otroka drži stran od moderne tehnologije

"Zaradi družbenih omrežjih gre življenje mimo"

Marjana Vovk
12. 7. 2021, 21.05
Deli članek:

Voditelj Igor Krmelj se zaveda, da so družbena omrežja danes del naših življenj, a moramo pri tem paziti, kako jih uporabljamo. »Če jih uporabljamo, da kaj izvemo, se kaj naučimo, nekaj potegnemo iz njih, so dobra, če pa pustiš, da te zasvojijo, so škodljiva.« Zato se zelo trudi, da bi pred njimi čim dlje obvaroval svoja otroka.

Planet TV
Igorju Krmelju ni nikoli škoda časa, ki ga posveti svojima otrokoma.

Voditelj oddaje Planet 18 pravi, da pozna kar nekaj ljudi, ki so resno zasvojeni z družbenimi omrežji oziroma pametnimi telefoni in se nikoli ne odklopijo od virtualnega sveta. »Življenje gre zato mimo njih, preveč stvari se dogaja okoli, oni pa jih sploh ne vidijo in ne znajo več uživati v njih. Zato so zame tako pomembni sprehodi z družino, opazovanje narave, druženje …«

SE NE MUDI

Zaveda se namreč, da so pri tem še posebej ranljiva skupina otroci. Igor je oče šestletne Alje in desetletnega Ažbeta, za katera pravi, da ju moderna tehnologija še ni »okužila«. »Sin ravno odkriva ta svet, a še nima profilov na družbenih omrežjih. Včasih reče, da bi ga imel, ampak ne! Bo še čas za to. Pri nas je omejeno, koliko časa lahko gledata tablico. Sin ima sicer že svoj telefon, a zaradi logistike, in verjetno tudi odigra kakšno igrico – nismo 'kontrolfriki', mu zaupamo. Saj hitro vidiš, ali je otrok zasvojen ali ne. Naš pride domov, odloži telefon, po navadi ga ima celo po tiho, zvečer ga z ženo (novinarka Ana Turk, op. p.) spomniva nanj. Pri nas tablic med tednom ni, za vikend kakšne pol ali tričetrt ure,« pove.

DVOREZNI MEČ

Ampak kako dolgo otroku preprečevati dostop do moderne tehnologije, medmrežja, družbenih omrežij? »To je pa ta dvorezni meč, saj je v tem tudi prihodnost. Prej ali slej se bo to naučil, se bo moral. Saj tudi kaj skupaj pogledamo, ju poučujeva, neke osnove znata, a za zdaj ju poskušava še držati čim dlje stran. Raje gremo ven. Pravzaprav imamo srečo, da živimo v hiši z velikim vrtom in gozdom zraven. Ne predstavljam si, kako to uspe družinam v blokih, ne predstavljam si, kaj so delali med korono, ko niso mogli ven. Upam, da jim vseeno uspe otroke držati stran od tehnike.«

ČAS ZA OTROKA

Za to si morajo seveda starši vzeti čas in se posvetiti otroku, kar pa je nekaterim ob stresnih službah, dolgih delovnikih in vseh opravkih ter domačih opravilih težko. »Saj je logično, da tudi ti potrebuješ čas zase, ampak saj si ga najdeš – zato jaz vstanem pol ure prej in zvečer, ko gresta otroka spat, bi šel jaz tudi, pa si vzamem še čas za ženo,« pojasnjuje. »Jaz se zagotovo nikoli ne bom spraševal, kam je šel čas, ko bosta otroka odrasla. Ker sem čim več z njima in mi je fino. Sem zvečer bolj utrujen, a to je ta vez. Otroku moraš dati občutek, da ti lahko zaupa, to pa gradiš praktično vsak dan – ne s tablico, ampak s časom, ki mu ga posvetiš.«