Glasba je lahko zdravilna

Ženska trojnost kot izjemen energijski potencial

Urška Krišelj-Grubar / Revija Zarja Jana
24. 10. 2021, 20.01
Deli članek:

V tercetu KaTRInas se prepletajo tri ženske. Pevsko in prijateljsko. Druga ob drugi rastejo in tudi preraščajo skupne okvire.

Mateja Jordovič Potočnik
Petra Grkman, Sanja Mlinar Marin in Katarina Habe

Kakšna od treh odleti stran, pa prileti nova. Zdajšnja zasedba zrelih žensk tako lepo zveni, da nas je zanimalo, kako jim to sozvočje uspeva tudi v turbulentnih časih, ko močni »fovš« basi izsiljujejo zmedo, a ne prodrejo v njihovo sinergijo. Nova avtorska pesem Le naprej je pravšnja za ta čas. Gradijo most, po katerem bi rade pospremile čim več poslušalcev na stran, kjer domujejo igrivost, ljubezen, sočutje in mir. Petra Grkman, Sanja Mlinar Marin in Katarina Habe o tem, kako kljub nasprotujočim si mnenjem, različnim osebnostnim strukturam, hormonom … ostati v prijateljskem odnosu in zapeti v enost.

Ženska prijateljstva so posebno poglavje v življenju žensk. Mnoge imajo izkušnje, da dve skupaj nekako bolje funkcionirata kot tri in štiri spet lažje kot tri. Kaj porečejo Katrinas? Katarina, ki je edina vseskozi v zasedbi, čuti žensko trojnost kot izjemen energijski potencial, »kot neke vrste duhovni portal, v katerem lahko preko glasbe kanaliziramo sporočila višjih svetov. V tem občutim naše poslanstvo in globoko hvaležnost, da nam je to dano. Ravno dinamika, ko se je treba usklajevati v raznolikosti, daje energijo, ki nenehno oplaja trojico.«

Pravijo, da ima trikotnik že od nekdaj v mnogih kulturah bogat duhovni pomen, ki je baje povezan z duhovno močjo, solidarnostjo in poveličevanjem narave. Tudi Nikola Tesla je številom tri, šest in devet pripisoval velik pomen. Katrinas se v trojici odprtosti učijo druga od druge in seveda ni vedno vse tako idilično, da ne bi prihajalo do konfliktov, vendar pa druga drugi tako iz srca privoščijo dobro, da s pogovorom vedno najdejo rešitev. Nekaj receptov za spretno krmarjenje med individualnostjo in skupnostjo so delile z nami. To pa niso samo recepti za ženska prijateljstva, temveč za vse kakovostne odnose.

Ka Tri Nas. Začetki v osnovni šoli

Prvo trojko so sestavljale Marija Kavčič, Mateja Arnež Volčanšek, ta je poletela v klasične solopevske vode, in Katarina Habe. Ko je Mateja odšla, se je Mariji in Katarini pridružila Eva Hren in z njo je prišel tudi preboj v avtorske vode. »Prav simbolično se je s skladbo Letim začel tudi naš medijski polet.« Ko se je tudi Eva odločila za solistično pot, se je trojica spet prenovila in se odtlej ni spremenila. Sanja Mlinar Marin in Petra Grkman skupaj s Katarino Habe so Katrinas. Katarina omeni še Petrino porodniško, ko jo je zamenjala Neža Drobnič Bogataj, a poudarja, da ne glede na njihove zemeljske poti vseskozi energijsko letijo skupaj. Katarina zelo rada govori o srcu, skozi srce in je, kot se strinjajo vse punce, izvor, vrelec idej, ki jih skupaj uresničujejo in predstavijo publiki. Nekaterim pesmim bolj odpremo vrata kot drugim, nepozabni ostajata skladbi Letim in Zelen žafran, ki sta jim tudi prinesli zmagi na Slovenski popevki. Katarina, prepletena z žensko energijo, ostaja vseskozi hvaležna tudi moškemu delu, ki jim je pomagal odpirati težja vrata. »Naši vrhovi so tudi koncerti s simfoničnimi orkestri, ko sta nam odpirala vrata moj oče Tomaž Habe in Rok Golob, ki sta nas tudi avtorsko zaznamovala in nosita pomemben delež naše prepoznavnosti.«

Tako zelo različne, pa tako zelo uigrane

Odzemljena, prizemljena in ena vmes, malo za šalo in malo zares opiše sedanjo, osebnostno precej raznoliko zasedbo, psihologinja Katarina: »Jaz sem intuitivno impulzivna, polna idej, spontanosti, igrivosti, Sanja (akademska pianistka) je praktično učinkovita, glasbeno najbolj vsestranska in kompetentna, zelo postavljena in prizemljena, Petra pa je najodločnejša, kot revizorka je strukturirana in organizirana, ogromno si zapomni in predstavlja naš varni, trdni temelj.« Kadar prepevajo skupaj, ne samo na odru, tudi na vajah, se zgodi posebna magija, kar jih vedno znova osupne. Kako si to razlagajo? Vse tri se dopolnjujejo, prepletajo, pa vendarle ostajajo vsaka zase nekaj neponovljivega. Bistveno pa je, da se poznajo v dno duše, kot pove Katarina. »Brez tega čutenja Katrinas ne obstaja.« Pa skupna vizija in »zrelost, sposobnost slišanja in poslušanja, so bistvene«, povejo.  

