Loch Ness

Končno "odkrili" pošast Nessie? Znanstveniki razkrili, kaj bi se lahko skrivalo v znamenitem jezeru

S.R./STA
5. 9. 2019, 20.35
Posodobljeno: 5. 9. 2019, 20.42
Deli članek:

Znanstveniki, ki so proučevali vzorce DNK v škotskem jezeru Loch Ness, najbolj znanem po danes že mitološki pošasti Nessie, trdijo, da njihova analiza »ne izključuje možnosti, da v njem živijo orjaške jegulje.«

Profimedia
Legendarna Nessie ostaja izmuzljiva.

So novozelandski znanstveniki končno razvozlali stoletja staro skrivnost, ki jo skriva to jezero v Škotskem višavju? Ali v jezeru Loch Ness resnično plava orjaška pošast?

Ogromne jegulje so najverjetnejša razlaga za javljena videnja skrivnostne pošasti iz Loch Nessa na Škotskem, je razvidno iz danes objavljenih analiz DNK, ki so jih opravili biologi. Znanstveniki so iz jezera Loch Ness vzeli več sto vzorcev vode in jih analizirali. Odkrili so številne ostanke DNK, ki pripada jeguljam, a nobenega, ki bi odgovarjal DNK plazilcev, je pojasnil vodilni genetik pri raziskavi Neil Gemmell z Univerze Otago na Novi Zelandiji. 

Profimedia
Kaj se skriva v jezeru Loch Ness, če sploh kaj?

Med vzorci je bilo tudi nekaj ostankov DNK, ki ga niso mogli točno določiti, a niso našli nikakršnih dokazov o pleziozavrih, ki so podobni bitju, ki naj bi domnevno živelo v jezeru. 

Ljudje bodo kljub zadnjim odkritjem po prepričanju Gemmella še vedno verjeli v pošast. "Še vedno ostaja element dvoma," je dodal. Sam sicer ne verjame v Nessie, je pojasnil. 

Legende o Nessie v ogromnem 230 metrov globokem jezeru segajo v 6. stoletje, ko naj bi pošast prvič videl sveti Kolumban, ki naj bi zver celo ukrotil. Po podatkih škotske turistične agencije Visit Scotland so pošast iz jezera doslej videli več kot tisočkrat.