Odstop gledališčnika

Noče biti pod ustaško kapo

M.K.
29. 4. 2016, 12.44
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Intendant Hrvaškega narodnega gledališča Ivana pl. Zajca na Reki in znani gledališki režiser Oliver Frljić je zaradi nevzdržnih političnih pritiskov z odstopil s položaja.

Foto Sta
Oliver Frljić je v zadnjem času prejel številne anonimne grožnje, ki jih je preiskovala tudi policija.

Kot so potrdili v reškem HNK, se bo Frljić odslej posvečal projektu Reka - Evropska prestolnica kulture 2020.

Iz reškega HNK so sporočili, da bo gledališče do sklenitve javnega razpisa za novega intendanta vodil dosedanji direktor reškega baleta Marin Blažević, ki je bil tesni Frljićev sodelavec. Frljić bo še naprej sodeloval s HNK v sklopu uresničitve programa evropske prestolnice kulture.

Neuradno ima Frljić dovolj političnih pritiskov in groženj zaradi svojega nasprotovanja institucionalizirani desnici in konservativnim krogom na Hrvaškem.

Grožnje s smrtjo

Eden najbolj izpostavljenih gledaliških režiserjev mlajše generacije na območju bivše Jugoslavije Frljić je v zadnjem času prejel številne anonimne grožnje, ki jih je preiskovala tudi policija. Vlomili so tudi v njegovo stanovanje in stanovanje njegove partnerke.

Frljić je ocenil, da so obračun z njim podprli v HDZ. Spomnil je, da je prvi podpredsednik hrvaške vlade in šef HDZ Tomislav Karamarko med lansko volilno kampanjo kot predsednik HDZ napovedal, da bo reški HNK, "ko bodo prišli na oblast, znova hrvaški in ljudski".

Kaplja čez rob za njegov odhod naj bi bilo tudi občutno manj denarja, ki ga je reškemu HNK letos namenilo hrvaško ministrstvo za kulturo.

Oklestili so jim proračun

Eden od utemeljiteljev gledališča, ki svoje predstave igra večinoma na Brionih in eden najbolj znanih hrvaških igralcev Rade Šerbedžija je ob tem izjavil, da raje vidi, da so razlogi politični. Če bi bili umetniški, bi to razumel kot žalitev.

Letos so od ministrstva za kulturo prejeli 158.000 evrov, kar je za 59.210 evrov manj kot lani. Na Reki ocenjujejo, da ne gre za varčevalne ukrepe, temveč za neposredni udarec reški kulturi, saj so druga hrvaška nacionalna gledališča dobila občutno več denarja kot reško.

Reško gledališče večinoma financira mestna uprava s 6,6 milijonov evrov letno, zato se sprašujejo, ali je gledališče nacionalno ali mestno. Zahtevali so pojasnitve od ministra za kulturo Zlatka Hasanbegovića. Iz Zagreba so odgovorili, da reški HNK "nima relevantnih predstav sodobnih in domačih avtorjev" niti "projektov, ki hrvaško kulturo postavljajo v evropski kontekst".

Frljić in Blažević sta zavrnila ocene ministrstva ter odgovorila, da "mora minister Hasnabegović razumeti, da celotna hrvaška kultura ne more stati pod njegovo ustaško kapo".

Ustvarja se vzdušje strahu

Umetnik in ravnatelj Drame HNK Ivica Buljan: »Ne pristajam na to, da mi katerikoli politik postavlja lestvico hrvaštva.«

Trenutne razmere na Hrvaškem mnogi kulturniki razumejo kot napad na antifašistično dediščino Hrvaške, ki se ni priklonila totalitarizmu. Vse to naj bi se kazalo v pritiskih na neprofitne, javne medije, na kulturo, ki se ji dodatno zmanjšuje proračun, relativiziranju in zmanjševanju pravic manjšin in ustrahovanju neistomišljenikov.