KVALITETNA OPREMA

Kako pa vi skrbite za kuhinjske nože?

Zoran Franc / Novice Svet24
27. 4. 2018, 12.01
Deli članek:

Vsi, ki se radi sučejo za kuhinjskim pultom in znajo vrteti kuhalnico, se še kako dobro zavedajo, da je pomembno, da je v kuhinji tudi set kvalitetnih, dobro nabrušenih nožev, saj močno olajšajo pripravo jedi. Ali vaši noži dobro režejo? Kaj delate narobe?

dreamstime
kuharica

Ne glede na to, koliko ste odšteli za set nožev in iz kako kakovostnih materialov so, se vsi noži prej ali slej obrabijo, skrhajo in postanejo topi. Zato jim je treba nameniti še posebno pozornost, če jim želimo podaljšati življenjsko dobo in poskrbeti, da bodo rezila čim dlje ostala ostra.

Če nož uporabljate za razkos mesa, nikar z njim ne tolcite in lomite kosti, saj bo tako hitreje postal top ali se celo okrhal. Raje uporabite škarje za živila ali kuhinjsko žago.

POMIVANJE V POMIVALNEM STROJU

Nožev, ne glede na to, iz kakšnega materiala so, nikoli ne pomivamo v pomivalnem stroju. Nekateri proizvajalci sicer navajajo, da je pranje v pomivalnem stroju dovoljeno, a le redki ostanejo zares kvalitetni po večkratnem umivanju in vročini, ki se ustvarja v pomivalnem stroju. Raje se držite nasveta, da je za dobre nože ustrezno le ročno pranje. Pomembno pa je tudi, da noža nikar ne puščate dolgo umazanega in mokrega, četudi je iz nerjavečega jekla ali keramike. Nož že med samo uporabo pa tudi po njej obrišite s krpo in ga spravite na varno mesto, kjer se bo popolnoma osušil.

NEUSTREZNA PODLAGA

Z noži nikar ne režite v loncih in ponvah, saj boste tako povzročili dvojno škodo. Uničili boste posodo, ob tem pa otopili tudi rezila.

Naslednji ubijalec nožev je neustrezna podlaga. Za rezanje zelenjave, mesa, kruha pa tudi drugih živil uporabljajte leseno podlago. Tej bodo vaši noži najbolj hvaležni. Pomembno je le, da uporabljate različne podlage za pripravo mesa, zelenjave in rib, da se okusi in bakterije ne mešajo med seboj. Tudi lesene podlage niso namenjene za umivanje v pomivalnem stroju, saj bodo prej ali slej razpadle. Pomivajte jih zgolj z detergentom in vročo vodo. Za učinkovito razkuževanje uporabite polovico limone, s katero podrgnete po površini in pustite delovati vsaj 15 minut. Sok bo dezinficiral podlago, ob tem pa iz podlage izvabil tudi neprijetne vonjave in umazanijo. Namesto soka lahko uporabite tudi alkoholni kis.