje v gozdu, saj je v krošnjah ostalo veliko odlomljenih vej, ki zaradi svoje teže in velike višine lahko povzročijo težke poškodbe obiskovalcev," so še zapisali.

STA
Gasilci v Zdenski vasi pomagajo občanom pri odstranjujevanju podrtega drevja.

Posek poškodovanih iglavcev ter izvoz lesa iz gozda v lupljenje ali predelavo morata biti zaključena najkasneje do sredine maja 2018, da se preprečijo dodatne škode zaradi namnožitve podlubnikov na poškodovanem drevju.

Pregledajo naj jih sami

Lastnike gozdov medtem pozivajo, da po umiritvi vremena sami pregledajo svoje gozdove. S sanacijo posledic vetroloma lahko začnejo pred izdajo odločbe Zavoda za gozdove Slovenije, morajo pa o začetku del obvestiti svojega revirnega gozdarja, pri katerem dobijo ves dodatne informacije. Posek poškodovanih iglavcev ter izvoz lesa iz gozda v lupljenje ali predelavo morata biti zaključena najkasneje do sredine maja 2018, da se preprečijo dodatne škode zaradi namnožitve podlubnikov na poškodovanem drevju.

Posek polomljenih in prevrnjenih dreves je izredno nevarno opravilo, so še opozorili v zavodu. Zato lastnikom priporočajo, da se za samostojno izvedbo sečnje odločijo le, če so za to usposobljeni in opremljeni, sicer naj raje najamejo usposobljene gozdne delavce.

STA
Gasilci v Zdenski vasi pomagajo občanom pri odstranjujevanju podrtega drevja.