Kultura

Digitalno restavriran tudi film Nasvidenje v naslednji vojni
Svečana premiera obnovljene slovenske klasike in predstavitev zbornika o slovenski kinematografiji.

Drago Jančar namero ministrstva za kulturo zatrl v kali
Serije po romanu To noč sem jo videl zaenkrat ne bo.

Slovo francoske igralske legende
V 89. letu je umrl francoski igralec Jean-Paul Belmondo.

V Celju na ogled razstava velikana narodopisne kulturne dediščine
V Celju na ogled dragocena dediščina Jožeta Karlovška, velikana slovenske narodopisne kulturne dediščine.

Nagrajena Doroteja Nadrah in Škofjeloški pasijon
Slavje slovenske predstave na srbskem Viminacium festu.

Jernej Kuntner trenutno živi v izrednih razmerah
Priljubljeni igralec Jernej Kuntner je stalnica naših malih ekranov – in očitno nas bo spremljal še kar nekaj časa. Trenutno namreč snema kar dve seriji, Sekirca v med in Za hribom, v obeh pa ima zelo humorno vlogo.

Nataša Matjašec Rošker prejela nagrado Adelaide Ristori
Nagrado, poimenovano po znameniti italijanski igralki iz 19. stoletja, podeljujejo za zasluge pri promociji kulture in pomena žensk v družbi.

Pisatelj Boris Pahor praznuje 108. rojstni dan.
Zamejski pisatelj in pričevalec 20. stoletja Boris Pahor že vse življenje opozarja na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri opisuje taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

Filmska klasika Ne joči, Peter sedaj tudi na Blu-rayu
To je že peta digitalizirana in restavrirana slovenska filmska mojstrovina, ki je ohranjena tudi na trajnem domačem formatu.

»Težko je živeti od projekta do projekta, sploh če imaš družino«
V Gledališču Glej je bila Inga Remeta najprej čistilka – že kot srednješolka je tako služila denar, da je lahko hodila v šolo in hkrati pomagala staršem, ki so ostali v Bosni, medtem ko je sama pri trinajstih z bratom »ujela« zadnji konvoj iz obleganega Sarajeva. V Gleju je potem prek dela hostese, pisarniških del in dela producentke prišla do današnjega naziva direktorice. Diplomirana socialna delavka obožuje kulturo in sovraži krivice. Bori se za umetnost in kulturne delavce. Doma pa je mama šestletne Brine.

Nagradi za slovenski filmarki
Režiserka Marija Zidar je z dokumentarcem slavila v Prizrenu, Špela Čadež pa z animiranim filmom v Locarnu.

»Življenjske radosti so male stvari, samo poiskati jih je treba«
Prvakinja ljubljanske Drame, lastnica Borštnikovega prstana, dobitnica praktično vseh najpomembnejših gledaliških in filmskih nagrad v našem prostoru. Po drugi strani pa mama in žena. Službo in družino strogo ločuje, pove 64-letna Silva Čušin. Trenutno uživa še zadnje dneve počitnic, potem pa se spet začne delo. Poleg gledališča tudi promocija novega filma Sanremo režiserja Miroslava Mandića, kjer je ustvarila še eno pretanjeno vlogo Duše iz doma za ostarele, ki trpi za demenco.

Zakladnica zgodovine - od pradavnine do danes
Vsak muzej ima svoje zaklade. Za vsakogar. Skozi muzejske hodnike in razstavne salone vejejo zanimive zgodbe iz preteklosti, ki burijo obiskovalčevo domišljijo.

Če se bralec ne bo nasmejal vsaj trikrat, lahko vrne kupnino
Novinarka Katarina Keček je predstavila roman, za katerega obljublja, da vrne kupnino, če bralca vsaj trikrat ne nasmeji. Izdala ga je v dveh različicah: cenzurirani in necenzurirani, glavna junakinja pa je bančna uslužbenka, ki v ogledalu spozna svoj alter ego, in njena mirna življenjska pot krene po sledeh nepredvidljivih brzic.

Med režiserkami v Sydneyju se bo predstavila tudi Slovenka
Marija Zidar z dokumentarnim filmom Odpuščanje na filmskem festivalu v Sydneyju, ki bo potekal od 3. do 14. novembra.

FOTO: Operna kraljica spet navdušila Slovenijo
Namesto na Kongresnem trgu je bil težko pričakovani koncert sopranistke Anne Netrebko in tenorista Yusifa Eyvazova v Gallusovi dvorani. Stoječe ovacije so na koncu sledile po pričakovanjih ...

