EuroBasket 2013: Grčija v zadnji četrtini do zmage nad Španijo

STA / A.M.
12. 9. 2013, 20.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52

Košarkarji Grčije so v 1. krogu drugega dela evropskega prvenstva v Sloveniji (skupina F) v Ljubljani premagali Španijo z 79:75 (16:26, 41:38, 52:57).

Krater Media Agency

Grčija, naslednja tekmica Slovenije, se je iz Kopra v Ljubljano preselila z dvema porazoma in dvema točkama, že na prvi tekmi pa ji je uspelo premagati branilce naslova iz Španije. Čeprav so Grki po prvi četrtini zaostajali za deset, so se v nadaljevanju zbrali in na krilih Vasilisa Spanulisa (20 točk), ki je zaradi poškodbe gležnja izpustil dve tekmi, razorožili Špance.

V prvi tekmi "slovenske" skupine F je Hrvaška z 88:63 premagala Finsko, zadnja tekma dne pa bo ob 21. uri, ko se bo Slovenija pomerila z Italijo.

Španija je tekmo odprla s 5:0. Vse do osme minute je njena prednost znašala pet ali šest točk, nato pa so si branilci naslova v zaključku prve četrtine le priigrali nekoliko občutnejšo prednost, po prvi četrtini so vodili za deset točk (26:16). Že v prvi četrtini je tri osebne napake dobil Marc Gasol, ko je španski center sedel na klopi, so Grki počasi začeli zmanjševati zaostanek. Slabih pet minut pred polčasom je grška ekipa ujela tekmece (29:30), po košu Spanulisa pa nato izenačila na 34:34. Slednji je s trojko svoje moštvo popeljal v prvo vodstvo na tekmi (37:34), treh točk prednosti pa Grki do odmora niso zapravili.

Španci so drugi polčas začeli s petimi zaporednimi točkami, Grki so poravnali na 43:43, igralci s Pirenejskega polotoka pa so po trojki Rudyja Fernandeza spet ušli na +3. Španci z Gasolom na parketu so brez težav držali prednost, slednji je dosegel enajst zaporednih točk svoje ekipe, ob tem tudi trojko, ta pa je do konca 30. minute narasla na 57:52.

Še višja je bila po trojki Fernandeza, nato pa je Grčija še enkrat ujela tekmece, po dobrih štirih minutah zadnje četrtine pa spet povedla (62:61). Minuto in pol pred koncem je grška prednost znašala šest točk (72:66). V napeti končnici so branilci naslova skušali ujeti Grke, a je Spanulis z dvema zadetima prostima meta soigralce popeljal na varno razliko, ki je v zaključku tekme niso več izpustili iz rok.

Tekma v številkah:

* Dvorana Stožice, gledalcev 2980, sodniki: Belošević (Srbija), Rižik (Ukrajina), Zurapović (BiH).
* Grčija: Slokas 7 (5:6), Bourusis 10 (6:6), Zisis 4 (1:2), Spanulis 20 (7:10), Papanikolau 5 (2:2), Kavadas 3 (1:2), Mavrokefalidis 1 (1:2), Kaimakoglu 11 (3:4), Bramos 8, Printezis 10 (2:4).
* Španija: Aguilar 3, Fernandez 20 (4:4), Rodriguez 3, Calderon 5, Rubio 6 (2:2), Claver 9 (2:2), San Emeterio 4, Llull 2 (0:1), Gasol 20 (7:8), Mumbru 3.
* Prosti meti: Grčija 28:38, Španija 17:18.
* Met za dve točki: Grčija 12:33, Španija 17:35.
* Met za tri točke: Grčija 9:20 (Spanulis 3, Bramos 2, Kaimakoglu 2, Papanikolau, Zisis), Španija 8:20 (Fernandez 2, Aguilar, Rodriguez, Calderon, Claver, Gasol, Mumbru).
* Skoki: Grčija 28 (19 + 9), Španija 34 (23 + 11).
* Osebne napake: Grčija 20, Španija 26.
* Pet osebnih: Claver (35.).