Domače

Zdravnik, ki je postal pisatelj

Carmen Leban
8. 2. 2023, 09.00
Posodobljeno: 8. 2. 2023, 17.31
Deli članek:

David Zupančič ni samo zdravnik, je tudi vplivnež in pisatelj, čigar prva knjiga Življenje v sivi coni je postala uspešnica. V slabih štirih mesecih je bilo namreč prodanih več kot 20 tisoč izvodov.

Sašo Radej
Specializant infektologije David Zupančič ni samo zdravnik, je tudi vplivnež in pisatelj.

Že dolgo ni nobena knjiga pri nas pritegnila toliko pozornosti, predvsem pa zanimanja med bralci. To pa je gotovo recept za uspeh, saj je avtor mladi zdravnik, vplivnež, ki sledilce nagovarja na družbenih omrežjih, zato mu sledi tudi veliko mladih, pa tudi tema, ki jo je izbral, je aktualna. Da zdravniki pišejo knjige, ni nič nenavadnega, tudi pri nas jih je kar nekaj, gotovo pa je David Zupančič pri svojih 31 letih najmlajši. »Nimam se za pisatelja, saj to ne postaneš, ko napišeš prvo knjigo, čeprav je v mislih že druga. Pisatelj je bil moj dedek in je moj oče, kar pa ni razlog, da je to v pisanje potegnilo mene. Sicer je morda nekaj na tem, da imam kanček pisanja v genih. Jaz sem si v prvi vrsti želel postati zdravnik, kar mi je tudi uspelo, čeprav priznam, da pot ni bila lahka. Že selekcija pri vpisu na fakulteto je velika, študij je naporen, potem sledi še specializacija.«

V prvi bojni črti

A David Zupančič je gotovo zdravnik in človek, ki zmore vse to in še več.  »Specializacijo sem začel v res neugodnem času, lahko bi rekel, da v času velikih izzivov. In prav jaz sem bil tisti, ki sem na infekcijsko kliniko sprejel prvega bolnika s covidom v Sloveniji.« Časi so bili težki, še posebej zato, ker se je celotno zdravstvo spopadlo z nečim novim, vsak dan je prinesel novo situacijo, ki je nihče ni mogel predvideti. Takrat, ko se je vse skupaj začelo, se mu še sanjalo ni, da bi njegova Siva cona postala tako velik projekt. »Nisem si predstavljal, da ti pisanje knjige vzame toliko časa, nisem vedel niti tega, koliko veselja se je med tem ustvarilo, nisem vedel, da bo vse skupaj postala velika strast.« Med pandemijo se je veliko dogajalo, tudi stvari, ki jih nihče ni predvidel. »Nekateri so bili glasni, spet drugi premalo, med ljudmi so se pokazali tudi uporniki. Veliko kritik je letelo na račun zdravstva in priznam, da so bile vmes tudi napake. A najlažje je komentirati s kavča. Zase lahko rečem, da sem bil v prvi bojni črti in brez sramu priznam, da me je bilo strah. Strah predvsem tega, da se bom tudi sam okužil. Ko smo nekega dne sprejeli na oddelek pacienta, ki je bil leto dni mlajši od mene in je bil priključen na aparate, njegovo življenje pa je viselo na nitki, sem vedel, da gre zares. Tudi sam sem zbolel za covidom, a na srečo sem ga prebolel v lažji obliki. Ko sem postal oče hčerki Miji, sem se neznansko bal, da bom okužil dojenčico.«

Med pandemijo so bili urniki še bolj naporni kot sicer, David je obenem pisal še knjigo, doma pa so ga čakale neprespane noči. »Postati oče je nekaj najlepšega, a zame se je zgodilo to v zelo napornem obdobju. Ko sem noči preživljal na dežurstvih, nisem spal, to pa mi ni uspelo niti doma, saj tisti, ki imate dojenčke, dobro veste, da se ti ponoči zbujajo in jokajo.« Za nekaj časa se je umaknil tudi z družbenih omrežij. »Res sem bil na tesnem s časom, a pravi razlog so bile številne dileme in sovražno nastrojeni komentarji. Takoj ko si napisal kaj v zvezi s pandemijo, so postali nesramni, komentarji pa zelo neprimerni in žaljivi. Zato smo skupaj z določenim krogom ljudi ustanovili zaprto skupino, v kateri smo se lahko v miru pogovarjali in si izmenjali mnenja.«

Glavna naloga: biti dober zdravnik

Številke prodaje knjige letijo v nebo, kar je presenečenje. »Nisem si niti predstavljal, da bo tako, in če sem iskren, se že poraja ideja za novo knjigo, ta se morda že piše v glavi. A najprej se želim malo spočiti. Imam že kronično pomanjkanje spanja in prišlo je celo tako daleč, da se ne morem naspati, pa čeprav spim vsaj osem ur. Če nisem v službi, grem spat že ob pol devetih zvečer, a nikoli ne vem, koliko časa bom spal oziroma kolikokrat na noč me bo prebudila naša mala Mija.« David Zupančič je postal s knjigo tudi zelo prepoznaven, veliko bolj, kot če bi bil samo zdravnik. »To vsekakor drži in lahko povem, da sem se prav na račun knjige še bolj uveljavil tudi kot vplivnež. Prihajajo ponudbe za različne reklame, prosijo, da bi postal ambasador za kakšen izdelek ali dogodek. Tudi cene ponudb so se povišale in iskreno priznam, da včasih dobim ponudbo, ki presega mesečno plačo v kliničnem centru, kjer sem zaposlen. Naj takoj povem, da vsake ponudbe ne sprejmem in prej dobro premislim, preden se odločim, s kom bom sodeloval. Vsekakor pa si želim, da bi še naprej pisal in da bi bile knjige vsaj tako uspešne, kot je prva. Moja glavna naloga pa je še vedno biti dober zdravnik in pomagati pacientom. Čeprav se je zdravstvo znašlo v dokaj nezavidljivem položaju, si najbolj želim, da bi bil tako sistem kot posledično tudi zdravniki bolj dostopni pacientom.«

Sašo Radej
David Zupančič je postal s knjigo tudi zelo prepoznaven, veliko bolj, kot če bi bil samo zdravnik.