Mnenja

Onkološka bolnica št. 6196: Spomladansko čiščenje

Katarina Keček
26. 4. 2023, 09.00
Deli članek:

revija Jana
Pisateljica in kolumistka Katarina Keček

»No, in Barbara mi je dala tole Katarinco,« pokažem na medvedko z rožnato petljo v mojih rokah, »da naj pazim nanjo in skrbim zanjo enako, kot bi pazila na svojega notranjega otroka, je rekla.«

Dvignem pogled z mehke igrače in pogledam psihoterapevtko, ki sedi na stolu nasproti mene. Nič ne reče, zato nadaljujem: »Tudi vi ste podobno povedali zadnjič, ko sva se pogovarjali o tem, da ne vidim v sebi male Katarince.« »Ja,« pokima, »zelo pomembno je, da imamo oziroma poskušamo imeti vedno povezavo s sabo, s svojim notranjim jazom. Da se slišimo in prisluhnemo našim potrebam, ne samo željam.«

»Hja, to je lahko reči,« zamrmram nekam v zrak. »Živimo v čudnem svetu, kjer moramo dobri ljudje hoditi k psihologom, da bi se naučili, kako naj zdržimo tisto, kar počnejo slabi ljudje.« »Tu se strinjam z vami,« pokima psihoterapevtka. »K meni večinoma hodijo ljudje, ki imajo težave zaradi pravih bolnikov okoli njih, ki zavračajo vsakršno pomoč. Nasilnež, narcis in manipulator ne bodo šli na pogovor k psihologu, njihov namen je, da k zdravniku spravijo svoje žrtve in potem zmagovito pokažejo s prstom: lejte, on/ona je nor/a, hodi k psihologu. Predsodki o našem duševnem zdravju so še vedno močni v naši družbi, večina ljudi še vedno z nelagodjem prizna, da obiskuje terapevta, čeprav je to v tujini že nekaj tako normalnega, kot da greš k zobozdravniku. Imaš svojega zdravnika, svojega fitnes trenerja in imaš tudi svojega psihologa, s katerim se lahko pogovarjaš o stvareh, o katerih se z drugimi ljudmi ne moreš. Če se ukvarjamo z našim fizičnim zdravjem, z zdravo prehrano, če se trudimo, da bi naše telo s pomočjo gibanja in športa ohranili v najboljši formi, moramo skrbeti tudi za naše podstrešje, če tako poimenujem naš um, da ga pravilno in redno čistimo. Da se vanj ne navleče navlaka kot recimo v stanovanju, če ga ne čistimo redno. V nasprotnem primeru lahko čutimo veliko čustvenih pritiskov in težav, zato je dobro, da si vzamemo čas tudi za spomladansko čiščenje. Kopanje po sebi in odnašanje smeti ter duševne navlake pa vedno zahteva trud ter vztrajanje posameznika. Ne boste verjeli, a tudi psihoterapevti imamo svoje terapevte. Tudi mi, čeprav imamo veliko znanja o duševnem zdravju, čutimo potrebo po zaupnem pogovoru in samorefleksiji, da se prevprašamo, ali smo storili vse za pacienta, kar je bilo pravilno in v naši moči. Tudi mi imamo svoja zasebna življenja, svoje skrbi, in vseeno čutimo hude pritiske ob vseh zgodbah, ki jih slišimo na terapiji. Ne moreš ostati hladen in neprizadet ob vseh bolečinah, ki ti jih zaupajo ljudje.«

Povem ji, da sem končno dobila datum za rekonstrukcijo dojke, konec meseca imam termin na plastični kirurgiji. »Kako se počutite ob tem?« se nasmehne psihoterapevtka. »Ne vem,« zajecljam, »sem kar vzhičena. Kot petletni otrok, ki čaka veliko darilo in ločijo od od njegove velike želje. Kar neverjetna je ta operacija, ki me čaka. Zadnje leto o svojem telesu kot o estetskem ali erotičnem težko razmišljam, zato upam, da bo seksa z modrcem kmalu konec. Težko se gledam naga v ogledalu. Okej, sploh se ne gledam. Grem mimo njega, ni me, trenutno sploh ne obstajam.«

»Vas je strah operacije?« vpraša psihoterapevtka in pogleda na stensko uro. Do konca najine terapije je še pet minut. »Ni me strah posega,« rečem malo hitreje, kot bi me nenadoma začela preganjati ura na zidu. »Prejšnja operacija je bila mnogo, mnogo hujša. Fizično in psihično. Zdaj me čaka nekaj, na kar se prostovoljno vsakodnevno odpravi na stotine žensk. Kot bi šle v šoping. Ni me strah operacije, ne, bolj me skrbi, da se bo kaj zalomilo pri posegu, da rekonstrukcija dojke ne bo uspešna, zna biti tudi, da operacije sploh ne bo. Še vedno namreč hodim na imunoterapijo s citostatiki in ne vem, ali me bo plastični kirurg sploh hotel operirati, dokler sem na aktivnem onkološkem zdravljenju. Oh, toliko neznank.« Ob izhodu mi psihoterapevtka pomoli kosmato Katarinco, ki sem jo pozabila na stolu, in reče: »Objemite to punčko v sebi, Katarina, da ji bo toplo in varno. Zunaj vaju čaka mrzel svet.« (se nadaljuje)

Kolumna je bila objavljena v  reviji Jana, št. 17, 25. 04. 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!