Zgodbe

Elektrokemoterapija ni čudežna, je pa daleč najuspešnejša

Tina Nika Snoj
10. 10. 2017, 00.00
Deli članek:

Nekoč bo prva, ne več zadnja možnost.

Manj citostatika za večtisočkrat močnejši učinek! Znanstveniki, ki jo razvijajo, in kirurgi, ki jo uporabljajo pri svojem delu, najprej opozorijo: elektrokemoterapija ni čudežna metoda in ni primerna ne za vsakega raka ne za vsakega bolnika. Navdušenja nad njo pa le ne morejo skriti. In četudi ne čudežna, je elektrokemoterapija ena najuspešnejših metod za uničevanje malignih tvorb, z impresivnimi odstotki popolne in delne uspešnosti ter skorajda brez stranskih učinkov. Vsekakor ena izmed tistih, ki vzbuja upanje v večjo učinkovitost boja proti raku.

Kemoterapija se za zdravljenje raka uporablja že vse od druge svetovne vojne naprej. Je eno najmočnejših orožij, ki jih za boj proti tej bolezni premore medicina. Žal pa to orožje še zdaleč ni popolno. Ena od pomanjkljivosti je, da nekateri citostatiki (kemoterapevtična zdravila) ne dosežejo svojega cilja, okvarjene molekule DNA, in zato ne učinkujejo. Druga, zaradi katere je kemoterapija sinonim za nekaj najhujšega, kar nas morebiti čaka, pa je ta, da tako kot rakave citostatiki poškodujejo tudi zdrave celice. Le redko kdo se o posledicah te terapije še ni prepričal na lastne oči. Nič čudnega torej, da je vsaka alternativa kemoterapiji deležnavelikega zanimanja javnosti. Po svežem uspehu slovenskih zdravnikov v zdravljenju z elektrokemoterapijo so vse oči uprte v ta postopek, ki nedvomno ogromno obeta.

Elektrokemoterapija ni alternativa kemoterapiji, temveč je njena nadgradnja. Pri tej metodi bolnik najprej dobi citostatik, nato se v tumor vstavijo elektrode, po katerih vanj pošiljajo električne pulze. Zaradi električnega toka se odprejo pore v tumorskih celicah, ki tako postanejo prepustnejše za citostatik. Tako za učinkovito zdravljenje zadostuje že majhna količina tega problematičnega zdravila.

Elektrokemoterapija se kot del kliničnega zdravljenja uporablja v več kot 160 centrih v Evropi. Slovenski strokovnjaki so med pionirji te metode in so s svojim znanjem in prispevkom v samem svetovnem vrhu. Kirurg Aleš Grošelj z ljubljanske Klinike za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo je eden izmed tistih, ki imajo z elektrokemoterapijo največ praktičnih izkušenj, sodeluje pa tudi v raziskovalni skupini, ki se s preučevanjem te metode intenzivno ukvarja. »Slovenija ima to srečo, da je ravno prav velika, da se med seboj lahko povezujemo ljudje iz različnih vej znanosti. V skupini dr. Gregorja Serše, ki je začetnik raziskav pri nas, smo prepleteni tako predklinični kot klinični raziskovalci, skupina dr. Damijana Miklavčiča s Fakultete za elektrotehniko in raziskovalci Inštituta Jožef Stefan. Gre za krasno združitev predkliničnih in kliničnih znanj, kar nas uvršča v sam svetovni vrh na tem področju.«

V Sloveniji je bilo z elektrokemoterapijo zdravljenih že več kot 200 bolnikov, največ na kliniki ORL. »Odstotek popolnega odgovora, se pravi, da tumor popolnoma izgine, je odvisen od vrste raka,« pove dr. Grošelj. »Pri nekaterih vrstah kožnega raka smo uspešni v 90 odstotkih, pri drugih vrstah raka ozdravitev dosežemo pri več kot polovici bolnikov že po enkratnem zdravljenju.«

Elektrokemoterapija je uspešna tudi pri zdravljenju zasevkov v jetrih. Na ta način zdravijo bolnike tako na Onkološkem inštitutu kot v obeh Univerzitetnih kliničnih centrih. V pred kratkim končani študiji na ljubljanskem UKC so s to metodo zdravili tudi raka na jetrih. Rezultati so bili izjemni. Zdravili so 17 tumorjev pri desetih bolnikih. Vsi tumorji so se na zdravljenje odzvali, 15 jih je popolnoma odmrlo, dva, ki sta ležala najgloblje v jetrih, pa delno. Po 26 mesecih se rast pri odmrlih tumorjih ni ponovila. Treba je počakati še dobra tri leta, preden bodo lahko ocenili petletno preživetje bolnikov. Če bo tudi to pozitivno, se bo metoda elektrokemoterapije potrdila kot uspeš­nejša od kirurške. Medtem pa se že pripravlja druga faza študije, v kateri bodo zdravili 15 bolnikov. Upajo, da se bodo raziskavi pridružili tudi drugi centri v drugih državah, saj mora biti uspešnost metode potrjena na večjem številu bolnikov, preden lahko postane sestavni del klinične prakse.

Kemoterapija brez stranskih učinkov?

Ne gre pa le za učinkovitost pri uničenju tumorjev. Vsi poznamo večni pomislek pri kemoterapiji, namreč, koliko škode bo ta naredila zdravim celicam telesa. Ne tako malo bolnikov se ji zaradi hudih stranskih učinkov celo odreče in tvega zdravljenje brez nje. Za dr. Grošlja je ravno to, da resnih stranskih učinkov ni, glavna prednost elektrokemoterapije. »Citostatiki imajo potencialno vedno lahko slab vpliv na človeški organizem. A pri elektrokemoterapiji je količina, ki jo vnesemo v telo, tako majhna, da resnih stranskih učinkov še nismo zaznali. Poleg tega gre za enkraten postopek, ki ga ponavljamo le v primeru ponovitve ali ostanka bolezni.«

Več v reviji Zarja št.,41. 10. 10. 2017