Afera Omarosa

Donald Trump jo je označil za "psico"

G.G./STA
14. 8. 2018, 21.12
Posodobljeno: 14. 8. 2018, 21.24
Deli članek:

Ameriški predsednik Donald Trump je zaostril besedno vojno z nekdanjo tekmovalko v oddaji Vajenec in svetovalko v Beli hiši Omaroso Manigault.

Profimedia
Omarosa in Trump februarja lani, ko sta bila še v prijateljskih odnosih

Trump je na twitterju Omaroso označil za "psico" in še kaj drugega, ker vztraja pri trditvi, da Trump uporablja zaničljiv izraz za temnopolte - črnuh (nigger). 

"Ko daš ponoreli, jokajoči sodrgi priložnost in zaposlitev v Beli hiši, to, kot kaže, ne deluje. General Kelly je opravil dobro delo, ko je hitro odpustil to psico," je tvitnil Trump, ki ga je pogrela objava tonskih posnetkov pogovora med njegovimi sodelavci med kampanjo o tem, kako se bodo odzvali, če pride v javnost predsednikova uporaba besede črnuh.

Trump trdi, da te "besede n" (črnug - nigger) nikoli ni uporabljal, Omarosa trdi, da je to del njegovega besednjaka. Potem, ko je šef Trumpovega kabineta John Kelly konec lanskega leta odpustil Omaroso zaradi nesposobnosti in ustvarjanja prepirov, v Trumpovi Beli hiši ni več nobena temnopolta oseba na visokem položaju. 

Kredibilnost Omarose je pod drobnogledom, vendar pa med promocijo svoje knjige Snet s tečajev prinaša na dan nekatere podrobnosti, na katere Bela hiša ne najde učinkovitega odgovora. Med drugim to, da so vse zaposlene v Trumpovi Beli hiši prisilili v podpis pogodbe o molku.

Trump je te pogodbe redno uporabljal kot poslovnež in glede na poročila in tožbe tudi, da bi utišal ljubimke, v javni upravi pa do njegovega prihoda to ni bil običaj, razen pri vprašanjih nacionalne varnosti.

Uslužbenci Bele hiše namreč tehnično gledano delajo za ljudstvo in ne za predsednika. Trump naj bi zahteval, da nihče od njegovih ljudi nikoli ne napiše knjige o delu v Beli hiši brez njegovega izrecnega dovoljenja.

Dogaja pa se ravno nasprotno, kot priča primer Omarose, ki razlaga, da ima goro skrivaj posnetih pogovorov, ki jih bo delila s posebnim tožilcem za preiskavo ruskega vpletanja v ameriške volitve Robertom Muellerjem, če jo bo za to zaprosil.

Podobno "zaupljiv" do šefa je bil tudi njegov nekdanji odvetnik Michael Cohen, ki ga je prav tako snemal, da se zavaruje v primeru pričakovanih preiskav, ameriški mediji pa navajajo, da so tako delali tudi drugi in je le vprašanje časa, kdaj bo objavljenih še več podobnih posnetkov.

Trump jim je dal zamisel takrat, ko je odpustil direktorja FBI Jamesa Comeyja. Ta ni snemal, ampak si je po pogovorih s predsednikom delal zapiske. Trump mu je potem lani zagrozil, naj le upa, da ne obstajajo posnetki njunih pogovorov. Posnetkov kot kaže ni, sicer bi jih Trump že uporabil za diskreditacijo Comeyja in preiskave ruske afere.