Zanimivosti

Katero je najboljše za pranje barvastega perila

Sašo Avramovič
23. 9. 2014, 17.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Pravilno in najbolj učinkovito oprati perilo ni najbolj preprosto. Pomembnih je veliko dejavnikov, sploh pri barvnih oblačilih, ki se jih med umazanim perilom nabere največ. Ne peremo jih z univerzalnimi pralnimi sredstvi, ker vsebujejo belila (ta lahko vplivajo na barve), ampak s posebnimi detergenti, ki so namenjeni pranju barvastega perila.

Profimedia

Vprašanja, ki se porajajo, so, kakšen detergent izbrati, ali cena kaže kakovost in podobno.

Tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so se ukvarjali s tovrstnimi vprašanji. Pod drobnogled so namreč vzeli 11 vzorcev. Pozorni so bili predvsem na to, kako učinkovita so ta sredstva pri odstranjevanju madežev. »Madeži od sadja, zelenjave, vina, pečenke, trave so nočna mora marsikatere gospodinje, nasvetov, kako jih odstraniti, pa tudi ne manjka. Vsi pa si najbolj želimo, da bi to opravila kar pralni stroj in detergent. Pri barvastem perilu je za detergente naloga zaradi milejših pogojev pranja zahtevnejša kot pri belem perilu, saj so pralni programi nežnejši (manj mencanja), pranje pa poteka pri nižji temperaturi (pri 40 ali 30 °C),« je poudarila Dušica Breskvar iz ZPS in dodala, da je na trgu na voljo veliko detergentov za barvasto perilo. Kupci lahko izbiramo med koncentriranimi in klasičnimi sredstvi.

Preizkuse so izvajali z različnimi madeži, ki so jih po lastnostih razvrstili v tri skupine, in sicer na mastne madeže, madeže, ki jih odstranjujemo z encimi, in obarvane madeže.

Test je potekal v gospodinjskih pralnih strojih z uporabo programa za barvasto perilo pri temperaturi 40 stopinj Celzija. »Uporabili smo bele tkanine (saj nismo preverjali obstojnosti barv) in jim dodali tipične standardne madeže na krpah iz bombaža in mešanice bombaža in poliestra ter vzorce materialov za merjenje beline (krpe iz bombaža, mešanice bombaža in poliestra, poliestra, poliamida). Pri odmerjanju sredstva smo upoštevali navodila proizvajalcev,« so povedali v ZPS.

Ugotovili so, da so se sredstva pri odstranjevanju mastnih madežev odrezala zelo različno. Pravijo, da so tekoči detergenti v povprečju manj učinkoviti od praškov, vseeno pa so med njimi tudi nekateri z dobrimi ocenami. »Vsem so najmanj preglavic povzročali mineralna olja in puder, vsi testirani vzorci so delo opravili za oceno 'dobro' ali vsaj 'povprečno', precej večje pa so razlike pri odstranjevanju živalske maščobe.«

Na testu so odstranjevali tudi madeže čokolade, korenčkovega pireja, mešanice zemlje in trave … Pojasnili so, da so tudi za to skupino madežev značilne razlike v učinkih detergentov, a le malo jih je boljših od povprečja. Breskvarjeva je izpostavila, da so imeli detergenti največ težav z odstranjevanjem obarvanih madežev, in dodala: »Odstranjevali smo madeže intenzivnih barv, kot so trava, kava, čaj, borovnice, paradižnikova omaka, rdeče vino in gorčica, saj obarvanost le stežka izgine. Borovnice imajo na primer tako močno barvo, da nas porazni rezultati niso presenetili. Zanimivo pa je, da je najtežje odstraniti madeže čaja. Velik del detergentov je nemočnih tudi pri zeleni barvi trave. Ker detergenti za barvasto perilo ne vsebujejo belil, so bili slabi rezultati pri odstranjevanju obarvanih madežev nekako pričakovani.«

Dejstvo je, da ko med seboj primerjamo cene pralnih sredstev, je treba upoštevati količino detergenta v embalaži in podatek o številu predvidenih pranj. »Izkazalo se je, da so večje razlike v cenah kot v ocenah. Pranje s cenejšim od detergentov, ki sta zmagala na testu, je kar pol cenejše od najdražjega vzorca na testu.« 

Profimedia