Zgodbe

Nas čaka mila zima?

Renata Ucman
22. 10. 2019, 22.00
Deli članek:

Letošnja jesen nam je namesto mraza, dežja in poplav prinesla nadpovprečno tople, sončne in suhe dni. V drugi polovici oktobra uživamo v babjem poletju s temperaturami nad 20 stopinj. Dokler bo nad našimi kraji jugozahodni zračni tok od juga prinašal topel zrak, bo temperatura čez dan nad dolgoletnim povprečjem. Mag.Tanja Cegnar, klimatologinja in meteorologinja z Agencije Republike Slovenije za okolje, pravi, da tega ne moremo neposredno povezati s podnebnimi spremembami.

Zarja Jana
...

»Indijansko in babje poletje sta sinonima. Pri tem je izraz indijansko privzet iz angleškega jezika, slovanski jeziki in nemščina pa poznajo babje poletje. Pomeni obdobje lepega in razmeroma toplega jesenskega vremena, ki sledi jesenski ohladitvi. Je torej neke vrste 'bonus'. A če tako obdobje nadpovprečno toplega vremena spremlja okrepljen jugozahodni veter, se pri vremensko občutljivih ljudeh pojavijo vremensko pogojene težave. Babje poletje je posledica naravne vremenske spremenljivosti, zato ga ne moremo neposredno povezati s podnebnimi spremembami. Obenem pa vse meritve kažejo, da nedvomno obstaja trend naraščajočih temperatur tako na svetovni ravni kot v Evropi in v naših krajih. V zadnjem desetletju so namreč oktobri pri nas v povprečju toplejši, kot so bili pred nekaj desetletji.«

Več dni letošnjega oktobra je bilo nadpovprečno toplih. »V Ljubljani je bila 12. oktobra najvišja dnevna temperatura že 20 stopinj Celzija, nato pa je bilo tako toplih dni z najvišjimi dnevnimi temperaturami okoli 20 stopinj še kar nekaj.« Za primerjavo, v našem glavnem mestu je bila v obdobju od leta 1981 do leta 2010 povprečna oktobrska najvišja dnevna temperatura 15,9 stopinje Celzija, povprečna temperatura pa 11,2 stopinje Celzija.

Prehladen maj, pretopel junij … »Spomin na neobičajno hladen, oblačen in deževen letošnji maj je, kot kaže, že zbledel, razen pri kmetovalcih, ki jim je močno zmanjšal pridelek. Maj je bil zadnjič hladnejši kot letos v letu 1991. Hladnemu maju je sledil izrazito pretopel junij. Na državni ravni je bil letošnji junij za 4,2 stopinje Celzija toplejši kot v junijskem povprečju od leta 1981 do leta 2010. Bil je najbolj sončen junij doslej, saj je bilo junijsko povprečje obdobja 1981–2010 preseženo za kar 38 odstotkov, padlo pa je le pol toliko padavin kot je povprečje ta mesec. Na svetovni in evropski ravni je bil letošnji junij najtoplejši doslej! Letošnje poletje je bilo v Sloveniji drugo najtoplejše doslej, rekordno visoko pa se temperatura letos pri nas v posameznih dnevih ni povzpela.«

Bo zima mila? Si po vročem poletju in topli jeseni lahko obetamo še milo zimo? 

Več v reviji Zarja Jana, št. 42, 15. 10. 2019

Zarja Jana
...