Svet

Putin pomilostil tudi naftnega mogotca

STA
20. 12. 2013, 10.29
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes podpisal dekret o pomilostitvi nekdanjega naftnega mogotca in njegovega ostrega kritika Mihaila Hodorkovskega, ki je za zapahi že več kot desetletje, so sporočili iz Kremlja. Hodorkovski naj bi medtem že zapustil delovno taborišče.

Reuters

"Na podlagi humanitarnih načel odrejam, da se Mihail Hodorkovski pomilosti in oprosti vsake nadaljnje kazni v obliki zapora. Ta ukrep začne veljati z dnem podpisa," piše v odloku, ki ga je podpisal Putin in objavil Kremelj.

"Okoli 12.20 po lokalnem času je Hodorkovski zapustil taborišče," je dejal neimenovani vir, medtem ko vodstvo taborišča informacije doslej ni potrdilo. Pomilostitev je sicer Putin napovedal v četrtek na svoji letni novinarski konferenci. Kot je pojasnil, je Hodorkovski prvič vložil formalno prošnjo za pomilostitev, pri tem pa je navedel humanitarne razloge, ker da je njegova mati bolna.

Leta 2005 je bil na prvem sojenju spoznan za krivega davčne utaje in goljufije, na drugem sojenju leta 2010 pa še poneverbe. 

Hodorkovski je zaprt že od leta 2003. Leta 2005 je bil na prvem sojenju spoznan za krivega davčne utaje in goljufije, na drugem sojenju leta 2010 pa še poneverbe. Njegovo skupno zaporno kazen so s 14 znižali na 11 let ter jo nato skrajšali še dva meseca, kar pomeni, da naj bi bil izpuščen avgusta prihodnje leto.


Obe sojenji leta 2005 in 2010 sta bili deležni ostrih kritik na Zahodu, češ da sta politično motivirani. Tudi obramba Hodorkovskega in njegovega sodelavca Aleksandra Lebedeva, ki mu sodišče ves čas izreka zelo podobne kazni, že ves čas vztrajata, da so obtožbe na njun račun izmišljene in da sta obe sojenji že od samega začetka neveljavni.

Danes 50-letni Hodorkovski naj bi v zaporu pristal le zato, ker si je upal nasprotovati Putinu. Med drugim je ta nekdaj najbogatejši Rus financiral politično opozicijo proti Putinu. Slednji pa nikoli ni skrival, da Hodorkovskega ne mara. Tako je npr. pred izrekom druge sodbe leta 2010 javno ocenil, da "bi moral biti tat v zaporu".