po pritisku vojske

Morales iz zatočišča v Mehiki napoveduje, da se bo vrnil z več "moči in energije"

G.G./STA
12. 11. 2019, 07.31
Posodobljeno: 12. 11. 2019, 07.34
Deli članek:

Evo Morales je dan po odstopu s položaja predsednika Bolivije v ponedeljek sprejel ponudbo političnega azila v Mehiki in se je tja tudi že odpravil.

Profimedia
Evo Morales je odletel na varno v Mehiko.

Mehiški zunanji minister Marcelo Ebrard je odločitev, da Moralesu podelijo politični azil naznanil na novinarski konferenci, na kateri je dogodke v Boliviji označil za udar, saj da je bila v odstop Moralesa vpletena vojska. Kasneje je Ebrard potrdil, da se je Morales že vkrcal na mehiško vladno letalo.

Prvi domorodni predsednik Bolivije Morales je v nedeljo po pritisku vojske odstopil s položaja potem, ko so v državi izbruhnili protesti zaradi nepravilnosti na zadnjih volitvah.

V ponedeljek je odstopil tudi poveljnik policije general Yuri Calderon, ker policija ni bila sposobna ustaviti nemirov kljub Moralesovemu odstopu. Policisti so se v veliki meri enostavno umaknili pred protesti v svoje postaje oziroma kasarne, so se pa medtem že začeli vračati na ulice.

Vrhovni poveljnik bolivijskih oboroženih sil Williams Kaliman je svojim vojakom ukazal, naj pomagajo policiji, ki se je v ponedeljek marsikje spopadla z Moralesovimi podporniki. "Vojaško poveljstvo oboroženih sil je uredilo skupne operacije s policijo, da bi preprečili prelivanje krvi in spopade znotraj bolivijske družine," je v televizijskem nagovoru dejal Kaliman.

Za položaj predsednika se po odstopu Moralesa namerava potegovati opozicijska podpredsednica senata Jeanine Anez, ki je izrazila namero, da prevzame položaj predsednice senata, posledično pa bi lahko zaradi odstopov vseh visokih uradnikov države prevzela položaj predsednice države.

Poleg Moralesa sta odstopila tudi podpredsednik države in predsednik senata, ki je za podpredsednikom po ustavi na vrsti, da prevzame položaj predsednika. Anezova obljublja, da bo potem kmalu razpisala nove volitve.