Po zavzetju

Evakuacijo odložili zaradi novih spopadov

M.K./STA
14. 12. 2016, 11.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Dogovor o evakuaciji civilistov in upornikov iz vzhodnega Alepa je odložen. Na območju potekajo silovito obstreljevanje in spopadi.

Profimedia

Strani se medsebojno obtožujeta za kršitev prekinitve ognja, ki naj bi omogočila evakuacijo več tisoč civilistov in upornikov. Sirska državna televizija je poročala, da je bilo v obstreljevanju upornikov danes ubitih najmanj sedem civilistov, več pa ranjenih. Nemška tiskovna agencija dpa poroča, da so se vladni avtobusi, ki naj bi ljudi odpeljali iz vzhodnega dela sirskega mesta, prazni odpeljali.

V vzhodnem delu sirskega Alepa se danes po navedbah aktivistov in opazovalcev znova odvijajo spopadi. Gre za jasno kršitev dogovorjene prekinitve ognja, ki naj bi omogočila evakuacijo civilistov in upornikov, ocenil vodja Sirskega observatorija za človekove pravice Rami Abdel Rahman.

Četrt Salahedin v vzhodnem delu Alepa naj bi danes zadelo več bomb, ki so priletele iz območja pod nadzorom vladnih sil. "Danes zjutraj so režimske sile prvič od torka izstrelile najmanj 14 bomb na območje, ki je v rokah upornikov," je dejal Rahman.

Rusija je na drugi strani za kršitev prekinitve ognja obtožila upornike. Sporočila je, da je sirska vojska obnovila napade na Alep, potem ko so uporniki prekršili premirje.

Rusko obrambno ministrstvo trdi, da je bil tarča obstreljevanja z območja pod nadzorom upornikov avtobus s civilisti v četrti Salahedin. Napad je sirska vojska odbila, sedaj pa "nadaljuje osvobodilno operacijo na vzhodu Alepa v četrtih, ki so še pod nadzorom upornikov," so dodali.

Turčija pa je na drugi strani za nove spopade obsodila režim v Damasku in njegove podpornike. "Sedaj vidimo, da sirski režim in nekatere posamične skupine skušajo preprečiti dogovor o evakuaciji," je novinarjem v Ankari dejal turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu. "Ta evakuacija se ne more v celoti odviti," je dodal.

Evakuacija še negotova

Vir blizu vladi je za AFP povedal, da je vlada začasno ustavila izvajanje dogovora, ker je bila sprva predvidena evakuacija 2000 borcev, sedaj pa naj bi šlo za več kot 10.000 ljudi. Vlada tudi zahteva seznam ljudi, ki jih bodo evakuirali, saj bi lahko bili med njimi "tudi talci ali zaporniki".

Okoli 20 vladnih avtobusov se je zbralo na obrobju razdeljene četrti Salahedin. Nekateri so v torek zvečer za kratek čas vstopili v vzhodni del mesta, a se kmalu vrnili prazni, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedali novinarji.

Umik bi se v skladu z dogovorom med uporniki, Rusijo in Turčijo moral začeti pred zoro, a se doslej ni še nič zgodilo. Nevladni Sirski observatorij za človekove pravice in uporniki za zamudo krivijo režim.

Reuters

Uporniki trdijo, da režim dogovora ne spoštuje, saj sedaj trdi, da lahko uporniki mesto zapustijo samo brez lahkega orožja in da morajo oditi v Idlib, provinco pod nadzorom upornikov zahodno od Alepa.

V dogovoru je bilo, da bodo uporniki lahko mesto zapustili z lahkim orožjem in da jih bodo evakuirali v Idlib, od koder pa bodo nato lahko sami odšli, kamor želijo.

Rusko obrambno ministrstvo je danes sporočilo, da je v zadnjih 24 urah iz vzhodnega dela Alepa odšlo skoraj 6000 civilistov, med njimi 2000 otrok. Okoli 360 upornikov pa je predalo orožje.

Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin, ki je v torek v New Yorku sporočil, da imajo sirske vladne sile po več mesecih spopadov z uporniki ponovno pod nadzorom celotno mesto Alep, je na zasedanju Varnostnega sveta ZN nato dejal, da je bilo iz vzhodnega Alepa doslej evakuiranih 110.000 civilistov.

Strah pred maščevanjem

V zadnjih delih vzhodnega Alepa, ki so še pod nadzorom upornikov, se je danes pred zoro zbrala množica civilistov, ki čakajo na evakuacijo. V vzhodnem delu mesta naj bi bilo še več deset tisoč ljudi, ki so tam ostali iz strahu pred aretacijami in mučenjem s strani vladnih sil.

Tudi aktivisti in zdravstveni delavci se bojijo povračilnih ukrepov, saj ima režim temno zgodovino nasilnega ukrepanja proti svojim, tudi nenasilnim nasprotnikom.

Francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault in ameriška veleposlanica pri ZN Samantha Power sta že zahtevala, da morajo opazovalci ZN nadzirati evakuacijo. Ayrault meni, da je prisotnost opazovalcev potrebna tako zaradi evakuacije civiliste, kot tudi zato, da "ne bi pobili uporniških borcev".

Reuters
Sirska vojska zavzema vzhodni del mesta Alep, ki je bil v rokah upornikov od leta 2012.

Meni tudi, da bi zaradi "popolne zmede na terenu" bilo potrebno tudi sodelovanje humanitarnih organizacij. Samantha Power pa je ocenila, da je potreben nadzor neodvisnih mednarodnih opazovalcev pri evakuaciji civilistov, ki se bojijo "da jih bodo ubili na ulici ali odpeljali v gulage Bašarja al Asada".

Potem ko je Čurkin v torek sporočil, da so vladne sile v torek zavzele vzhod Alepa, ki je v rokah upornikov od leta 2012, je sirski vladni vir dejal, da bo sirska vojska verjetno danes ali v četrtek razglasila, da je celotno mesto Alep pod njihovim nadzorom. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je danes dejal, da Moskva pričakuje, "da bodo uporniki nehali nuditi odpor v prihodnjih dveh ali treh dneh."

Namestnik turškega premierja Mehmet Simsek pa je v torek sporočil, da Turčija načrtuje postavitev šotorskega naselja za do 80.000 Sircev iz Alepa. Ni sicer pojasnil, ali ga bodo postavili v Turčiji ali na severu Sirije, kjer ob uporniških frakcijah nadzira del ozemlja. Ankara, ki podpira sirske upornike, je sicer že večkrat izrazila željo, da bi v Siriji oblikovali varno območje.

Turška meja s Sirijo je za sirske begunce zaprta od lani, v Turčiji pa jih živi več kot dva milijona.