Porodnišnica Slovenj Gradec

Porod v vodi in »gnezda« za dojenčke

Katja Božič/Zarja
12. 3. 2017, 18.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Korošice rojevajo v novih, modernejših prostorih.

Andrej Križ

Korošice, ki so še do nedavnega rojevale v več kot pol stoletja stari in dotrajani stavbi, v kateri si je kopalnico in dve stranišči delil ves oddelek, že dva meseca s svojimi novorojenčki bivajo v svetlih, prijetnih in modernih prostorih novega prizidka. Oddelek za ginekologijo in porodništvo je dobil tudi svoj najmodernejši operacijski blok in štiri porodne sobe, v katerih bodo ženske imele več zasebnosti kot do zdaj. S številnimi novostmi se želijo čim bolj približati porodnicam.

Star in dotrajan slovenjgraški kirurški ginekološki blok s porodnišnico je že leta kričal po spremembi, zato je bila odločitev o zgraditvi novega logična. So pa morali še kar nekaj časa čakati na odobritev ministrstva za nakup nove opreme in aparatur, nam je zaupala predstojnica oddelka za ginekologijo in porodništvo Katja Juvan, ki pravi, da jo vsak porod še vedno zelo gane. »Trenutki, ko si novorojenček zagotovi svojo pot na svet, so posebni. Otročki so najlepši goli, še malo modri, kričijo in se razburjajo, a dogodek močno poveže par. Zdi se mi, da sem prav privilegirana, da sem lahko prisotna pri nečem takem.«

Vse novo, svetlo, bleščeče

Na svoje prostore so izjemno ponosni. »So svetli, sodobni, vsaka soba ima svoje sanitarije, tuš. V sobah so največ tri postelje, prvič pa lahko tako porodnicam kot ginekološkim pacientkam ponudimo tudi nadstandardne sobe, ki imajo svoje sanitarije, televizijo in hladilnik. V teh sobah lahko z ženskami sobiva tudi njihov spremljevalec.« Zelo uporabna in ljubka novost na poporodnem oddelku so tako imenovana 'gnezda', polkrožne posteljice za novorojenčke, pritrjene na postelje mamic, ki so jih po zgledu iz Celovca uvedli prvi v Sloveniji. Mamice, s katerimi smo se pogovarjali, so nad novostjo navdušene, saj imajo dojenčke ves čas čisto zraven sebe in jim ponoči ni treba vstajati, da bi jih dvignile iz posteljice. Še posebno dobrodošle so te posteljice za mamice po carskih rezih in težkih porodih. »Na začetku porodnega oddelka je tudi center za nedonošenčke, ki ga prej mamice niso imele tako blizu.« Zdravniki delajo v novih, sodobno opremljenih ambulantah. »Nov je tudi perinatalni dnevni center, kamor pridejo nosečnice s težavami ali ob terminu poroda. Podobna centra sta tudi v Ljubljani in Mariboru in nekaterih drugih manjših porodnišnicah.« Komaj pa že čakajo, da bodo končno opremili in začeli uporabljati nov operacijski in porodni blok.

Andrej Križ
Prvi v Sloveniji so uvedli 'gnezda' - posteljice, ki se pritrdijo na mamino posteljo.

