Islamska država

Turčija začela z izgonom evropskih in ameriških džihadistov

B.K./STA
11. 11. 2019, 11.01
Posodobljeno: 11. 11. 2019, 12.36
Deli članek:

Turčija je danes začela izgon pripadnikov teroristične milice Islamska država iz evropskih držav in tudi ZDA v njihove domovine. Gre za člane IS s tujim državljanstvom, ki so se borili v Siriji.

Reuters
Pripadnik Islamske fržave med vojno v Siriji. Fotografija je simbolična.

Ankara bo izgnala več državljanov Nemčije, Francije, Irske, Nizozemske in Danske. Že danes bo v Nemčijo in na Dansko vrnila po enega pripadnika IS. To je danes sporočilo turško notranje ministrstvo in s tem udejanjilo petkovo napoved turškega notranjega ministra Süleymana Soyluja.

Nemški in danski državljan sta trenutno v tamkajšnjih pripornih centrih. Že pred njima je Turčija v ZDA izgnala ameriškega borca IS.

Še sedem pripadnikov IS z nemškim državljanstvom, ki jih prav tako zadržujejo v pripornih centrih, bodo deportirali v četrtek. Vseh nemških pripadnikov IS naj bi bilo 20.

V pripravi je tudi izgon 11 članov IS iz Francije, pa tudi več državljanov Irske in Nizozemske.

Ni še jasno, kdaj in kje so bili pripadniki IS, ki jih bo Turčija izgnala, zajeti, torej ali so jih zajeli po ofenzivi, ki jo je Turčija proti kurdskim milicam na severu Sirije sprožila 9. oktobra, ali prej. Ankara tudi ni pojasnila, kako bo deportacija potekala.

V Turčiji 737 tujih džihadistov

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan trdi, da trenutno v turških zaporih sedi 1149 pripadnikov Islamske države, med katerimi je 737 tujih državljanov.

Med ofenzivo na severu Sirije je turška vojska po navedbah turškega notranjega ministra zajela 287 pripadnikov IS, med njimi ženske in otroke.

Nemški notranji minister Heiko Mass je prejšnji teden kritiziral odločitev Turčije, ker da jim ta ni podala nobenih konkretnih informacij o pripadnikih IS.

"Najprej je treba pravno ugotoviti, da gre res za nemške državljane," je dejal med obiskom v Budimpešti. Dodal pa, da je nemška vlada nemške državljane zavezana sprejeti.

Več evropskih držav je doslej zavračalo sprejetje pripadnikov IS z njihovim državljanstvom, ki so jih sirski uporniki na čelu s kurdskimi milicami zajeli na severu Sirije.

Po podatkih slovenskega zunanjega ministrstva med njimi ni nobenih borcev IS s slovenskim državljanstvom.