Zdravje

beljakovine

Z beljakovinami bogat zajtrk

L. M. / revija Bodi zdrava
28. 3. 2024, 17.00

Zajtrk brez ogljikovih hidratov lahko pomaga preprečevati nihanja ravni sladkorja v krvi, tako da imamo čez dan več energije in manj hrepenimo po hrani. Beljakovinski zajtrk pa pomaga vzdrževati ketozo, stanje, v katerem telo porablja maščobe za energijo. Privoščite si ga!

vaja 1

Telovadba kot antidepresiv

MATEJA GORNIK / revija Bodi zdrava
27. 3. 2024, 17.00

V današnjem hitrem tempu življenja, v katerem se srečujemo z različnimi izzivi in stresnimi okoliščinami, postaja čedalje pomembneje raziskovati naravne metode za ohranjanje duševnega zdravja. Med številnimi možnostmi je telesna aktivnost izjemno učinkovit in naraven način za premagovanje stresa, tesnobe in celo depresije.

vaja

Stran z maščobo na trebuhu

NINA KOVAČ / revija Bodi zdrava
26. 3. 2024, 17.00

Če vprašamo ženske, kateri je njihov najbolj problematični del telesa, pogosto dobimo podoben odgovor: trebuh. V neki večji raziskavi je kar 65 odstotkov žensk navedlo, da so nezadovoljne z videzom svojega trebuha.

mala karolina

Za 5-letno Karolino velikonočna zbiralna akcija za malo borko

R.T.
26. 3. 2024, 10.55

Kot vsi drugi otroci tudi deklica Karolina v teh dneh veselo pričakuje darilo velikonočnega zajčka. Največje in najlepše darilo za njeno pisanko pa je vsaka podarjena donacija za razvoj genskega zdravljenja za njeno smrtonosno in neizprosno prirojeno redko bolezen.

možgani

Možgani so lačen organ

L. M. / revija Bodi zdrava
25. 3. 2024, 17.00

Naše prehranjevanje ne vpliva le na razpoloženje. Vpliva na to, kako obdelujemo informacije, pa tudi na to, kako se odzivamo na stresorje in si po njih opomoremo. Vnetja, zdravje črevesja in delovanje nadledvične žleze imajo pomembno vlogo pri kognitivni in čustveni uspešnosti, na vse pa vpliva prehrana.

magnetna resonanca

Kaj je bolj učinkovito; ultrazvok, rentgen ali magnetna resonanca?

Mare Koren
24. 3. 2024, 15.25

Vzrok za bolečine v sklepih in mišicah je pogosto nemogoče ugotoviti na otip, zato nam zdravniki specialisti predpišejo podrobnejše preiskave s sodobnimi aparati.

menstrualni koledarček

Zakaj prihaja do poznih ali prezgodnjih menstruacij?

Maja Kopriva
23. 3. 2024, 16.41

Povprečen menstrualni cikel traja 28 dni, vendar je to povprečje. Mnogo žensk se namreč sooča z nerednim ciklusom. Vzrokov pa je več.

ogledalo

Kljub skrbnemu čiščenju so na ogledalu vidni risi

Mare Koren
23. 3. 2024, 13.57

Se tudi vi neprestano zgražate nad stanjem ogledala, saj se ne glede na to, kako pogosto ga čistite, v njem vidijo lise? Kako odpraviti trdovratne ostanke zobne kreme in prstne odtise?

bolečine v trebuhu

Ključ do duševnega zdravja in dobrega počutja?

l. M. / revija Bodi zdrava
22. 3. 2024, 17.00

Vagusni živec zagotavlja dvosmerno komunikacijo med možgani in organi, s srcem, pljuči in črevesjem vred. Stimulacija z električnim vsadkom lahko ublaži simptome epilepsije in depresije. Strokovnjake smo vprašali o vznemirljivih možnostih na tem področju medicine.

Ženska moč (1)

Čas, ko se prebuja tudi telo

PETRA KOLAR / revija Bodi zdrava
21. 3. 2024, 17.00

Kako na pomlad gleda TKM in kako ohraniti notranjo stabilnost v času bujnih sprememb.

MENSTRUACIJA

Imunski sistem: okrepite ga med svojim ciklom

M. D. / revija Bodi zdrava
20. 3. 2024, 17.00

Med in pred menstruacijo je šibkejši tudi imunski sistem. Zato je zelo priporočljivo, da si ga okrepimo. Zaradi PMS-ja se počutite šibkejše, nato se pojavi še prehlad – a kar je za nekatere ženske redkost, je za druge običajen pojav. Eden od razlogov za to je imunski sistem, ki je od človeka do človeka različno močan, nanj pa lahko vpliva tudi mesečni cikel. Zakaj je tako, si preberite v nadaljevanju.

maderoterapija-3

Pomladanska oaza lepote in razvajanja

MATEJA GORNIK / revija Bodi zdrava
19. 3. 2024, 17.00

S prihodom pomladi se odpirajo vrata toplim sončnim žarkom, prav tako pa se prebuja tudi želja po osvežitvi videza.

