v sebi skriva zdravilnost

Bršljanasta grenkuljica je nadležen, a užiten plevel

Mare Koren
17. 7. 2022, 21.39
Deli članek:

To rastlino skoraj vsi poznamo, a namesto da bi ji prostor namenili v kulinariki in zdravilstvu, jo pogosto pulimo in se nad njeno rastjo jezimo. Dovolite si jo spoznati in ji namenite priložnost.

Dreamstime
Če rastline še ne poznate, začnite najprej uporabljati mlade liste, saj so starejši precej bolj grenki in trdi.

Bršljanasto grenkuljico ali zgolj grenkuljico najdemo skoraj povsod – v grmiščih, na travnikih, ob potokih, pašnikih in poteh oziroma tam, kjer ima dovolj vlage. Prepoznamo jo po majhnih narezljanih srčastih listkih in vijoličastih cvetovih ter prijetnem vonju. Vojaki so jo nekoč uporabljali namesto peteršilja, zato jo bodo stari ljudje poznali pod imenom soldaški peteršilj.

Zdravilne učinkovine

Kljub svoji nizki rasti vsebuje veliko koristnih učinkovin, med katerimi je vredno izpostaviti tanine, grenčine, ocetno, vinsko in maščobno kislino, eterična olja ter vitamina A in C. Krepčilno deluje na ledvice, mehur, jetra, žolč in vranico, spodbuja limfo ter blaži revmatske in želodčne bolečine. Nepogrešljiva je pri težavah z urinarnim traktom in pljuči, pri astmi, nervozi, prebavnih težavah, vnetju ušes ali sinusov, težavah z dihali … Kot učinkovit pripravek se po navadi izkaže že čaj, pripravljen iz posušenih listov in cvetov.  

Kaj nabiramo in kako uporabljamo

Lahko rečemo, da ni dela grenkuljice, ki ne bi bil zdravilen ali užiten. Če jo boste uporabljali v kulinariki, uporabite predvsem listke in cvetove. Ti so lahkega in prijetnega okusa ter popestrijo predvsem okus solat. Nepogrešljiva je pri predjedeh, saj spodbuja tek, obenem se odlično odreže v vlogi prečiščevalnega napitka. Po navadi v zdravilne namene uporabljamo posušene listke in cvetove. Te sušimo na suhem, a senčnem mestu. Posušene spravimo v bombažne vrečke ali stekleničke s pokrovi. Čaje in prevretke lahko dodajamo tudi kopelim. Delovali bodo kot sredstvo za mehčanje kože in vas obenem prijetno pomirili.

Zdravilni in prečiščevalni čaj

Trideset gramov svežih ali 15 gramov posušenih listov in cvetov prelijemo z dvema decilitroma vrele vode in namakamo pet minut. Nato tekočino precedimo in pijemo po požirkih. Čaj lahko uporabljamo za prečiščevanje, pri celjenju lažjih opeklin ali pikov, pri vročini in prehladnih obolenjih ter težavah z ledvicami in uriniranjem.