»Porodnice so bile v porodni sobi prej ločene zgolj s pregradnimi stenami, zdaj pa bodo lahko rojevale v zasebnosti svoje sobe. Ena od teh porodnih sob bo precej večja od drugih zaradi kopalne kadi, saj bomo porodnicam omogočali porod v vodi, lahko pa se bodo v vodi tudi samo sproščale v začetnih fazah poroda.« Pomoč pri tem so jim ponudile babice iz Postojne in Avstrije, ki imajo s to obliko poroda veliko izkušenj. V eni od porodnih sob bodo imeli tudi stropno obešalo, na katerem si bodo ženske lahko olajšale trenutke pred porodom, babice pa že uporabljajo žoge, porodni stolček, izobrazile so se tudi v aromaterapiji in masaži šiacu. »Ženske imajo rade možnost izbire, četudi se potem za kakšno stvar ne odločijo. Sicer pa imamo že več kot deset let 24 ur na dan na voljo epiduralno analgezijo, po novem bomo uvedli tudi ultivo, to je protibolečinsko zdravilo, ki si ga lahko ženske med vsakim popadkom same dozirajo. Z novim porodnim blokom bomo uvedli tudi prehrano med porodom v skladu z mednarodnimi smernicami. Ženske med porodom marsikdaj obupajo tudi zato, ker so lačne, žejne, saj se porod vleče, tako pa bodo imele energijo, ki jo potrebujejo do konca poroda. Poseben prostor imamo tudi za očete oziroma spremljevalce, česar prej nismo imeli.«

Spremljevalci zaželeni

Spremljevalci so celo zaželeni, pravi Juvanova. »V 62 odstotkih so pri porodih zraven partnerji. Porodnico lahko spremlja tudi doula. Ker bomo zdaj v porodni sobi imeli več prostora, bosta lahko izjemoma zraven tudi dva spremljevalca, denimo partner in doula. Z žensko je pri porodu seveda lahko tudi babica, ki si jo sama izbere, a imela bo vlogo spremljevalke, porod pa bo vodilo osebje porodnišnice.« Med porodom spodbujajo gibanje, saj se porodnica tako bolje počuti, otrok pa se lažje namesti v porodni kanal. Različne porodne položaje – kleče, čepe, na boku – omogočajo tudi nove porodne postelje. Vse je pač odvisno od dogovora med porodnico in babico. Pohvalijo se s kar nekaj dosežki, zelo so denimo znižali odstotek prereza presredka. »S šestnajstimi odstotki dosegamo optimalen rezultat. Babice se zelo trudijo ohranjati presredek. S pomočjo izobraževanja porodnic in zunanjih ginekologov smo zmanjšali tudi število carskih rezov na devetnajst odstotkov. Rezultati medicinskih raziskav so namreč jasno pokazali, da elektivni carski rez pri otroku pomeni za 20 odstotkov večjo možnost sladkorne bolezni, astme in alergijskih obolenj. Dokazali so, da ima otrok, ki se rodi skozi porodni kanal, v prebavilih bakterije materine porodne poti, medtem ko ima otrok, rojen s carskim rezom, v prebavilih bakterije z materine kože. Če porod normalno poteka, je to pozitiven stres za otroka, priprava na življenje. Pri carskem rezu pa tega ni.« Se pa v slovenjgraški porodnišnici trudijo žensko pripraviti na normalen porod po carskem rezu. »S kranjsko porodnišnico imamo največji odstotek žensk, ki normalno rodijo po carskem rezu.«

Andrej Križ
Predstojnica oddelka za ginekologijo in porodništvo Katja Juvan pravi, da je veselje delati v novih prostorih in modernih ambulantah.

Prijazno in domače osebje

Čeprav je epiduralna analgezija pri njih ves čas na voljo, se zanjo odloča malo žensk. »Nekako si želijo roditi čim bolj naravno in tudi mi postajamo vse bolj odprti za tako obliko poroda, s čim manj vmešavanja, če le vse poteka tako, kot je treba.« Zaradi prijaznosti in domačnosti osebja, kar človek začuti že ob prihodu v porodnišnico, so se ženske, pravi Juvanova, že od nekdaj rade odločale rojevati pri njih. »In to čeprav smo imeli stare prostore in jim nismo mogli omogočiti udobja. Trenutno največ prihajajo s Koroškega in iz velenjsko-šaleške regije, tudi iz Maribora, Ljubljane, pa iz Savinjske doline, včasih od sorodnikov slišijo o dobrih izkušnjah pri nas, pa se odločijo priti. Z novimi prostori in vsemi novostmi, ki smo jih uvedli, pa upamo, da se bo za našo porodnišnico odločilo še več žensk,« je optimistična.