Huda ura

VIDEO in FOTO: Tolkla toča v velikosti jajca, streha z bloka padla na vozilo

T.L./STA
7. 8. 2017, 13.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Veliko škodo je povzročilo nedeljsko neurje, ki je odneslo oziroma prestavilo tudi začetek napovedane sanacije potoka Tojnica.

J.P.
"Jaški na cestišču niso zmogli vode, ki se je ulila iz neba," je opisal bralec.

Na Idrijskem je nedeljska nevihta s silovitim vetrom in točo tudi do velikosti jajca povzročila precejšnjo škodo na objektih in avtomobilih. Kot je povedal vodja gasilske intervencije Klemen Valant, je veter razkril strehe na 13 objektih, prekrili so jih sedem. Neurje je precejšnjo škodo povzročilo tudi na Ilirskobistriškem in Logaškem.

Streha padla na parkirano vozilo

Zaradi same strukture strehe je bilo po Valantovih besedah najbolj zahtevno posredovanje na strehi enega izmed objektov v Melinah. Delo na objektu so morali sicer iz varnostnih razlogov zaradi teme prekiniti.

Streha z enega izmed blokov je padla na parkirano vozilo in ga popolnoma uničila, toča pa je poškodovala preostale parkirane avtomobile. V Spodnji Idriji je poškodovalo streho tamkajšnje osnovne šole.

Uhajal plin ...

Gasilci so v nedeljo pozno popoldne na Idrijskem morali posredovati tudi zaradi podrtih dreves in uhajanja plina, na terenu pa jih je bilo 45. Tako gasilci kot domačini sicer takšne ujme v teh krajih ne pomnijo.

... udarila je strela

Zaradi poškodovanih streh so gasilci posredovali tudi na Vojskem, v Dolah in Ledinah, v vasi Bukovo nad Cerkljanskim, kjer je zaradi udara strele zagorela drvarnica.

Na logaškem je neurje z močnim vetrom in obilnim deževjem podrlo številna drevesa, veter je poškodoval ostrešja devetih objektov. Vrtec v Logatcu je poplavila meteorna voda, poplavilo je tudi industrijski objekt, je razvidno s spletnih strani Uprave RS za zaščito in reševanje.

Strehe je odkrivalo tudi na območju Vrhnike, kjer je padala toča v velikosti oreha in povzročila nemalo škode na kmetijskih pridelkih. Zaradi neurja je brez elektrike ostalo več kot 3500 odjemalcev na Zaplani in Vrhniki ter okoli 2500 na območju Logatca.

Meteorne vode so nevšečnosti povzročale tudi v Žireh in Kobaridu.

J.P.

Že popoldne se je neurje s točo razbesnelo nad območjem Ilirske Bistrice. Gasilci so imeli precej dela s pokrivanjem poškodovanih streh. Po prvih podatkih uprave je poškodovanih kar 70 objektov.

Začetek sanacije zamaknjen

Močna neurja, ki so se v nedeljo zvečer znesla predvsem nad območjem od Ilirske Bistrice prek Logatca do Idrije, so zamaknila tudi predviden začetek sanacijskih del na vrhniškem potoku Tojnica. Tega je močno onesnažilo gašenje požara, ki je 15. maja letos izbruhnil v podjetju za predelavo kemičnih odpadkov Kemis na Vrhniki.

Dela bi se morala po načrtu Kemisa, ki je odgovoren za sanacijo potoka, začeti danes dopoldne, ko naj bi najprej preusmerili vodo iz potoka mimo območja sanacije ter namestili cevovode in črpalke. Ribiči vrhniške ribiške družine pa bi po načrtu danes morali opraviti odlov rib v potoku. A je neurje, ki je v nedeljo z zahoda doseglo Slovenijo in krajevno prineslo močna neurja z vetrom in točo, prekrižalo načrte. Kot so sicer ob najavi začetka sanacije poudarili v podjetju, lahko izvedbo del prepreči le izredno slabo vreme.

Gladina se je dvignila za pol metra

Predsednik Ribiške družine Vrhnika Vladimir Mikec je pojasnil, da se je gladina Tojnice čez noč dvignila za približno pol metra, tok potoka je hitrejši, voda je kalna. V takih razmerah njihovi ribiči ne bi mogli opraviti izlova rib.

Vrhniški ribiči bodo resda sodelovali v tej fazi sanacije, a Mikec je izpostavil, da se s projektom, ki ga je pripravil Kemis in ga je odobrila Agencija RS za okolje (Arso), ne strinjajo. Zato so tudi vložili pritožbo na delno odločbo. Kot je pojasnil predsednik vrhniške ribiške družine, je nesprejemljivo to, da se bo sanacija opravila zgolj na dolžini stotih metrov toka Tojnice od Kemisa dolvodno in ne na celotni dolžini potoka.

Poleg tega jih moti, da med sanacijo ne bodo odstanjevali tudi zemljine iz dna potoka. Po prepričanju ribičev bi morali v sanacijo vključiti tudi reko Ljubljanico, v katero se zliva Tojnica.

V Ljubljanici nič več rib?

"Morali bi vsaj opraviti vzorčenje tkiva rib v Ljubljanici. Potreben bi bil dolgoročen monitoring, da bi videli, ali se bodo te ribe sploh še drstile, glede na to, da so bili v vodi odkriti tudi hormonski motilci. Da ne bomo čez 15 let presenečeni, ker v Ljubljanici ne bo več rib," je kritičen Mikec.

Kot je opozoril, je okoli sanacije po požaru v Kemisu še veliko nedorečenega. "Če se sanacija ne bo izvedla v korist ljudi, ribiči ne bomo tiho," pravi predsednik vrhniške ribiške družine.

Kemisov sanacijski program zajema tri faze, delna odločba agencije za okolje pa obravnava le prvo, ki bi se morala začeti danes in v kateri naj bi vode Tojnice preusmerili mimo območja sanacije, namestili cevovode in črpalke ter zajezili zgornje in spodnje točke 100-metrskega odseka Tojnice, za katerega je predvideno odstranjevanje sedimenta. Še pred pričetkom del naj bi ribiči Ribiške družine Vrhnika iz potoka izlovili ribe. Za tem naj bi začeli s sesanjem sedimenta Tojnice in začasnim skladiščenjem sedimenta. Zadnji delovni dan izvedbe pa nameravajo Tojnico izpustiti nazaj v strugo.