Preiskava pokola v Orlandu

Ženi napadalca v Orlandu grozi obtožnica

M.K./STA
15. 6. 2016, 08.24
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Žena napadalca, ki je v Orlandu v gejevskem nočnem klubu v nedeljo zjutraj ubil 49 ljudi bi lahko bila obtožena v povezavi z napadom na klub, poročajo ameriški mediji.

Twitter
Noor Salman in Omar Mateen sta se poročila leta 2013 in imata triletnega sina.

Napadalčeva druga soproga Noor Salman, s katero imata triletnega sina, je policiji povedala, da ga je večkrat odpeljala v klub. Pod preiskavo je tudi sama, ker naj bi vedela, da mož pripravlja napad, vendar ni poklicala policije.

Profimedia
Noor Salman bi lahko doletela obtožnica za sodelovanje pri 49 umorih in 53 poskusih umora.

Tožilstvo je že sprožilo preiskavo proti njej, saj je dejala, da ga je skušala prepričati, naj ne napade nočnega kluba, a je bila neuspešna. Ameriški mediji poročajo, da bi lahko Noor Salman doletela obtožnica za sodelovanje pri 49 umorih in 53 poskusih umora, poleg tega pa bi jo lahko bremenili tudi zaradi dejstva, da pred napadom ni obvestila oblasti o namenih njenega moža. V napadu je sicer umrlo 49 ljudi, 53 pa jih je bilo ranjenih, od tega jih je šest še vedno v smrtni nevarnosti.

Senator Angus King, ki je član senatnega odbora za nadzor obveščevalnih služb, pa je dejal, da je očitno Salmanova vedela, kaj se dogaja.

Dodal je, da je za zdaj sodeluje z oblastmi v preiskavi in da bi lahko imela pomembne informacije. Že včeraj so mediji poročali, da naj bi bila s svojim možem, ko je kupoval strelivo. Pred napadom na klub naj bi ga tudi peljala do kluba Pulse, ko je napad še pripravljal. Preiskovalcem naj bi zatrdila, da je moža skušala odvrniti od napada.

Policija je Slamanovo že zaslišala, ni je pa aretirala. Obstaja tudi možnost, da je napadalec Omar Mateen med smrtonosnim pohodom v klubu Pulse poklical svojo ženo.

Morilec iz Orlanda prikriti homoseksualec?

Twitter
Policija še preiskuje, ali je napadalec Omar Seddique Mateen med smrtonosnim pohodom v klubu Pulse poklical tudi svojo ženo.

Ameriški mediji navajajo številne redne obiskovalce kluba Pulse v Orlandu, ki pravijo, da je bil 29-letni Mateen reden gost lokala, kjer je z nekaterimi plesal, druge vabil na zmenke tudi preko družabnih spletnih strani, ki so namenjene predvsem homoseksualcem, kot so Grindr, Afam4Adam in Jack'd. Cord Cedeno je za MSNBC povedal, da ga je Mateen preko Grindrja povabil na zmenek, vendar ga je blokiral, ker se mu je zdel čudaški.

Obiskovalci kluba Pulse trdijo, da je to neumnost, saj se je Mateen tam vedel kot eden od njih. Nasilen je postal menda le enkrat, ko se je nekdo norčeval iz verovanja v boga in takrat naj bi celo potegnil nož. V glavnem pa naj bi se v klubu opijal in se pritoževal nad očetom, ki naj bi bil tiran. Očetov odnos do homoseksualcev je postal jasen, ko je medijem povedal, da jih lahko kaznuje le bog.

Twitter
Sitora Yusufiy

Oče ga je obtožil, da je gej

Njegova prva žena Sitora Yusufiy, ki je po treh mesecih v zakonu pobegnila, ker jo je pretepal, je za brazilsko televizijo izjavila, da je sumila, da je bil prikriti homoseksualec. Bila je tudi poleg, ko ga je njegov oče Seddique Mir Mateen tega obtožil. Prav oče je uvodoma namignil, da je bil motiv za pokol sovraštvo do homoseksualcev, ker se je sin menda nekoč zelo razburil, ko je videl dva moška, kako se poljubljata.

Na vprašanja o sinovi homoseksualnosti je Seddique Mir Mateen v torek odgovarjal, da ne verjame v to. Menil je, da je sin klub verjetno obiskoval, da si ga ogleda med pripravami na napad. Vendar pa priče pravijo, da je tja hodil redno najmanj leto dni.

Ni dokazov za povezavo s terorističnimi organizacijami

Predsednik ZDA Barack Obama in direktor FBI James Comey sta povedala, da nimajo nobenih dokazov, da je bil Mateen povezan s terorističnimi organizacijami, ne glede na to, da je med napadom izrekal zvestobo skrajni sunitski skupini Islamska država. FBI ga je v preteklosti preiskoval zaradi izjav, ki pa so bile zmedene, saj je hkrati podpiral šiitsko organizacijo Hezbolah in sunitsko Al Kaido ter IS. Spremljali so ga deset mesecev in ugotovili, da se le širokousti.

Številne psihološke študije so pokazale, da moški, ki so v resnici homoseksualci, včasih izražajo ostra stališča proti homoseksualnosti, še posebej, če prihajajo iz okolja ali družine, kjer je homoseksualnost prepovedana.