"Pokazali jim bomo, kaj so to sankcije"

Lukašenko Zahodu zagrozil s svojo in rusko vojsko

S.R./STA
28. 8. 2020, 15.35
Posodobljeno: 28. 8. 2020, 15.45
Deli članek:

Moskva in Minsk bosta v primeru zunanje agresije proti Belorusiji uporabili vojski obeh držav, je danes napovedal beloruski predsednik Aleksander Lukašenko, ki je še zatrdil, da vojaška grožnja njegovi državi z Zahoda resnično obstaja.

Profimedia
Lukašenko je zagrozil s povračilnimi ukrepi, če bodo druge države uvedle sankcije.

"Če bo prišlo do zunanje akcije, bomo morali uporabiti vojski obeh držav, pri čemer bodo večino predstavljali beloruski vojaki. Rusi pa nas bodo samo podpirali in nam sledili," je dejal Lukašenko. Zatrdil je, da trenutno v Belorusiji ni ruskih vojakov. 

Dejal je, da vojaška grožnja s strani Zahoda resnično obstaja. "Ameriški lovci F-16 so bili v bližini Berlina, lahko bi jih pustili tam. Ampak ne, premestili so jih sem, 15 do 20 minut od našega ozemlja," je dejal. "Zakaj so zdaj začeli nameščati Natove enote v bližino naše meje?" je vprašal. "Začeli so vojaške vaje tik ob meji. Kaj naj naredim? Tudi jaz sem namestil naše sile. Polovica vojske je v stanju pripravljenosti," je poudaril. 

"Pozabljajo, kaj je Belorusija"

Lukašenko je danes napovedal tudi odločen odgovor na sankcije drugih držav proti Belorusiji, če jih bodo te uvedle. "Vladi sem naročil pripravo predloga o preusmeritvi vseh trgovinskih tokov iz litovskih pristanišč v druga," je dejal. Dodal je, da bo v primeru sankcij drugih držav prekinil vse tranzitne poti čez Belorusijo. 

"Preveč so prizanesljivi do sebe in pozabljajo, kaj je Belorusija. Mislijo, da nas lahko prestrašijo s tanki in raketami. Bomo videli, kdo bo koga prestrašil. Pokazali jim bomo, kaj so to sankcije," je poudaril. 

Litovske oblasti so v odzivu na to grožnjo zatrdile, da bodo nadaljevale pripravo sankcij proti Belorusiji. "Predsednik podpira učinkovite sankcije proti Belorusiji na evropski, regionalni in nacionalni ravni. Gre za odgovor nasilja državnih institucij in kršenja človekovih pravic v državi," so sporočili iz urada litovskega predsednika Gitanasa Nausede

Litva je napovedala sankcije proti 118 beloruskim uradnikom, vključno z Lukašenkom. Ti ljudje so po njihovem mnenju odgovorni za nasilje nad protestniki in poneverbe na predsedniških volitvah.

Dogovor o sankcijah za Belorusijo

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je sporočil, da so zunanji ministri članic EU danes na neformalnem zasedanju v Berlinu dosegli politični dogovor, da EU uvede sankcije proti približno 20 posameznikom režima beloruskega predsednika. Sankcije bodo uperjene proti posameznikom "na visokih političnih nivojih", ki so bili vpleteni v volilne poneverbe in zatiranje protestnikov, je še sporočil Borrell. 

Dodal je sicer, da še ne more objaviti natančnega seznama oseb, ki jih bodo doletele sankcije, "ker članice še vedno posredujejo imena". Seznam bi se tako lahko v prihodnjih dneh še podaljšal, je napovedal. 

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU je poleg tega danes pozval Rusijo, naj ne posreduje v Belorusiji, kot je to v četrtek nakazal ruski predsednik Vladimir Putin. Kot je sporočil, ima Rusija v pripravljenosti posebno enoto za posredovanje v Belorusiji, če bodo protesti ušli izpod nadzora. 

"Velikokrat sem od Rusije slišal mantro, da gre za notranje zadeve Belorusije in da si ne želijo tujega vmešavanja. Verjetno to velja tudi za njih same," je dejal Borrell.