Povratek s počitnic

Johnson izgubil večino

J.P./STA
3. 9. 2019, 17.21
Posodobljeno: 3. 9. 2019, 17.23
Deli članek:

Po vrnitvi britanskih poslancev s poletnih počitnic je britanska vlada Borisa Johnsona v parlamentu izgubila svoj en glas večine, saj je torijec Phillip Lee prestopil k liberalnim demokratom.

Profimedia
Boris Johnson

Britanski premier je poslancem danes predstavil zaključke vrha G7 v francoskem Biarritzu. Na njem je ponovno govoril z nemško kanclerko Angelo Merkel in francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. "Vsem sem dal jasno vedeti, da si ta vlada želi dogovor," je dejal Boris Johnson.

A je spodnji dom britanskega parlamenta trikrat zavrnil ločitveni dogovor, je dodal. Zato bi morali iz dogovora odstraniti po njegovih besedah protidemokratično irsko varovalo. Po njegovem prepričanju je vedno več možnosti, da bi lahko z EU dosegli nov dogovor, je še zatrdil.

To možnost ogrožajo uporniški torijci, ki skušajo sprejeti zakonodajo, ki bi onemogočila brexit brez dogovora 31. oktobra, je opozoril. Če bi poslancem uspelo sprejeti takšno zakonodajo, bi moral iti v Bruselj in zaprositi za novo nesmiselno preložitev brexita, kar pa ne bo nikoli storil, je zagotovil Johnson.

Johnson sicer zagovarja, da bo Združeno kraljestvo zapustilo EU 31. oktobra z ali brez dogovora. Ravno zaradi vedno večje možnosti brexita brez dogovora britanski premier izgublja podporo. Laburisti in uporniki iz vladajoče konservativne stranke so že vložili zahtevo po nujni razpravi o brexitu, ki bi lahko privedla, da bi že v sredo obravnavali osnutek zakona, ki bi preprečil brexit brez dogovora.

Škodljiv brexit

Konservativna vlada je imela le glas večine v parlamentu, to pa je danes izgubila, ko se je sredi razprave Phillip Lee presedel k liberalnim demokratom. V izjavi je pojasnil, da ne more več podpirati vlade, ki agresivno zasleduje škodljiv brexit, ki nepotrebno ogroža življenja in integriteto Združenega kraljestva.

Če bodo britanski poslanci danes imeli nujno razpravo o brexitu in kasneje sprejeli začetek zakonodajnega postopka, bodo v sredo obravnavali osnutek zakona, ki bi preprečil brexit brez dogovora konec oktobra.

Do 31. januarja prihodnje leto

Osnutek zakona predvideva, da bi moral premier zaprositi za preložitev brexita do 31. januarja prihodnje leto, če poslanci do 19. oktobra ne bi sprejeli novega sporazuma ali glasovali v prid brexitu brez dogovora. V kolikor bi Evropski svet predlagal drugi datum, do katerega bi preložili brexit, bi ga moral premier sprejeti v roku dveh dni, če temu ne bi nasprotovali poslanci.