vaje za močno vezivno tkivo

Za manj poškodb in celulita

Mojca Kopriva
15. 5. 2022, 20.02
Posodobljeno: 18. 8. 2023, 09.45
Deli članek:

Vlaknaste, kolagenske strukture vezivnega tkiva, fascije, se nam po vsem telesu prepletajo kot oporno omrežje. A tudi zanje je treba skrbeti.

Dreamstime
Po stopnicah poplesujte z lahnimi, elastičnimi gibi.

Zakaj je vezivno tkivo tako pomembno? Brez njega bi organi v telesu popadali sem in tja. Tanko, belo vlaknato pletivo kot zaščitni sloj flisa obdaja vsako mišico, vsak organ, vsako kost, živčevje in hrbtni mozeg. Dinamične raztezne vaje, raztezanje celotnega telesa in lahni, elastični gibi so alfa in omega treninga vezivnega tkiva. Še posebno primerne so športne zvrsti, kot so pilates, tai chi in joga, saj z njimi počasi in intenzivno raztezamo telo. Take vaje lahko čisto preprosto in mimogrede vključite tudi v svoje vsakodnevne dejavnosti: po stopnicah poplesujte z lahnimi, elastičnimi gibi ali pa si zavežite čevlje stoje in pri tem migajte z zadnjico levo in desno.

Dreamstime
Pod stopalo si položite teniško žogico in nanjo prenesite težo.

Raztezanje prednjega dela

Stol postavite ob steno, pokleknite obenj in obe dlani položite na rob sedala. Z nogami se počasi odrinite od tal. Telo naj bo ravno. Medenico potisnite proti stolu in napnite spodnji del trebuha. Glavo nagnite rahlo nazaj in poglejte v strop. Nato naredite okrogel hrbet, stopite korak naprej in se počasi vzravnajte. Po intenzivnem dihalnem premoru trikrat ponovite.

Masiranje stopal

Bosi stopite v rahel razkorak. Pod stopalo si položite teniško žogico in nanjo prenesite težo. Stopalo pod pritiskom pomaknite naprej, da se žogica s koncev prstov zvali v smeri pete. Žogico pomikajte naprej in nazaj. Po dveh minutah zamenjajte stopalo. Ponovite trikrat z vsakim stopalom.

Nežno sklanjanje

Sedite vzravnano na prednji rob stola. Noge razširite v širini bokov. Brado nagnite proti prsim ter se pomaknite naprej vretence za vretencem, dokler se s konicami prstov ne dotaknete tal. Dlani iztegnite čim bolj naprej. Sprostite napetost in se počasi vzravnajte. Kratek premor. Trikrat ponovite.

Aktiviranje ramen

Postavite se pol metra od stene. Noge lahno razprite in s celim trupom počasi »padajte« proti steni ter se z dlanmi uprite obnjo. Ob dotiku s steno se dinamično odrinite z obema dlanema. Spodnji del trebuha je napet za stabilizacijo osrednjega dela telesa. Pomembno: hrbet naj bo trden. Vajo ponovite šestkrat, vmes se sprostite in globoko dihajte.