kakšno je stanje v njihovih državah

Slovenci v tujini: Ponekod karantena, spet drugje ulice še naprej ostajajo živahne

Karmen Grnjak, Senka Dreu, M.Z.
26. 3. 2020, 06.53
Deli članek:

Slovenci, ki živijo v tujini, so povedali, kakšno je stanje v njihovih državah.

Reuters
Na ulicah mehiške prestolnice v torek ni bilo zaznati vpliva koronavirusa.

AVSTRIJA: »Ljudje se dobesedno bojijo drug drugega«

Podobno kot v Sloveniji je tudi Avstrija v boju proti širjenju koronavirusa sprejela vrsto ukrepov, med drugim napoveduje denarne kazni za starše, katerih otroci se bodo zadrževali na igralih ali igrišču. Kako je v tem času na Dunaju, je spregovorila mlada Slovenka, ki prihaja iz Prlekije, Janja Juterša: »Življenje se nam je obrnilo na glavo. Med ljudmi vladata strah in panika. Ulice, ki so bile še pred kratkim polne življenja, danes samevajo. Še tisti redki posamezniki pa nosijo zaščitne maske. Ljudje so se začeli zapirati v lastne domove, na eni strani zato, ker je vse zaprto, na drugi pa, ker jih je strah. Vlada vsak dan sprejema nove odločitve, s katerimi se javno življenje ustavlja. Zaprli so restavracije, šole, vrtce, prepovedane so javne prireditve – tako rekoč vse, kjer bi bilo mogoče zbiranje večje množice ljudi. Preprosto moramo ostati doma. Za zdaj ostajajo odprte le živilske trgovine ter trgovine za živali, lekarne, bencinske črpalke in banke.«

FRANCIJA:  »Za vsak odhod od doma poseben obrazec«

Čeprav število okuženih s koronavirusom v Franciji bliskovito narašča in jih je že več tisoč, vse višje je tudi število smrti, pozivov vlade k socialni osamitvi do zdaj ljudje očitno niso vzeli resno, saj se še naprej družijo, kot da jih dogajanje po svetu in doma ne zadeva. »V Lyonu za zdaj še ni veliko okuženih, najbrž tudi zato v mestu do pred kratkim še ni bilo čutiti posebne zaskrbljenosti, čeprav družabno življenje počasi, a vztrajno ugaša,« pripoveduje Urška Markovič, ki je pred nekaj leti Lyon, francosko prestolnico kuhinje, izbrala za svoj dom. »Najprej so bile odpovedane prireditve, potem so zaprli šole in vrtce, sledili so bari in restavracije, mnogi so navalili na trgovine in si naredili zaloge vsega, kot da se bliža tretja svetovna vojna in se bodo za mesece evakuirali v bunkerje. Ko sem morala tudi sama v trgovino, na policah ni bilo ne testenin, mesa, konzerv ne toaletnega papirja.« Francozom odvzeti druženje, ki je pravzaprav njihov način in smisel življenja, pa je po Urškinem prepričanju nekaj, česar se bodo najtežje držali. »Še pred nekaj dnevi sva bili na obisku pri prijateljih in priznam, da nismo upoštevali nobenih preventivnih nasvetov, le objemov in sicer obveznih cmokov na lica ni bilo. Vidim, da se nekateri po novem pozdravljajo s komolci ali celo z nogami, kot da bi žonglirali.«

Profimedia
Pred trgovino v Granadi.

ŠPANIJA: »Dnevno ugasne 200 življenj, zdravstvo na robu«

Ptujčan Aljoša Slameršak ta čas živi v Španiji. Kot večina se tudi on drži v samoizolaciji. »Zapovedana je splošna karantena. Zaprti so vsi hoteli, restavracije, bari in izobraževalne ustanove. Odprte so zgolj trgovine z živili in lekarne,« je dejal in ocenil, da ljudje, sodeč po objavah na družbenih omrežjih, navodila države o izvajanju karantene v večini upoštevajo. Meni, da je Španija, podobno kot Italija, ukrepe za zajezitev širjenja virusa sprejela prepozno, ko se je ta že precej razširil. »Še pred dobrim tednom ljudje virusa niso jemali resno. Nekateri so se opozorilom zdravstvenih delavcev posmehovali, češ da je virus podoben gripi. Trenutno zaradi okužbe s koronavirusom vsak dan umre okrog 200 ljudi, zdravstveni sistem je na robu zmogljivosti, oblasti pa svarijo, da najhuje prihaja v naslednjem tednu. Preprosto povedano, strah nas je, da bo umrlo še veliko več ljudi in da bo smrtnost zaradi preobremenjenosti zdravstvenega sistema še večja. Upam, da se ljudje v Sloveniji vedejo bolj odgovorno. Skrbi me tudi za mojo družino v Sloveniji in upam, da upoštevajo samoizolacijo.«

MEHIKA: »Koronoavirus sploh ni tema pogovorov«

Za večino Mehičanov je koronavirus še vedno nekaj, kar se dogaja daleč proč, zato se okužbe ne bojijo, skrbi pa jih za turizem, posebej v zvezni državi Jalisco na zahodu Mehike, ki leži ob Tihem oceanu in se ponaša s čudovitimi plažami z znamenito Puerto Vallarto na čelu. Kot pripoveduje Alonso Rivera Ruvalcaba, plastični kirurg iz Guadalajare, so namreč odpovedane vse hotelske rezervacije, letalske linije in križarjenja, kar bo povzročilo ogromno gospodarsko škodo. »Do zdaj je v Mehiki okuženih 82, v Jaliscu pa dve osebi, ki sta se vrnili s potovanja po Španiji in Italiji. Dva tedna ne bo predavanj na univerzi, prav tako ne koncertov in dogodkov, na katerih bi se zbralo več kot 500 ljudi. V Guadalajari je odpovedan celo znameniti mednarodni filmski festival, kar se je mnogim vse do zadnjega zdelo povsem nemogoče. Zdaj se ljudje pač še bolj družijo v kavarnah, restavracijah, parkih. Tisti, ki so se pravkar vrnili iz Kitajske, Južne Koreje, Japonske, Irana in Evrope, morajo za dva tedna v samoizolacijo, čeprav nimajo simptomov, kar se večini zdi pretirano.«  Kljub drugačnim priporočilom so ulice Guadalajare še naprej živahne, družabno življenje ni niti zastalo, kaj šele zamrlo. »Koronavirus sploh ni posebna tema vsakdanjih pogovorov. Niti med zdravstvenimi delavci ni čutiti, da se kaj dogaja ali da se napoveduje kakšna epidemija, vsaj tako lahko rečem za bolnišnico, v kateri delam, enako velja za moje paciente. Skratka, nobene zaskrbljenosti, posebnih priprav ali ukrepov.«