Dogodek v Dupleku

FOTO: Pred uničenjem ogromne bombe bodo evakuirali 450 ljudi

STA/B.K.
24. 7. 2017, 14.37
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Ogromno bombo iz druge svetovne vojne, ki jo je pri gradu Vurberk po naključju našel Branimir Brumen, ki je z otroki z detektorjem kovin iskal kovine pod zemljo, bodo uničili jutri dopoldan. Potrebna bo evakuacija več kot 450 ljudi iz okoliških hiš. Zaprti bodo tudi ceste in zračni prostor.

NUS
Bomba

Evakuacija okoliških prebivalcev v radiu enega kilometra okoli bombe, se bo začela v torek ob 10. uri, nato pa bodo pričeli s postopkom za detonacijo bombe. To bodo najprej obdali z zaščitnim ovojem, nato pa jo bodo s posebnim žičniškim sistemom od hiše najditelja preselili v sedem metrov globoko jamo, s čimer bodo zaščitili okolico.

Po ocenah državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) bo eksplozija vidna in slišna v oddaljenosti dveh kilometrov, večje gmotne škode pa ne pričakujejo, je povedal  Igor Boh iz NUS.

NUS
Vplivno območje.

Med uničenjem, ki bo potekalo več ur, bodo na območju zaprli vse ceste, tudi regionalno povezavo Maribor-Ptuj. Zagotovljeno bo požarno varovanje, zaprt pa bo tudi zračni prostor v razdalji dveh kilometrov po tleh in 2500 metrov v višino od mesta bombe.

NUS
Shema notranjosti bombe.

Gre za 250 kilogramov težko ameriško letalsko bombo iz druge svetovne vojne z med 120 in 125 kilogrami eksplozivne polnitve. Iz letala naj bi bili med raketiranjem območja Vurberka februarja 1945 vrženi dve bombi, ki sta zgrešili cilj in dosegli grad. Ena naj bi eksplodirala, druga, s katero se zdaj ukvarjajo, pa naj bi ostala neeksplodirana, je pa odtrgalo del vžigalnika.

Strokovnjaki so ob tem ponovno opozorili, da je pri takšnih predmetih nujna izredna previdnost. Samo v soboto so bili v Sloveniji zabeleženi trije primeri najdbe NUS - v Mariboru je občan našel ročno granato nemške izdelave iz druge svetovne vojne, v Bovcu ročno bombo italijanske izdelave iz prve svetovne vojne. Najbolj nevarna je bila najdba v Zanigradu v občini Koper, kjer so delavci v zidu našli ročne bombe iz druge svetovne vojne, pri čemer je ena bomba v zidu eksplodirala in lažje poškodovala delavca. Isti dan naj bi v Občini Šempeter - Vrtojba zagorela lopa v lasti zbiralca neeksplodiranih ubojnih sredstev, kjer so našli več kot 200 takšnih predmetov. "Takšnih zadev ne gre podcenjevati," je predstavnik državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) Igor Boh.

NUS
Zaščitni nasip z izkopano jamo.

Pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi sicer posredujejo skoraj vsak dan. V povprečju opravijo več kot eno intervencijo na dan in odstranijo 18 kosov teh sredstev v skupni teži 24 kilogramov. V preteklih 12 letih so odstranili več kot 106.000 kilogramov neeksplodiranih ubojnih sredstev.

NUS
V to jamo bodo skušali prestaviti bombo pred detonacijo.

NUS
Gradnja zaščitnega nasipa