Kamini

Prasketajoči plameni, ki ogrejejo dušo

Alenka Grgič Obersnel
31. 12. 2016, 15.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Pogled na ogenj nas očara, pomirja dušo, sprošča telo in nam daje občutek varnosti, zato večer ob kaminu veliko ljudem pomeni poosebljenje domačnosti in topline.

Profimedia
Uživanje ob kaminu je prijetno sploh v hladnih zimskih mesecih.

Ogenj v kaminu naj nikoli ne gori brez nadzora, vsi vnetljivi materiali pa morajo biti na varni razdalji, ta naj bo najmanj pol metra. 

Več kot 80 odstotkov naših stanovanj nima dimne tuljave, ki je nujno potrebna za postavitev pravega kamina. To pa ne pomeni, da si v takem stanovanju ne moremo privoščiti romantičnih večerov ob živahni svetlobi gorečega kamina. Plameni v električnih kaminih in kaminih na bioetanol sicer res ne prasketajo, ustvarjajo pa vzdušje prijetne domačnosti brez neprijetnega dima in saj. Zanje ne potrebujemo ne dimnika ne privoljenja lastnika stanovanja, če živimo v najemniškem stanovanju, saj jih ob selitvi vzamemo s seboj.

Elektrika

Rezervoarja pri kaminu na bioetanol nikoli ne polnite, če plamen v kaminu še gori. Kamin vedno ugasnite in počakajte, da se popolnoma ohladi.

Pri električnem kaminu za oživitev plamenov zadostuje, da se priključimo na električno omrežje. Plamen v njem je videti kot pravi, čeprav so plameni le svetlobni odsev nad keramičnimi poleni. A za ogrevanje prostorov električnih kaminov ne moremo uporabljati, saj ne oddajajo praktično nobene toplote. Pri večini modelov sicer lahko po želji vključimo tudi dodatno ogrevanje, ki zadostuje, da v zgodnjejesenskih večerih temperiramo prostor, a v tem primeru porabijo precej električne energije. Če pa električni kamin uporabljamo le za estetski užitek, porabimo pri povprečno dveh urah gorenja na dan v enem mesecu le za kakšen evro električne energije. Za večje udobje si omislimo električni kamin z daljinskim upravljanjem, da lahko kar sede uravnavamo velikost plamenov in količino toplote.

Ekološke kamine lahko kurimo s tekočim gorivom, gelom ali pasto. Pri naših sosedih stane liter bioetanola okoli 2 evra, pri nas pa okoli 3,50 evra. 

Bioetanol  

Kamini na bioetanol potrebujejo za gorivo do okolja prijazni etanol, ki gori praktično brez vonja in saj. Pri gorenju pa se sprošča nekaj vode in ogljikovega dioksida, zato je treba prostor redno zračiti. Za postavitev takega kamina niso potrebna gradbena dela. Ko ga prinesemo domov, ga je treba le napolniti z gorivom in že ga lahko uporabljamo. Prednost je tudi ta, da ga lahko uporabljamo povsod v stanovanju. Z njim lahko ustvarimo prijetno vzdušje za druženje v dnevni sobi, intimno svetlobo v spalnici ali pa ga postavimo za vir toplote ob večernih srečanjih na balkonu.