Zanimivosti

Telekomu Slovenije, Simobilu in Tušmobilu dodatne frekvence

STA / S.R.
25. 4. 2013, 10.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Komisija za izvedbo razpisa za proste frekvence v pasovih 1800 MHz in 2100 MHz, ki se lahko uporabijo tudi za naslednjo generacijo mobilne telefonije LTE, je teden dni po odpiranju ponudb te že ocenila.

YouTube

Glede na njene zaključke se dodatne frekvence obetajo vsem trem operaterjem, ki so oddali ponudbe - Telekomu Slovenije, Simobilu in Tušmobilu.

Kot je razvidno iz poročila komisije, objavljenega na spletni strani agencije za pošto in elektronske komunikacije (Apek), je Simobil upravičen do treh parnih frekvenčnih podpasov v radiofrekvenčnem pasu 1800 MHz, Tušmobil do dveh parnih podpasov v pasu 1800 MHz, Telekom pa do dveh parnih podpasov v pasu 1800 MHz in enega parnega podpasu v pasu 2100 MHz. Skupno so za omenjene podpasove ponudili okrog 2,7 milijona evrov.

Komisija na podlagi tega predlaga, da Apek izda ustrezne odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc. Agencija mora o ponudbah odločiti z izdajo odločb o dodelitvi radijskih frekvenc najkasneje v 60 dneh od preteka roka za predložitev ponudb, torej do sredine junija.

Apek je sicer na 15. marca objavljenem razpisu ponujal osem parnih radijskih frekvenčnih podpasov v pasu 1800 MHz za obdobje do 3. januarja 2016 ter dva parna radijska frekvenčna podpasova v pasu 2100 MHz za obdobje do 21. septembra 2021. Povpraševanje ponudnikov oziroma treh največjih slovenskih mobilnih operaterjev je torej bilo manjše od ponudbe.

Cilj tega sicer tehnološko nevtralnega javnega razpisa je podeliti proste radijske frekvence pod ugodnimi pogoji, tako da se spodbudi uvajanje novih širokopasovnih storitev. Agencija pa je že februarja ob najavi priprave razpisa pojasnila, da bo razpis operaterjem omogočil kar najhitrejšo vzpostavitev omrežij in storitev četrte generacije mobilne telefonije, v katero se uvršča tudi LTE.

Agenciji bo to po drugi strani zagotovilo tudi nujno potreben čas za kakovostno predvideno pripravo razpisa in dražbe vseh frekvenčnih pasov, za katere obstaja interes (800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz). S tako imenovano big-bang dražbo želi agencija omogočiti čim bolj učinkovito rabo spektra ter zagotoviti, da bo ta podeljen po realnih tržnih cenah.

Ker pa bo omenjena mega dražba končana v letu 2014 in ker nekatere odločbe operaterjev za uporabo frekvenc v frekvenčnih pasovih 900 MHz in 1800 MHZ potečejo leta 2016, se je agencija odločila za predhodni razpis v frekvenčnih pasovih 1800 MHz in 2100 MHz.

Že dlje časa je sicer znano, da največja slovenska mobilna operaterja Telekom Slovenije in Simobil potrebujeta dodatne frekvence za uvajanje mobilne telefonije naslednje generacije, ki temelji na tehnologiji LTE. Ta omogoča bistveno hitrejši prenos podatkov od trenutno delujočih omrežij - teoretično tja do 100 Mbit/s.

Tako eden kot drugi operater zaenkrat za LTE namenjata del že pridobljenih frekvenc v pasu 1800 MHz, ki sta jih sicer doslej uporabljala za ponujanje storitev mobilne telefonije na temelju starejše tehnologije GSM.