Olmo Omerzu se bo znova potegoval za zlati globus
Slovenski režiser, ki živi in dela na Češkem, uvrščen v tekmovalni program 55. festivala v Karlovih Varih

Urška Alič: "Res je prekleto težko, a borili se bomo do konca!"
Koronakriza je močno udarila na vsa področja, še posebej posledice čutijo na področju kulture. Številna gledališča so lahko spet odprla svoja vrata, a jim trenutni pogoji zelo otežujejo delo. Pogovarjali smo se z direktorico Špas teatra, najbolj popularnega komercialnega gledališča pri nas, ki pravi, da časi niso rožnati.

Plečnikova izbrana dela na Unescov seznam
Odbor za svetovno dediščino Unesca je na seznam svetovne naravne in kulturne dediščine vpisal izbrana dela arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani.

Nagrada za Mileno Zupančič
Na Festivalu evropskega filma Palić v Srbiji so ji podelili častno nagrado Aleksandra Lifke.

Umrl francoski konceptualni umetnik, ki je pričakoval, da se bo to zgodilo prej
Znan je bil po delih, v katerih je raziskoval spomin, izgube ter osebno in kulturno zgodovino. Deloval je tudi kot kipar in fotograf, veljal pa je za samouka.

Ko je pomočil magdalenico v čaj, so se odprli novi svetovi
Pred 150 leti se je rodil francoski pisatelj, intelektualec, esejist in umetnostni kritik Marcel Proust, ki je s sedemdelnim ciklom Iskanje izgubljenega časa utemeljil modernistični roman.

Slovenski celovečerec Sanremo bo tekmoval v Motovunu
Filmski festival v Motovunu bo po letu dni premora potekal v živo od 27. do 31. julija.

Srebrna nagrada za oddajo Infodrom
Mednarodna komisija združenja Global Youth & News Media je Infodrom nagradila s srebrno nagrado za odličnost v podajanju novic za otroke v času pandemije.

"Kultura bo obstala, a nekako moramo preživeti tudi umetniki"
Zadnji dan junija se je umetnica Lara Jankovič srečala z abrahamom. Kar se let tiče, to zanjo ni velika prelomnica, bolj je pomembna zrelost, ki jo prinašajo petdeseta. »Za mano so že vsa ta leta izkušenj in ukvarjanja same s seboj, zdaj sem 'postavljen' človek, opravila sem z negotovostjo, frustracijami. Zato lahko res zadiham, kar je čudovito,« pravi.

Slovenski filmi v Cannesu
Po lanski spletni različici letos filmski festival v Cannesu spet v živo, na njem se bo predstavilo kar nekaj slovenskih filmov in ustvarjalcev.

Za vedno se je poslovila dramska igralka Mira Bedenk
V 100. letu je umrla dramska igralka, dolgoletna članica Mestnega gledališča ljubljanskega.

Nastajajoča Kurentova luna na največjem azijskem žanrskem festivalu
Tomaž Gorkič odhaja v Južno Korejo na BIFAN, ki tvori enega izmed stebrov fantastične filmske industrije.

Velika čast in priložnost za slovenski filmarki
Igralka Nika Rozman in režiserka Urška Djukić sta bili izbrani za mojstrsko delavnico Pawla Pawlikowskega.

Slovenska kultura skozi filmski objektiv
Ob praznovanju 30. obletnice samostojnosti Republike Slovenije na voljo spletni festival slovenskega dokumentarnega filma.

Velika nagrada Borštnikovega srečanja uprizoritvi Gejm Žige Divjaka
Veliko nagrado Borštnikovega srečanja za najboljšo predstavo gledališke sezone 2019/2020 je prejela uprizoritev Gejm v režiji Žige Divjaka in koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Maske Ljubljana. Divjak je prejel nagrado tudi za najboljšo režijo, nagrade za igro pa Vladimir Vlaškalić, Maša Derganc, Matej Puc in Gašper Malnar.

Mlada pisateljica o tem, kaj vse je preživela
Mlada pisateljica Bojana Ivanović je pred dvema letoma navdušila s knjižnim prvencem 15 kil nesreče, lani je servirala knjigo Klub srečnih in uspešnih, zdaj pa predstavlja že svojo tretjo knjigo Ti sam rin naprej! Zaupala nam je sočne podrobnosti ...

Poslovil se je pesnik Josip Osti
Pesnik, pripovednik, esejist, literarni kritik, antologist in prevajalec Josip Osti se je rodil v Sarajevu, od leta 1990 pa je kot svobodni umetnik deloval v Sloveniji. Za svoj dom si je izbral Tomaj, kjer je živel tudi njegov najljubši pesnik Srečko Kosovel.

Letošnji poklon namenjen Borisu Cavazzi
Na slovesnosti v Divači bo na ogled Borisov film Kormoran.

Najboljši roman leta je roman Boruta Kraševca
Ob prejemu nagrade je dejal, da je kresnik zanj izjemno priznanje. Od otroštva naprej si je namreč želel pisati, a mu ni uspevalo.

