Kitajski znanstveniki korak bližje pri izdelavi protivirusnega cepiva

Prvi sum koronavirusa pri naših severnih sosedih, na Hrvaško prispel avtobus s kitajskimi turisti iz Wuhana

A.S./STA
26. 1. 2020, 08.41
Posodobljeno: 26. 1. 2020, 13.47
Deli članek:

Na Kitajskem je zaradi novega koronovirusa po zadnjih podatkih umrlo 56 ljudi, okuženih z virusom pa je že skoraj 2000 ljudi. Med zadnjimi smrtnimi primeri so jih 13 zabeležili v provinci Hubei, žarišču izbruha virusa. Prvi smrtni primer so zabeležili tudi v Šanghaju. O sumu okužbe z novim virusom poročajo z Dunaja.

Reuters
Med zadnjimi smrtnimi primeri so jih 13 zabeležili v provinci Hubei, žarišču izbruha virusa. Prvi smrtni primer so zabeležili tudi v Šanghaju.

Po navedbah kitajskih oblasti so doslej zabeležili 1975 primerov okužbe z novim virusom. Kitajska je danes tudi začasno prepovedala trgovanje z divjimi živali. Vzreja, transport ali prodaja divjih živali je prepovedana od dneva objave do konca epidemije, navaja skupna direktiva treh kitajskih organov, med njimi kitajsko ministrstvo za kmetijstvo. Smrtonosni virus naj bi se razširil prav z ene od kitajskih tržnic, na kateri prodajajo divjačino.

Kitajska provinca Shandong je tako prekinila avtobusne povezave z drugimi mesti in provincami. Enak ukrep je uvedla tudi metropola Xi'an v osrednji Kitajski. Že v soboto so podobne ukrepe sprejeli v kitajskem glavnem mestu Peking.

V mestu Shantou na jugu države so sprva danes sporočili, da bodo uvedli delno zaporo mesta, nato so to preklicali in sporočili, da vozilom in ljudem ne bodo omejili vstopa v mesto s 5,6 milijona prebivalci.

Iz hongkonškega Disneylanda so danes sporočili, da do nadaljnjega zapirajo svoja vrata. Kot so sporočili, so ukrep sprejeli za zaščito "zdravja in varnosti gostov ter zaposlenih". Že v soboto je v mestu vrata zaprl zabaviščni park Ocen Park.

Virus se je s Kitajske razširil tudi že na nekaj drugih držav sveta, med drugim v ZDA, Franciji in Avstraliji. Skupno naj bi po svetu potrdili 30 primerov okužbe.

Prvi primer suma na Dunaju

O prvem primeru suma danes poročajo z avstrijske prestolnice Dunaj. Gre za stevardeso, ki je na Dunaju od 24. januarja in je pred nekaj dnevi pripotovala z Wuhana. Trenutno je v izolaciji na eni od dunajskih bolnišnic. Dokončni rezultati preiskav naj bi bili znani v 48 urah.

Kitajsko državljanko so z bolezenskimi znaki gripe v dunajsko bolnišnico sprejeli v soboto zvečer. Hkrati so dunajske zdravstvene oblasti preverile osebe, ki so bile v stiku z obolelo Kitajko.

Zaradi primera prvega suma okužbe z novim koronavirusom iz Kitajske je avstrijsko notranje ministrstvo za ponedeljek sklicalo krizni štab, na katerem naj bi avstrijska ministra za notranje zadeve in za zdravje, Karl Nehammer in Rudolf Anschober, uskladila nadaljnje ukrepe.

"Trenutno ni razloga za skrb v Avstriji, hkrati pa smo obvezani, da sprejmemo vse preventivne ukrepe za zaščito Avstrijk in Avstrijcev," je sporočil Nehammer.

Kitajski turisti iz Wuhana na hrvaških tleh

Hrvaški portal index.hr poroča, da je v soboto na Hrvaško prispel avtobus s kitajskimi turisti iz Wuhana. Turisti so pristali na letališču v Milanu, kjer so opravili zdravstveni pregled in nihče od njih ni imel simptomov bolezni. Na hrvaškem mejnem prehodu Bregana so dobili navodila, kaj morajo storiti, če opazijo bolezenske znake. Voznik avtobusa je tudi dobil telefonsko številko epidemiologa, ki ga mora obvestiti, če pri katerem od potnikov opazi bolezenske znake.

Kitajski znanstveniki izolirali novi koronavirus

Direktor inštituta za nadzor nad virusnimi boleznimi Xu Wenbo je danes sporočil, da so znanstveniki izolirali novi koronavirus.

Direktor kitajske komisije za javno zdravje Ma Xiaowei je medtem danes v Pekingu sporočil, da je inkubacijska doba novega koronavirusa večinoma približno deset dni. Najkrajša doba, ki so jo doslej zabeležili, je sicer samo nekaj dni, najdaljša pa 14 dni. Okuženi so v tem času že kužni, tudi če ne kažejo nobenih bolezenskih znakov. Prav to naj bi bila razlika med novo različico koronavirusa s povzročiteljem sarsa, ki je med letoma 2002 in 2003 sprožil pandemijo. Takrat se je po svetu okužilo približno 8000 ljudi, umrlo jih je 774.

Predhodna raziskava v reviji Lancet je že pred tem navajala, da se lahko virus prenese na osebe, tudi če ni bolezenskih znakov prehladnega obolenja. Znanstveniki so se pri tem sklicevali na družino iz kitajskega mesta Shenzhen. Dva člana družine sta v Wuhanu imela stik z obolelim sorodnikom v bolnišnici. Na koncu so virus odkrili pri šestih članih družine, od tega tudi pri osebi, ki nikoli ni bila v Wuhanu. Eden od okuženih otrok je bil brez bolezenskih znakov.

V provinci Guangdong na jugu države so medtem vse prebivalce pozvali, naj v boju proti širjenju virusa zunaj doma nosijo zaščitne maske.

WHO Evropa: Vsaka država mora biti pripravljena 

"V času negotovosti o nastanku in obnašanju virusa je toliko bolj odločilno, da države, organizacije in mednarodna skupnost enotno ukrepajo. K temu sodi tudi, da so tako na lokalni kot nacionalni ravni pripravljeni izslediti okužene osebe in jih testirati na okužbo," so v soboto zvečer po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočili iz WHO Evropa.

Dodali so, da izbruh na Kitajskem kaže, da mora biti vsaka država pripravljena, da pravočasno prepozna kakršen koli izbruh bolezni in ustrezno ukrepa. Ocenili so, da je Francija, kjer so v petek zvečer potrdili prve tri okužbe z virusom v Evropi, dobro ravnala ob zaznavi primerov.

"Čeprav obnašanja virusa še ne moremo napovedati, lahko odločamo, kako dobri smo pri njegovi zaustavitvi," so še poudarili.