Dihanje

Očistimo in razstrupimo pljuča ter dihalni sistem

T.D.
24. 4. 2021, 12.54
Posodobljeno: 24. 4. 2021, 21.10
Deli članek:

Čiščenje pljuč lahko koristi prav vsem, najbolj pa seveda tistim, ki obremenjujejo pljuča s kajenjem, so pogosto izpostavljeni onesnaženemu zraku in trpijo za kroničnimi obolenji dihal.

Dreamstime
Znak za alarm sta predvsem dražeč nočni kašelj in kašelj med telesnim naporom.

S posebnimi tehnikami lahko poskrbite, da se pljuča očistijo sluzi in dražilnih delčkov, nekatere pa lahko tudi odprejo dihalne poti, izboljšajo kapaciteto pljuč in zmanjšajo morebitna vnetja, kar pomaga zmanjšati učinke onesnaženosti in cigaretnega dima. Tukaj najdete nekatere tehnike in spremembe v načinu življenja, ki vam omogočijo boljše delovanje pljuč.

Terapija s paro

Terapija s paro je, kot že samo ime pove, vdihavanje vodne pare. S tem si odpremo dihalne poti in iz pljuč odvedemo sluz. Pri hladnem ali suhem zraku se naši simptomi še poslabšajo, vdihavanje pare pa doda toploto in vlago, kar izboljša dihanje in takoj izboljša stanje. Navodila: V večji posodi zavrite vodo. Odstavite jo in v vodo pomočite čaj, ki učinkuje protivnetno (žajbelj, kamilica), ali pa dodajte eterična olja in nakapljajte tri do štiri kapljice v vodo. Vzemite brisačo, posodo položite na mizo, se usedite na stol, glavo postavite nad paro in jo pokrijte z brisačo. Paro vdihujte vsaj 10 minut. Če je prevroča, pustite nekaj minut, da se voda rahlo ohladi, ali pa vmes odstranite brisačo in paro malo razkadite.

Nadziran kašelj

Kašelj je naraven način, s katerim se telo znebi strupov, ki so ujeti v sluzi. Nadzorovan kašelj sprosti odvečno sluz iz pljuč in se je znebi. Navodila: Usedite se na stol, sprostite ramena in pazite, da sta obe stopali položeni na tla. Roke položite na trebuh in počasi vdihnite skozi nos. Nato počasi izdihujte, ob tem pa se nagibajte naprej in potiskajte roke proti trebuhu. Z rahlo odprtimi usti med izdihovanjem zakašljajte dvakrat ali trikrat. Ponovno počasi vdihnite skozi nos. Počijte za trenutek in vajo po potrebi ponovite.

Iz pljuč odstranite sluz

Sluz lahko iz pljuč odstranimo tako, da vaje izvajamo v različnih položajih in s pomočjo gravitacijske sile odstranimo sluz. Ta vaja pomaga izboljšati dihanje ter preprečuje in zdravi vnetje pljuč. Navodila: Ulezite se na tla ali posteljo. Pod boke si položite blazino in zagotovite, da so prsi nižje od bokov. Počasi vdihnite skozi nos in izdihnite skozi usta, pri tem pa naj vsak izdih traja dvakrat dlje kot izdih. To počnite nekaj minut. Vajo lahko izvajate tudi v drugem položaju. Ulezite se na eno stran in glavo položite na svojo roko ali blazino, z drugo blazino pa si podprite boke in ponovite dihanje, kot je opisano za položaj leže na hrbtu. Nato ponovite še na drugi strani. Položaj: leže na trebuhu. Na tla položite več blazin, na katere se nato ulezite s trebuhom navzdol. Pri tem pazite, da so boki nad višino prsi. Pod glavo si položite roke in vadite dihanje, opisano pri položaju leže na hrbtu.

Štetje med dihanjem

Kapaciteto pljuč lahko povečate tako, da podaljšate dolžino vdihov in izdihov. Navodila: Dihajte normalno in štejte, koliko časa traja vaš naravni dih. Če ste med vdihom prešteli do pet, mora toliko časa trajati tudi izdih. Ko odkrijete dolžino naravnega diha, vdih in izdih podaljšajte za eno enoto. Dolžino podaljšujte toliko časa, da vam je še udobno. Proces mora biti postopen in preprost, nikakor se ne smete naprezati ali se počutiti neudobno.