"Norosti" in "laži"

DeSUS in SD z vsemi topovi nad ministrico: Preseglo je vse meje zdravega razuma

S.R./STA
20. 12. 2017, 17.09
Posodobljeno: 20. 12. 2017, 17.13
Deli članek:

V koalicijskih strankah oz. njihovih poslanskih skupinah so zatrdili, da niso prejeli predloga zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, kot je to na današnji novinarski konferenci zatrdila ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Dejala je namreč, da je čistopis zakona partnerjem poslala v torek.

STA
V koaliciji predloga zakona o zdravstvenem varstvu od Kolar Celarčeve niso prejeli.

V koalicijskih DeSUS in SD zato rešitev, ki jih je danes predstavila ministrica in dejala, da so usklajene z ministrstvom za finance, še ne komentirajo. To, da je ministrica zatrdila, da jim je predlog poslala, pa ga dejansko niso prejeli, se sicer ni zgodilo prvič.

Po predlogu, ki ga je danes predstavila Kolar Celarčeva, bo prispevek, ki bo nadomestil dopolnilno zavarovanje, razdeljen v pet razredov, znašal bo od 20 do 35 evrov. Takšen prispevek bo sicer omogočal manjšo solidarnost, kot bi si je ministrica želela, a "če hočemo pripeljati zakon k življenju, so potrebni določeni kompromisi". Si pa Kolar Celarčeva šteje za velik uspeh, da so uspeli pripeljati ta zakon do tega nivoja. Višina zneska prispevka bo po njenih besedah odvisna od statusa zavarovanca, v okviru tega statusa pa od višine njegovega dohodka.

Tudi na finančnem ministrstvu so danes navedli, da še niso videli besedila predloga zakona, ki ga je danes predstavila ministrica. Še vedno opozarjajo na problematičnost rešitev, ki pomenijo povišanje obremenitve stroškov dela z novimi oz. povečanimi dajatvami.

"Ves čas vemo, da je ministrica nesposobna pripraviti korektne predloge. Takšne norosti in toliko laži z njene strani pa nisem pričakoval," je dejal poslanec DeSUS in nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar, ki predloga zakona ni prejel. Ob tem ga preseneča, "da za takšnimi lažmi in takšno ministrico še vedno stoji predsednik vlade Miro Cerar, kar meče slabo luč tudi nanj". Na vprašanje, ali je čas, da ministrica odide s položaja, je Gantar odgovoril z besedami, da "ministrici, ki laže, ne bi smelo biti mesta v vladi".

To odgovornost je po njegovem mnenju že prevzel predsednik vlade, "ki se sicer sklicuje na pravičnost, moralna in etična vprašanja, dejstvo pa je, da je na področju zdravstva in svoje ministrice nanje pozabil". "Na to smo se na žalost na nek način navadili, je pa za slovensko zdravstvo zelo slaba popotnica. Resno pričakovati, da bi bil tako zahteven zakon, če res ne bo dober, sprejet tik pred volitvami, je bolj pesek v oči javnosti," je menil Gantar in dodal, da gre za "reševanje vojaka Ryana".

Neodgovorno in zavajajoče

Tudi po mnenju poslanke SD Bojane Muršič je skrajni čas, da bi ministrica stopila korak nazaj in bi bilo najboljše, da bi odstopila. Je pa Muršičeva poudarila, da je to njeno osebno mnenje, ne mnenje SD. "Kar se zdaj dogaja, je preseglo vse meje zdravega razuma," je dodala v izjavi v DZ.

Mediji po njenih navedbah poročajo o eni zadevi, ministrica govori o drugi, kar da je skrajno neodgovorno in gre za zavajanje. Poslanko SD presenečajo izjave ministrice na novinarski konferenci, da je zakon usklajen in da je bil poslan v DZ, nenavadno pa je tudi, da se tako pomembne zadeve, kot je ta zakon, lotevajo na tak način.

Po besedah Muršičeve je ministrica na današnji seji preiskovalne komisije DZ glede žilnih opornic omenila, da zakona v četrtek vlada ne bo obravnavala. Gantar je danes tudi izrazil prepričanje, da ministri DeSUS takšnega predloga, ki ga prej ne bi obravnavali, na vladi ne bodo podprli, slaba popotnica pa bi bila, če bi na vladi prišlo do preglasovanja. Izpostavil je še, da v DeSUS brezpogojno zahtevajo tudi soglasje ministrstva za finance glede zakona.

Pričakovati je, da bo predlog zakona o zdravstvenem varstvu obravnaval vrh koalicije pred četrtkovo sejo vlade. V DeSUS in SD so sicer že večkrat izrazili tudi pričakovanje, da gre zakon ponovno v javno obravnavo.