Zdravje

Kako se zaščitimo pred piki insektov?

T. P.
20. 5. 2013, 08.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Insekti nam lahko popolnoma uničijo piknik ali dopust, a na srečo obstaja cela vrsta izdelkov, ki lahko vsaj omilijo težavo.

Thinkstock

Insekte privlačijo vonj kože, vlaga (znoj), toplota in ogljikov dioksid v izdihanem zraku. Snovi, ki nas ščitijo pred njihovimi piki ali ugrizi, imenujemo repelenti. Ti oddajajo vonj, ki odganja mrčes. Učinkovine v repelentih so lahko sintetične ali naravne. Med naravne repelente spadajo eterična olja (eterično olje evkalipta, krvomočnice, sivke, cedre, limonske trave, klinčkov, poprove mete, rožmarina ...) in piretrini, v sintetičnih repelentih pa najpogosteje najdemo ikaridin in še nekoliko močnejši dietiltoluamid (DEET). Sintetični repelenti so učinkovitejši in omogočajo daljšo zaščito, a običajno močneje dražijo kožo, sluznico in oči (predvsem DEET). Uporabo repelentov z vsaj 30-odstotno koncentracijo DEET-a svetujemo potnikom, ki potujejo na območja, kjer so razširjene nalezljive bolezni, ki jih prenašajo različne vrste komarjev. A tudi naravni repelenti so lahko precej agresivni – olje limonine trave na primer lahko poškoduje oči, olje krvomočnice pa pogosto izzove alergične reakcije.


Navodila za uporabo repelentov

  • Pri nanašanju repelenta se ravnajmo po priloženih navodilih (glede časa delovanja in ponovnega nanosa).
  • Repelente nanašajmo tudi na oblačila (pozor, nekateri puščajo sledi).
  • Nikoli jih ne nanašajmo na odrgnine, rane ali vneto kožo.
  • Posebno bodimo pazljivi, ko jih nanašamo okrog oči, ust in ušes. Repelenta ne pršimo neposredno na obraz, ampak si pri nanosu pomagajmo z rokami.
  • Ob močnem znojenju, veliki zračni vlagi ali močnem vetru zaščito obnavljajmo pogosteje (v krajših časovnih intervalih).
  • Tudi po vsakem kopanju obnovimo nanos repelenta. Vedno ga nanašajmo čez zaščitno sredstvo za sončenje ali kakšen drug kozmetični pripravek.
  • Pri uporabi sintetičnih repelentov pri nosečnicah, dojenčkih in majhnih otrocih bodimo previdni; o njihovi uporabi se posvetujmo z zdravnikom ali farmacevtom.
  • Otrokom naj repelente obvezno nanaša odrasla oseba.
  • Ko zaščite ne potrebujemo več, se stuširamo in pri tem uporabimo milo.
  • Če se pojavijo izpuščaji ali druge težave zaradi nanosa repelenta, ki zahtevajo obisk pri zdravniku, če je le mogoče prinesimo s seboj tudi embalažo repelenta.

 

Pred piki komarjev se lahko zaščitimo tudi z izbiro svetlejših oblačil z dolgimi rokavi in hlačnicami, najbolj učinkovito pa nas pred njimi varuje mehanska zaščita, mreže na oknih, okoli postelje ... Te so pravzaprav edina res učinkovita zaščita pred komarji, pa še popolnoma brez negativnih učinkov na naše zdravje.