hiperzvočna raketa

Kitajska preizkusila raketo, ki bi lahko ukanila ameriške radarje

B.K./STA
17. 10. 2021, 12.46
Posodobljeno: 17. 10. 2021, 12.49
Deli članek:

Če je vest resnična, je kitajska vojska dosegla zavidljive zmogljivosti.

Profimedia
Kitajsko vesoljsko plovilo Dolgi pohod, s katerim so kitajski znanstveniki dosegli tudi Mars.

Kitajska naj bi preizkusila novo vesoljsko plovilo s hiperzvočno raketo, na katero je mogoče namestiti jedrsko konico, je v soboto poročal britanski časnik Financial Times (FT). V vesolje naj bi ga avgusta poslali z nosilno raketo Dolgi pohod.

FT, ki se sklicuje na različne vire blizu preizkusa, navaja, da je raketa v nizki orbiti krožila okoli Zemlje in se nato spustila proti tarči, ki pa jo je zgrešila za več kot 30 kilometrov.

Kitajska stran o domnevnem preizkusu sicer molči.

Kitajski napredek na področju hiperzvočnega orožja je po navedbah FT "presenetil ameriške obveščevalce". 

Hiperzvočne rakete, ki lahko tako kot tradicionalne balistične rakete nosijo jedrske konice, lahko letijo z več kot petkratno hitrostjo zvoka. Vendar pa balistične rakete v loku poletijo visoko v vesolje, da dosežejo tarčo, medtem ko hiperzvočne letijo nižje v atmosferi in lahko tarčo dosežejo hitreje. Poleg tega jih je mogoče usmerjati, zaradi česar jih je težje izslediti in se braniti proti njim.

Države, kot so ZDA, so razvile sisteme za zaščito pred balističnimi in vodenimi raketami, medtem ko zmogljivosti za sestrelitev hiperzvočnih raket še ne poznajo.

Poleg Kitajske hiperzvočno orožje razvijajo še ZDA, Rusija in še najmanj pet drugih držav. Ruska vojska je v začetku oktobra sporočila, da je z jedrske podmornice prvič uspešno izstrelila novo hipezvočno vodeno raketo, ki je zadela poskusno tarčo v Barentsovem morju. "Poskusna izstrelitev rakete cirkon z jedrske podmornice je bila ocenjena kot uspešna," je takrat zapisalo rusko obrambno ministrstvo.