Mnenja

Kaj se zgodi v telesu, če se za 30 dni odpoveste alkoholu?

TNS
31. 1. 2023, 06.00
Deli članek:

Tistim, ki pijejo več kot zmerno, se bo nič alkohola vidno poznalo na zdravju in počutju. Obetajo si lahko ...

Profimedia
alkohol

Suhi januar se nanaša na svetovno zdravstveno akcijo, v kateri se ljudje zavežejo, da se bodo v januarju vzdržali pitja alkohola. Čeprav je teh 30 dni bolj simbolnih in bi bilo pametneje vse leto piti skrajno zmerno, pa ima tudi mesec dni brez alkohola že pozitivne učinke na zdravje.

Po veseljaškem decembru se marsikdo počuti napihnjenega, težkega in zmačkanega. Prav zato, pa tudi da ne bi čezmerno pitje prešlo v navado, januarja po vsem sveta teče akcija mesec dni brez alkohola. Ni pa treba, da čakate ravno januar, da odložite kozarec. Še manj je umesten izgovor, da je januarja že skoraj konec. Priložnost, da se telo odpočije od alkohola, prinaša dobrobiti za zdravje vse leto. Tistim, ki pijejo zmerno, suhi januar prinese predvsem občutek, da se imajo pod kontrolo. Zmerno po navodilih strokovnjakov pomeni ena merica alkohola na dan za ženske (2 dcl vina, 3 dcl piva ali en »ta kratek«) in dve za moške. Tistim, ki popijejo več kot to, pa se bo nič alkohola vidno poznalo tudi na zdravju in počutju. Obetajo si lahko ...

Boljše delovanje jeter: alkohol lahko zelo obremeni jetra, sčasoma lahko povzroči vnetje in poškodbe tega organa. Z enomesečno vzdržanostjo od alkohola lahko jetra dobijo čas za počitek in okrevanje, da lahko spet optimalno delujejo. Pri tistih, ki čezmerno pijejo, se lahko čez čas pojavi ciroza jeter, ki vodi tudi v smrt.

Manjše tveganje za bolezni srca in ožilja: alkohol presnavljajo jetra in encim, imenovan dehidrogenaza. Če pijemo preveč, pri presnovi pomaga drug encim, pri čemer pa nastaja veliko prostih radikalov, ki oksidirajo slab holesterol (LDL). Ta se nalaga na stenah karotidnih arterij in jih maši. Raziskave kažejo, da tudi pretirano pitje alkohola le enkrat na mesec poveča tveganje za srčno-žilne bolezni in možgansko kap.

Zmanjšano tveganje za raka: alkohol spada med rakotvorne snovi. Tveganje za nastanek raka se povečuje s količino alkohola, ki jo redno pijemo. Dokazana je povezava med čezmernim uživanjem alkohola ter rakom glave in vratu, požiralnika, jeter, dojk, debelega črevesa in danke.

Izguba teže: alkohol ima veliko kalorij in nas lahko pošteno poredi. Še posebej rad se kozarček preveč nabere na trebuhu.

Boljši spanec: alkohol lahko moti vzorce spanja, zaradi česar je težje zaspati in spati kakovostno. Nič alkohola prinese boljše spanje, to pa več energije in boljše splošno zdravje.

Boljše delovanje možganov: popivanje je še posebej škodljivo za mlade možgane, ker moti njihov razvoj. Tudi pri odraslih pa lahko okrni spomin in poslabša koncentracijo.

Lepša koža: alkohol lahko dehidrira kožo, kar jo naredi suho in zgubano.

Boljše duševno zdravje: alkohol spremeni razpoloženje, čezmerno pitje pa lahko prispeva k občutkom depresije in tesnobe. Z enomesečno vzdržnostjo od alkohola ljudje praviloma ugotovijo, da se njihovo razpoloženje izboljša, motnje duševnega zdravja pa so blažje.

revija Jana
Vabljeni k branju nove številke revije Jana.