menstruacija

Menstrualna revščina je svetovni problem

Mateja Špiranec / revija Bodi zdrava
18. 3. 2024, 17.00

Ste že slišali za izraz menstrualna revščina? Tudi o njej smo se pogovarjali z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Starejši joga

V boju proti bolečinam in pomarančni koži ne obupajte

Maja Kopriva
17. 3. 2024, 14.05

Vsi se želimo dobro počutiti v svoji koži in se premikati mehko, gibko in brez omejitev. Na žalost nam stresni vsakdan in pomanjkanje spanca pogosto tega ne dovolita.

ajdova kaša, korenček, grah, priloga

V pomlad vstopite z bolj zdravo in okusno prehrano

Mare Koren
16. 3. 2024, 20.07

Kdaj se je nazadnje na vašem krožniku znašla ajda? Ajdo uvrščamo med zdravo prehrano, saj je odličen vir polnovrednih ogljikovih hidratov in vlaknin ter ugodno vpliva na prebavo.

SPLETNI NAKUP, ŽENSKI, RAČUNALNIK

Ali preko spleta lahko kupite varna ali nevarna zdravila?

Mare Koren
16. 3. 2024, 16.37

Tudi v Sloveniji imamo na voljo spletne lekarne, v katerih lahko naročimo zdravila brez recepta, kozmetiko, prehranska dopolnila in nekatere zdravstvene pripomočke.

LEČE, VLAŽENJE LEČ

Prepogosta uporaba ali spanje ter potapljanje z lečami škodujejo očem

Maja Kopriva
16. 3. 2024, 13.10

Čeprav številnim slabovidnim olajšajo življenje, pa lahko nepravilno ali dolgotrajno nošenje leč privede do številnih očesnih obolenj.

marjetica, čaj

Marjetice poskrbijo za nekaj več energije

Mare Koren
16. 3. 2024, 10.30

Med prve znanilce pomladi spadajo tudi marjetice, ki nas presenetijo s svojimi majhnimi belimi ali rožnatimi venčnimi listi in sončno rumeno sredico. A marjetica ni zgolj znanilka pomladi, temveč tudi zdravilna cvetlica.

TIKA HRIBAR

Retinoidi so blagodejni za vsako kožo

MATEJA ŠPIRANEC / revija Bodi zdrava
15. 3. 2024, 17.00

O negi kože smo se pogovarjali s simpatično Tiko Hribar, ki v prvi vrsti vsem ženskam polaga na srce, da je manj vedno na koncu več.

ženska

Dovolite si biti to, kar ste

MATEJA GORNIK / revija Bodi zdrava
12. 3. 2024, 17.00

Biti ženska je čudovito, a včasih zapleteno potovanje, ki zajema različna področja življenja, od osebnih odnosov do poklicnih izzivov. Kljub vsem družbenim pričakovanjem in izzivom je ključno sporočilo ženskam danes: dovolite si biti ženska. To ne pomeni le sprejeti biološko spolnost, ampak predvsem omogočiti sebi, da izrazite svojo edinstvenost, si postavite cilje in živite polno življenje.

spanje spanec

Proti bolečemu in trdemu vratu se lahko borimo z nekaj triki in nasveti

Maja Kopriva
10. 3. 2024, 12.35

Le kdo med nami ne pozna povezane bolečine, ki veže v ramenih, se kaže v zatrdelem vratu in povzroča glavobol? Ponoči nas zbuja ali pa nam sploh ne dovoli zaspati.

kronotip, spalne navade, bioritem

Nekateri bolje delujejo zjutraj, drugi so prave nočne ptice

Maja Kopriva
10. 3. 2024, 06.30

Vaša naravna težnja k spanju v določenem delu dneva, zaradi katere ste bodisi »jutranja« bodisi bolj »nočna oseba«, se imenuje kronotip. Se lahko namerno spremenite denimo v jutranjo osebo?

koleraba

Koleraba, prepogosto spregledana vrtnina, na katero smo skoraj pozabili

Mare Koren
9. 3. 2024, 17.09

Koleraba je pogosto spregledana ali zapostavljena vrtna kultura, a nikar ne pozabimo, kako zelo izboljša okus nedeljske juhe. Naj omenimo še, da vsebuje številne antioksidante in fitokemikalije.

smejanje hoja sprehod

Telovadba učinkovito omili hormonske spremembe

Maja Kopriva
9. 3. 2024, 15.00

Telovadite večino dni v tednu vsaj po 30 minut na dan, in menopavza vam ne bo povzročala težav. Katera vadba se priporoča?

fotografija Kac_a

Cepivo proti HPV je zaščita pred rakom

Vsebino podpira Društvo za boj proti raku
4. 3. 2024, 13.45

Danes je Mednarodni dan ozaveščenosti o HPV.