Obnovitev zalog

Ste Rh-negativni? Potrebujejo vašo pomoč

T.L./STA
17. 8. 2016, 13.13
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Zaloge krvi so na spodnjih mejah oskrbe, Zavod RS za transfuzijsko medicino posebej vabi krvodajalce, ki so Rh negativni (vseh krvnih skupin), ter krvodajalce s krvnimi skupinami A pozitivna in 0 pozitivna.

Arhiv Svet24
Kri rešuje življenja.

V Sloveniji so trenutno zaloge krvi na spodnjih mejah oskrbe, zato na Zavodu RS za transfuzijsko medicino (ZTM) krvodajalce vabijo, naj se odzovejo vabilom na darovanje krvi. Posebej vabijo krvodajalce Rh negativnih krvnih skupin ter krvnih skupin A pozitivna in O pozitivna, je dejala strokovna direktorica zavoda Polonca Mali.

V poletnih mesecih se potrebe po krvi po besedah Malijeve nekoliko povečajo, saj so tudi krvodajalci na počitnicah, potrebe po krvi pa se občasno povečajo tudi ob prometnih nesrečah. Vsak lahko sicer vedno preveri trenutne zaloge krvi v Sloveniji na spletnem naslovu www.ztm.si/krvodajalstvo/zaloge/ in preko mobilne aplikacije Daruj kri, je dejala.

Potrebujejo okoli 300 do 350 krvodajalcev na dan

"Trenutno so zaloge krvi v Sloveniji na spodnjih mejah oskrbe, zato krvodajalce vabimo, da se udeležijo krvodajalskih akcij, na katere jih vabi Rdeči križ Slovenije s svojimi območnimi združenji, oziroma da se odzovejo na vabila in klice transfuzijskih ustanov po državi," pravi Malijeva.

Posebej vabijo krvodajalce, ki so Rh negativni (vseh krvnih skupin), ter krvodajalce s krvnimi skupinami A pozitivna in 0 pozitivna, da jim pomagajo obnoviti zaloge. Vsem krvodajalcem se Malijeva iskreno zahvaljuje za pomoč in sodelovanje.

Slovenija za zagotovitev potrebnih količin krvi potrebuje v povprečju okoli 300 do 350 krvodajalcev na dan. Ker ima kri določen rok trajanja in ker se potrebe po krvi lahko hitro spreminjajo, ne morejo skladiščiti velikih količin krvi za dalj časa. Zato je velikega pomena, da krvodajalci prihajajo redno, poudarja Malijeva.

Kdo lahko daruje kri?

Kri lahko daruje vsaka oseba med 18. in 65. letom starosti, ki tehta več kot 50 kilogramov oz. je njen volumen krvi, izračunan na podlagi telesne višine in mase, več kot 3500 mililitrov, pojasnjujejo na zavodu za transfuzijsko medicino. Oseba mora biti dobrega zdravja in počutja, imeti primerne vrednosti hemoglobina (za moškega je to 135 gramov na liter krvi, za žensko pa 125 gramov na liter krvi). Moški lahko kri darujejo na vsake tri mesece, ženske pa na vsake štiri mesece.