Slovenija

Židan: Odločitev nadzornega sveta SDH je zelo razumna

STA/M.J.
5. 6. 2015, 08.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Odločitev nadzornega sveta SDH, da o prodaji Telekoma Slovenije skladu Cinven dokončno presodi vlada kot skupščina, se zdi prvaku SD Dejanu Židanu razumna. Člani vlade bodo odločitev lahko sprejeli na transparenten način in zanjo sprejeli tudi odgovornost, je za STA poudaril Židan, ki odločanje pričakuje na naslednji redni seji vlade.

STA

Nadzorni svet in uprava Slovenskega državnega holdinga (SDH) sicer menita, da je v danih okoliščinah prodaja večinskega deleža v Telekomu Slovenije primerna in ekonomsko utemeljena. Vendar pa nadzorni svet v četrtek po maratonski seji ni dal soglasja k prodaji družbe. Zato je soglasno predlagal upravi, da skliče skupščino in ji predloži v soglasje predlog za prodajo Telekoma.

Odločitev po Židanovem mnenju omogoča, da lastnik ponovno pretehta argumente za prodajo, povezane z izpogajano ceno in tudi glede (ne)strateškega značaja kupca.

Na tej podlagi lahko vlada odločitev sprejme na transparenten način, tako da ne bo skrivanja za institucijami, pač pa bodo odločali posamezni člani ministrskega zbora. "Tudi volivci bodo ocenjevali, ali delujemo v skladu s tem, kar smo obljubljali pred volitvami," je pojasnil Židan, ki se je za odločanje o Telekomu na vladi vseskozi zavzemal.

Odločitev nadzornega sveta SDH je po Židanovem mnenju tudi v skladu s korporativnim načinom upravljanja premoženja. Gre za tako pomembno naložbo, da njeni upravljavci za končno mnenje vprašajo lastnika, kar po njegovih besedah ni neobičajna odločitev. "Čeprav se zavedam, da se marsikdo v Sloveniji rad skriva za hrbti različnih institucij, tako da se mu javno ni treba odločati, je dolžnost politike, da se odloča," je bil jasen prvak SD.

V največji vladni stranki, SMC, pa tudi v DeSUS, so namreč pričakovali, da bo odločil SDH, nadaljnja ravnanja pa prepustili zakonskim mejam. Zdaj je vprašanje, kako bo predlog, da se Telekom Slovenije vendarle proda skladu Cinven, šel skozi vladno sito. Pomemben je zlasti strateški značaj edinega kupca. V SD namreč trdijo, da Cinven kot sklad ni strateški partner, kar pa da je določeno v obrazložitvi vlade ob sklepu DZ za prodajo Telekoma Slovenije.

Vendar pa kljub različnim mnenjem za zdaj ne kaže na usodne koalicijske pretrese. Židan namreč zatrjuje, da v SD ne bodo izsiljevali partneric in s podporo ali nepodporo vlade prodaji Telekoma pogojevali nadaljnjega sodelovanja v koaliciji. Povedali bodo le svoje mnenje in poskušali partnerje prepričati, je pojasnil predsednik najmanjše koalicijske stranke.

Pričakuje še, da bo vlada kot skupščina odločala v prisotnosti vseh njenih članov, in to v razumnem roku. To je po njegovem mnenju na prihodnji redni seji v petek. "V državi ni izrednih razmer," je odvrnil na vprašanje morebitnega odločanja na izredni seji vlade.

Predsednik uprave SDH Matej Pirc je po četrtkovi seji nadzornega sveta napovedal, da bo uprava SDH na podlagi zakona o gospodarskih družbah v čim krajšem času sklicala skupščino družbe. Dodal je, da sklic skupščine pričakujejo v šestih dneh.

Britanski zasebni naložbeni sklad Cinven, ki je edini oddal zavezujočo ponudbo za okrog tričetrtinski delež v največjem slovenskem telekomunikacijskem operaterju, je sicer v sredo sporočil, da pričakuje odločitev prodajalcev do 10. junija. Zaradi omejitev na strani svojih virov financiranja se namreč po tem datumu ne more zavezati k izpolnitvi ponudbe.