FOTO: Zaključil se je prvi festival KRAFFT
Zaključila se je prva edicija Igralskega filmskega festivala Kranj – KRAFFT, ki je s sklepno podelitvijo nagrad zaokrožila novo kranjsko tradicijo, ki je šele v nastajanju.

Pogovor z Laro Janković in Majo Blagović: Ženske smo jeklo in porcelan
Lara Janković in Maja Blagović sta odlični igralki. Zadnjih nekaj mesecev se zelo intenzivno družita, saj sta, večinoma s sodelavkami, v tržaškem gledališču pripravili predstavo o življenju modne ikone Coco Chanel.

Digitaliziranih sedem slovenskih kratkih filmskih klasik
Po zaslugi iniciative Zveze evropskih kinotek (ACE) »Sezona klasičnih filmov« je bilo digitaliziranih in restavriranih sedem kratkih filmov.

Poslovil se je naš priznani gledališki in filmski igralec
Umrl je gledališki in filmski igralec ter pedagog Janez Vajevec, ki je po študiju z bratom Andrejem ustanovil Igralski studio bratov Vajevec v Ljubljani, pozneje pa še v Zagrebu.

Seriji Jezero štiri nominacije za srce Sarajeva
Na Filmskem festivalu v Sarajevo letos prvič tudi kategorija, namenjena televizijskim serijam.

Igralska legenda bo po prstan priletela iz Danske
Letošnja dobitnica Borštnikovega prstana za življenjsko delo je igralka Jette Ostan Vejrup, so sporočili organizatorji 56. Festivala Borštnikovo srečanje. Osrednjo nagrado za igralsko ustvarjalnost v slovenskem prostoru bo prejela na sklepni slovesnosti konec meseca v Mariboru.

Dekla Ančka in hlapec Janez sta poročena!
Letos mineva 150 let od rojstva Franca Saleškega Finžgarja, pisatelja in duhovnika, ob tej priložnosti je Mladinska knjiga izdala monografijo, ki sta jo napisala dr. Mihael Glavan in Finžgarjev sorodnik dr. Janez Bogataj.

Polona Juh: »Vsaka guba je prigarana in zato lepa«
»Ob vsakem rojstnem dnevu si rečem: zdaj pa še enkrat toliko, torej sem vedno na polovici svojega življenja,« Polona Juh smeje komentira 50. rojstni dan, ki ga praznuje prav danes. »Ne bi rekla, da je to velika prelomnica, vsaj ne, dokler je človek zdrav in čuti, da je še zmožen aktivno funkcionirati in razmišljati o svetu. Torej me prelomnica morda čaka nekoč drugič.«

Slovo belokranjske legende
V novomeški bolnišnici je za posledicami dolgotrajne bolezni danes umrl 76-letni belokranjski humorist, publicist in kulturnik Toni Gašperič, so sporočili svojci.

Alan Hranitelj o tem, kako nastajajo kostumi
»Šivilje, klobučarji, čevljarji, to so moji ljudje. Nanje gledam kot na družino.«

"Lep čas sem bil edini slovenski novinar na barikadah dogajanja"
Že pet let nam Janko Petrovec na nacionalki posreduje zgodbe iz Italije, lepe, zabavne, poučne in tudi tragične. »Brez zgodb ni človeka,« je prepričan. Lani je bil ob začetku epidemije v »prvih bojnih vrstah« in nas seznanjal z dogajanjem tako prek prispevkov na televiziji kot z deljenjem osebnih izkušenj in razmišljanj na družbenih omrežjih – iz slednjega se je rodila knjiga Karantena. Rim. Poleg novinarja, dopisnika, prevajalca in pisatelja pa je Janko tudi diplomirani igralec, ki ima doma Borštnikovo nagrado.

Robert Waltl: »Kultura je ena velika tovarna in tega se nihče ne zaveda«
Kulturni sektor se že od samega začetka te pandemije bori za preživetje. Ves ta čas na resornem ministrstvu nimajo primernega sogovornika.

Saša tako negativne vloge, kot je fašistična mater, še ni igrala
Igralko Sašo Pavček dojemamo kot milo, srčno in čustveno žensko, zdaj pa spoznavamo še njeno temno plat, saj v predstavi Škorpijon ljubljanske Drame igra ksenofobično mamo, nasilno in sovražno, nadzorovalno in vsiljivo. »To je igralsko nekaj novega zame,« pravi Saša, ki se je vloge lotila z odprtostjo in opuščanjem predsodkov do lika.

Prvenec režiserke Urške Djukić na delavnici Torino Film Lab
Hibridni film Little Trouble Girls med desetimi projekti na eni od najbolj profiliranih mednarodnih platform za mlade filmske avtorje.

Slovenski film o krvnem maščevanju tekmuje v Pragi
Dokumentarec Odpuščanje režiserke Marije Zidar na festivalu človekovih pravic One World.