»Razvile smo globoko prijateljstvo, ki pa ga seveda prinese tudi čas, če si dovolj vztrajen in ne zbežiš ob prvih težavah in nestrinjanjih,« pripomni Petra, ki je 15 let vodila tudi dekliški zbor Sirene in se še kako dobro zaveda, kako je, če je nekdo v skupini, ki ne diha z njo, ki ne zaupa, ki po domače zavozla odnose. Tedaj je tudi po Petrinih izkušnjah bolje, da se razidejo. Teh težav Katrinas nimajo. »Tako dolgo smo skupaj verjetno tudi zato, ker ena za drugo vemo, da za skupni cilj vsaka da vse od sebe, kolikor je v danem trenutku mogoče, in si tudi na tej ravni zaupamo. Ni nonšalantnega pristopa. Če se zgodi kakšna malenkost, je to stvar višjih sil, na katere nimamo vpliva.«

Nova pot. Nova prijateljstva. Novi singel Le naprej

V zadnjih letih se je tudi v zasebnih življenjih Katrinas marsikaj dogajalo. Vse to se je odražalo v glasbi. Katarina se je razšla s partnerjem Rokom Golobom, ki jim je ustvarjal avtorsko glasbo, tako so kar dolgo čakale na pravi trenutek. Na čas za korak naprej. Kamorkoli, samo ne več na mestu, ampak naprej. Svojo ustvarjalnost so prepletle s prijateljico Cherie, s katero so pod avtorstvom Roka skupno v preteklih letih že ustvarile tri skladbe. Cherie je pravzaprav najzaslužnejša, da je nova skladba Le naprej ugledala luč sveta. »Ta skladba nam sporoča, da je treba ne glede na življenjske izzive izhajati iz otroške radosti, igrivosti, spontanosti in optimizma. Pisana nam je na kožo. Cherie jo je soustvarila s svojo avtorsko ekipo The CR3W, v kateri sta še njen mož Aleš Marjetič in Tadej Košir.«

Svet se je znašel na točki, kjer še nismo bili

»Glasba je resnično pravi eliksir za telo, čustva, um in dušo.« Kaos je čutiti zdaj povsod. Glasba pa je od nekdaj imela to moč, da v naša telesa vrne harmonijo. Kako glasba pomaga ženskam, ko ne gre vse po načrtih? Petra pravi: »Glasba te, podobno kot dober film, predstava, knjiga …, za nekaj časa prestavi v druge dimenzije. V svet, kjer za hipec lahko pozabiš na trenutni kaos, ki te lahko v določenem trenutku obdaja. Sama pri sebi imam tako na zalogi skladbe, ki me dvignejo, skladbe, ki me pomirijo, skladbe, pri katerih se lahko razživim, skladbe, ob katerih se lahko temeljito zjokam, in skladbe, ob katerih se potem dvignem in grem z naslednjim korakom naprej … Kako je glasba lahko zdravilna, opažam tudi pri svojih hčerkah. Ne le zase, tudi zanju imam glasbeno rešitev. Če sta zelo naporni, preživahni ali si v laseh, navijem Katrinas. Ne hecam se, res vidim, kako utihneta, poslušata besedila, si vmes malce zapojeta in se pomirita

Katarina in Sanja pa povesta, da je dober recept za reševanje razprtij in vseh mogočih osebnostnih stisk, težavnih trenutkov, to, da preprosto začnemo prepevati in že smo vrženi k izvoru, ki je povezan z naravo, lepoto, harmonijo. Pa ven iz analitičnega uma se je dobro naučiti priti ter poslušati srce in telo. Kar zna biti kar trd oreh. Katarina se pošali, da je morala narediti doktorat iz psihologije, da se je tega priučila nazaj. Pa še en nasvet, kje se lahko priučimo kakovostnega okusa za poslušanje glasbe – ob poslušanju radijskih postaj. Pa ne vseh povprek, saj jih večina predvaja glasbo na prvo žogo. Globalno prepoznavni hiti pa kot vse drugo na prvo žogo težko prodrejo globlje. Radijske postaje ob »napačnih« urah, poznih urah, predvajajo veliko več kakovostne slovenske glasbe kot čez dan, pravi Katarina.

»Če bi se radijski uredniki zavedali, kako s svojim izborom ne samo pomembno vplivajo na glasbeni okus mladih generacij, temveč  celo na njihov vrednostni sistem, bi bolj premišljeno delali nabor predvajanih skladb.« Z glasbo lahko vzgajamo celotno družbo, o čemer je govoril že Platon. In skupina Katrinas se tega še kako zaveda.

Več zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Zarja Jana.

zarja jana
naslovnica