Svet

FOTO: Leto groze, strahu in obupa za otroke

STA/B.K.
8. 12. 2014, 15.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Leto 2014 je bilo za milijone otrok po vsem svetu leto groze, strahu in obupa. Zaradi vse hujših konfliktov so bili izpostavljeni skrajnemu nasilju in njegovim posledicam, prisilno so jih novačili v vojne, bili so tudi tarča napadov oboroženih skupin, je danes opozoril Sklad Združenih narodov za pomoč otrokom (Unicef).

Reuters

"Otroci so umrli v učilnicah, med spanjem v svojih posteljah; osiroteli so, ugrabljali so jih in mučili, novačili v vojne, posiljevali in celo prodajali kot sužnje. V novejši zgodovini otroci še niso bili žrtve tolikšne okrutnosti." - izvršni direktor Unicefa Anthony Lake.

Na konfliktnih območjih v Srednjeafriški republiki, Iraku, Južnem Sudanu, palestinskih ozemljih, Siriji in Ukrajini živi 15 milijonov otrok, pri čemer so upoštevani tudi notranje razseljeni in begunci. V državah in na območjih, kjer divjajo oboroženi konflikti, živi skupno okoli 230 milijonov ljudi, ocenjuje Unicef.

Več sto otrok so lani ugrabili na poti v šolo ali iz nje. Na deset tisoče so jih v svoje vrste rekrutirale oborožene skupine. Na več območjih se je povečalo število napadov na šole in zdravstvene ustanove, šole vse pogosteje uporabljajo tudi v vojaške namene.

Reuters

V Siriji je državljanska vojna prizadela najmanj 7,3 milijona otrok, med njimi je 1,7 milijona beguncev. V tej državi je Unicef v prvih devetih mesecih letos zabeležil najmanj 35 napadov na šole, v katerih je bilo ubitih 105 otrok, skoraj 300 pa ranjenih.

V Iraku je konflikt prizadel 2,7 milijona otrok. Med njimi so jih samo letos najmanj 700 pohabili, ubili ali celo usmrtili. V obeh državah so bili otroci žrtve in priče nasilja ter so celo sodelovali v njem.

Reuters

Na območju Gaze je med 50-dnevno izraelsko ofenzivo brez doma ostalo 54.000 otrok. 358 otrok je bilo ubitih, več kot 3370 jih je bilo ranjenih.

V Srednjeafriški republiki naj bi oborožene skupine v svoje vrste rekrutirale do 10.000 otrok, več kot 430 otrok je bilo ubitih ali pohabljenih.

Reuters

V Južnem Sudanu kakih 235.000 otrok trpi zaradi hude podhranjenosti. Skoraj 750.000 jih je razseljenih, več kot 320.000 je beguncev, še navaja Unicef.

Ob tem še poudarja, da smo zaradi velikega števila kriz na številne letos pozabili ali niso bile deležne zadostne pozornosti. Kljub temu dolgotrajni konflikti v Afganistanu, Demokratični republiki Kongo, Nigeriji, Pakistanu, Somaliji, Sudanu in Jemnu še naprej zahtevajo vse več mladih življenj.

Reuters

Unicef je tudi spomnil na letošnje nove grožnje za otroke, med katerimi je izpostavil izbruh epidemije ebole v Gvineji, Liberiji in Sierri Leone. Zaradi te smrtonosne bolezni je brez staršev ostalo na tisoče otrok, kakih pet milijonov pa jih ni moglo obiskovati pouka.