Slovenija

Damjan Lah končno prišel na sodišče

T.C.
30. 9. 2015, 13.21
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Na Okrajnem sodišču v Ljubljani se je danes začela glavna obravnava v ponovnem sojenju Damjanu Lahu v primeru najema stavbe za NPU. Lah je namreč potem, ko ga na prvih dveh narokih ni bilo, danes prišel na sodišče in podal svoj zagovor. Pojasnil je, da se narokom ni izogibal, pač pa da zanje ni vedel.

STA

Laha na prva dva naroka ni bilo, saj mu sodišče ni moglo vročiti poziva. Vabilo mu je skušalo vročiti preko sodnega vročevalca, odrejena je bila tudi prisilna privedba. Nazadnje mu ga je vročil njegov odvetnik Mitja Pavčič.

Kot je povedal Pavčič, je Lah na današnjem naroku podal izčrpen zagovor. Hkrati sta podala nove dokazne predloge; med drugim predlagata zaslišanje takratnega predsednika vlade Boruta Pahorja in takratnega finančnega ministra Francija Križaniča. Po besedah Pavčiča želita z njunim pričanjem potrditi takratne usmeritve vlade in finančnega ministrstva, da nakup stavb za državne organe ni mogoč, ampak sta mogoča le najem ali leasing.

sta

Lah danes ni podal soglasja, da se zaslišanja prič iz prvega sojenja preberejo, kar bi pomenilo, da prič ne bi bilo treba ponovno zaslišati. Po besedah Pavčiča sta se z Lahom tako odločila zato, ker ponovno sojenje vodi druga sodnica, za katero pa želita, da se skozi zaslišanja sama prepriča o verodostojnosti prič. Ob tem zagotavlja, da slednje ne pomeni poskusa zavlačevanja postopka (zadeva bo namreč januarja prihodnje leto zastarala) in dodaja, da se bosta pri vprašanjih pričam osredotočila predvsem na tista vprašanja, na katera je treba odgovoriti glede na usmeritve višjega sodišča.

Nekdanji generalni sekretar na notranjem ministrstvu Lah se je na zatožni klopi znašel zaradi domnevne zlorabe položaja pri najemu stavbe za Nacionalni preiskovalni urad (NPU) na Dimičevi cesti v Ljubljani.

Junija lani ga je prvostopenjsko sodišče opralo obtožb, vendar je višje sodišče sodbo razveljavilo in zadevo vrnilo v ponovno sojenje.

Avgusta 2011 je sicer računsko sodišče najemu omenjene stavbe izdalo negativno mnenje, Komisija za preprečevanje korupcije pa ga je prepoznala kot korupcijo. Zaradi tega je takrat odstopila ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal, pozneje pa še Lah.

Marca 2012 je ministrstvo za notranje zadeve, ki ga je takrat vodil Vinko Gorenak, podjetju Ram Invest odpovedalo najemno pogodbo za stavbo. Lastnik Ram Investa Jurij Pogačar se je sicer zdaj znašel v osebnem stečaju.