NADLOGA

Učence ormoške šole pestijo naglavne uši

Monika Levanič/Novice Svet24
24. 3. 2018, 07.45
Deli članek:

V Osnovni šoli Ormož se spopadajo z naglavnimi ušmi pri učencih. Opažajo, da se ušivost najpogosteje pojavlja pri otrocih od prvega do tretjega razreda, po navadi v času po počitnicah.

Profimedia
Prečesavanje še vedno velja za najbolj učunkovito metodo.

Simptomi

Naglavne uši povzročajo neprijetno srbenje. To se začne šele po imunskem odzivu kože na snovi, ki jih s slino izločajo uši (antikoagulanti, encimi), običajno v dveh do šestih tednih.

Prisotnost uši pri otrocih v različnih časovnih obdobjih opažajo tudi v drugih šolah. »Glede na dejstvo, da so se na šoli ponovno pojavile uši pri učencih, pričakujemo, da svojemu otroku temeljito pregledate lasišče in ga v primeru, da ima uši ali gnide, zadržite doma tako dolgo, dokler jih ne odpravite. Ker je prav vsak izmed nas odgovoren za preprečevanje širjenja ušivosti, vas obveščamo, da bomo v prihodnje v sodelovanju z Zdravstvenim domom Ormož opravili pregled lasišča našim učencem,« se je glasilo obvestilo, ki so ga v začetku preteklega tedna objavili na spletni strani Osnovne šole Ormož. Kot je pojasnila tamkajšnja ravnateljica Majda Podplatnik Kurpes, se ušivost pojavlja skozi vse leto, najpogosteje po počitnicah in vrnitvah iz šole v naravi, ko se začnejo otroci ponovno množično zbirati. Koliko učencev se spopada s to naglavno nadlogo, nam ni znala povedati. Opažajo pa, da se ušivost pojavlja najpogosteje pri otrocih od prvega do tretjega razreda. »Zanesljivih podatkov o tem, koliko otrok vsako leto dobi uši, nimamo.«

Potrebna vztrajnost

Ravnateljica je ob tem dodala, da jih o pojavu uši pri otrocih obvestijo starši, ter poudarila, da se ušivost v današnjem času pojavlja brez pravila, tudi v državah z najvišjim standardom, in nikakor ni spremljevalka revščine in slabih higienskih navad. »Naglavne uši niso nevarne, so pa zelo nadležne, neprijetne in jih z nedoslednim razuševanjem težko odpravimo. Postopek razuševanja je za otroka in starše izjemno zahteven, zato nekateri starši obupajo, preden dokončno odpravijo uši pri svojem otroku. Posledice se tako kažejo v stalnem pojavljanju ušivosti.«

Kako odkriti uši

Kaj v boju proti ušem najbolj pomaga

Lase je v primeru ušivosti najbolje umiti s šamponom za ta namen. Vsa oblačila in pokrivala, ki jih je posameznik nosil v času okuženosti, je treba oprati ali kemično očistiti. Enako velja za posteljnino, ki jo nato še prelikamo. O čistosti lasišča se moramo prepričati s prečesavanjem.

Za preprečevanje uši na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) svetujejo redno pregledovanje lasišča: »Lasišče pregledamo vsaj enkrat tedensko, posebno pri otrocih, ki obiskujejo vrtec ali šolo. Ramena ogrnemo z belo brisačo ali s papirjem. Natančno pregledamo celotno lasišče, posebej v zatilju in za ušesi. Pregledujemo od narastišča las proti konicam po pramenih. Še bolje je, če lasišče prečesavamo. Uši in gnide najbolje vidimo pri dnevni svetlobi, pomagamo si lahko tudi z dobro lučjo in s povečevalno lečo.«

Prečesavanje z gostim glavnikom, pramen po pramen

Kot še pravijo, s pregledovanjem lasišča odkrijemo ušivost pri treh četrtinah okuženih oseb. Boljša in hitrejša metoda je prečesavanje lasišča z gostim glavnikom. »Prečesavamo lahko suhe lase, bolj priporočljivo je, da lase prej umijemo z navadnim šamponom, ki ne obarva las (zaradi boljše ločljivosti). Okrog vratu namestimo bel papir ali belo brisačo, na kateri bodo uši ali gnide bolje vidne. Prečesavati začnemo za ušesi, nadaljujemo po posameznih pramenih las, od narastišča las po celi njihovi dolžini. Za vsakim potegom skrbno pregledamo glavnik in ga obrišemo s papirnatim robčkom, ki ga nato zavržemo v prej pripravljeno vrečko. Na vsakem posameznem pramenu las postopek ponovimo od tri- do petkrat. Po končanem postopku zavržemo vrečko s papirnatimi robčki, glavnik operemo in namočimo v vroči vodi, ki naj ima več kot 60 stopinj Celzija,« opisujejo na NIJZ.