Odcepila sta se

Harry in Meghan kraljevo družino na čevelj dala kar na lastno pest – kraljica pobesnela, Harry jo je ignoriral

R.T./STA
9. 1. 2020, 08.30
Posodobljeno: 9. 1. 2020, 14.44
Deli članek:

Susseška ne bosta več opravljala kraljevskih dolžnosti. In čeprav bosta še naprej podpirala kraljico Elizabeto II., si bosta prizadeval postati finančno neodvisna.

Profimedia
Princ Harry in Meghan Markle

Svojo odločitev sta objavila na družabnih omrežjih – kot sta zapisala, sta se odločila po "večmesečnem razmisleku in notranjih pogovorih". "Zdaj načrtujeva, da bomo svoj čas delili med Združenim kraljestvom in Severno Ameriko, pri čemer bova še naprej spoštovala svojo dolžnost do kraljice," sta med drugim zapisala.

V Buckinghamski palači so neprijetno presenečeni zaradi odločitve vojvode in vojvodinje sussekških. Pojasnili so, da so se sicer začeli pogovori o njuni prihodnosti, a so bili še v zelo zgodnji fazi. Na mizi je bilo več kompleksnih vprašanj, ki bi jih morali rešiti, poroča STA.

Britanski mediji pa pišejo, da sta se za korak odločila brez vednosti kraljice Elizabete II., princa Charlesa in princa Williama. Kraljica naj bi od Harryja celo zahtevala, potem ko sta se vrnila iz Kanade, naj se, kar se tiče prihodnosti, posvetuje z očetom. Očitno je ni ubogal: oče in brat naj bi kopijo izjave dobila 10 minut pred objavo. Z dvora zdaj prihajajo govorice, da so omenjeni "globoko razočarani", "šokirani", "užaloščeni" in "besni". MailOnline poroča, da sta Susseška nakano skrivaj skovala v Kanadi – načrtovala naj bi celo splavitev nove spletne strani, neodvisne od britanske kraljeve družine, in to povsem na lastno pest.

Kje v Severni Ameriki nameravata živeti, še ni znano, a zaenkrat kaže, da vodi Kanada. 

Vsem ugodnostim se ne bi odpovedala

V zvezi z novico se je oglasil tudi Meghanin oče Thomas Markle. Kot je dejal, je nad njuno odločitvijo razočaran.

Po poročanju britanskih medijev se s tem odrekata plačilu, ki ga monarhi od vlade prejemajo za opravljanje uradnih dolžnosti, ne pa nujno tudi dohodka od cornwallskega vojvodstva, ki sicer pripada princu Charlesu. Ta je sinovoma lani od dohodkov vojvodstva izplačal približno 5,7 milijona evrov, od česar naj bi Harry dobil nekaj manj kot polovico. Kot sta povedala, gre 95 odstotkov tega zneska za stroške njune pisarne. Odločila sta se tudi, da bosta obdržala nedavno obnovljeno domovanje Frogmore Cottage, ki je davkoplačevalce stala skoraj tri milijone evrov, potem ko jima ga je podarila kraljica. Zdaj bi se lahko zgodila, da bi morala zanj plačevati najemnino. Prav tako naj bi nameravala obdržati svoje varnostnike, ki na državo leto stanejo približno 755.000 evrov.

Ali se bosta odpovedala kraljevim nazivom, zaenkrat še ni znano. Harry je šesti v vrsti za britansko krono - po očetu Charlesu, njegovem bratu Williamu in njegovih treh otrocih.

Zgled Obamovih 

Delna selitev družine v Severno Ameriko naj bi jima omogočila, da bosta sinu privzgojila spoštovanje kraljeve tradicije, v kateri se je rodil, ter se obenem osredotočila na "naslednje poglavje". Kot sta poudarila, želita začrtati bolj progresivno pot znotraj kraljeve institucije, oba pa želita biti finančno neodvisna, piše STA.

Kar se tiče namere, da bi postala finančno neodvisna, s tem po poročanju britanskih medijev ne bi smela imeti velikih težav. Vredna sta približno 40 milijonov evrov (Harry je po mami princesi Diani podedoval 23 milijonov evrov in osem po praprababici), lepe denarce pa si lahko obetata tudi od knjig, govornih nastopov, zastopstev modnih hiš, … Tako bi lahko Susseška na leto pospravila več deset milijonov evrov – sploh če bosta sledila zgledu Baracka in Michelle Obama.

Nista prva

Prvi spektakularni umik je bila abdikacija kralja Edwarda VIII., francoska tiskovna agencija AFP pa navaja še primere princa Andrewa, Lady Di in Fergie.

Edvard VIII., stric kraljice Elizabete II., se je leta 1936 odrekel prestolu, da bi se lahko poročil z dvakratno ameriško ločenko Wallis Simpson, ki jo je spoznal, ko je bila še poročena. Niti vlada niti anglikanska cerkev nista dopustili, da bi se z monarhom poročila ločenka, zato je abdiciral. Romantična zveza je sprožila velik škandal, vendar je kraljeva družina hitro vzpostavila red, saj je prestol nato pripadel njegovemu bratu, vojvodi Yorškemu, očetu kraljice Elizabete II., ki je postal kralj Jurij VI. Par se je poročil maja 1937 v Franciji, skupaj sta živela vse do Edvardove smrti, pokopana pa sta na kraljevem pokopališču v Frogmoru, blizu grada Windsor.

Umik princa Andrewa ni bil prostovoljen, ampak se je z vseh kraljevih dolžnosti novembra lani umaknil zaradi škandala in prijateljevanja z ameriškim milijonarjem in obsojenim pedofilom Jeffreyjem Epsteinom. Da se umika z vseh kraljevih dolžnosti, je princ Edward konec novembra lani sporočil po odmevnem intervjuju za britanski BBC, v katerem je spregovoril o prijateljevanju z Epsteinom in zanikal očitke o vpletenosti v spolne škandale, povezane z njim.Od takrat princa Andrewa, ki je tretji sin kraljice Elizabete II., skoraj niso videli v javnosti. Izstopiti je moral tudi iz številnih društev, katerih pokrovitelj je bil.

Umik Diane, matere princa Harryja, iz kraljeve družine, je potekal v dveh fazah. Leta 1993 je sporočila, da zmanjšuje svoje obveznosti glede zasebnega življenja po ločitvi od prestolonaslednika princa Charlesa. Po njuni ločitvi avgusta 1996 je odstopila iz več deset dobrodelnih organizacij, odvzeli so ji kraljevi naslov "njena visokost", s čimer je tudi uradno zapustila kraljevo "institucijo".Eden od razlogov za njeno odločitev so, podobno kot pri princu Harryju in Meghan, zapleteni odnosi s tabloidnimi mediji in pritisk zaradi medijske pozornosti.

Sarah, vojvodinja Yorška in nekdanja žena princa Andrewa, se je iz kraljeve družine umaknila leta 1996, istega leta, kot sta se ločila princ Charles in Diana. Kljub temu se Sarah s hčerkama Beatrice in Eugenie udeležuje nekaterih družinskih dogodkov, med drugim se je udeležila tudi poroke Harryja in Meghan leta 2018.