Divje begunsko taborišče

"Državni udar" v BiH: konvoj migrantov pričakali policisti, nato pa je "počilo"

J.P./STA
18. 5. 2018, 11.50
Posodobljeno: 18. 5. 2018, 15.10
Deli članek:

Iz središča Sarajeva je danes policija umaknila več sto migrantov, ki so v parku blizu mestne hiše na prostem bivali od marca.

Profimedia
Migranti in begunci, ki so prišli iz Srbije in Črne gore, v sarajevskem parku.

Po navedbah oblasti gre za okoli 300 beguncev in migrantov, ki so v avtobusih že na poti v begunski center v Salakovcu blizu Mostarja. Na poti je prišlo do zapleta, saj so jim lokalne oblasti preprečile pot naprej.

Večinoma mladi moški, pa tudi družine z otroki

V parku nasproti mestne hiše v prestolnici BiH je ostalo več deset šotorov in odej, ki jih sedaj odstranjuje komunalna služba ob pomoči prostovoljcev humanitarnih organizacij, ki so v minulih tednih pomagali migrantom.

Begunci in migranti so v Sarajevo začeli prihajati januarja, v parku v središču mesta pa so začeli oblikovati divje taborišče od marca. Po ocenah prostovoljcev jih je bilo v parku nasproti mestne hiše 600, še okoli 100 naj bi jih bilo v parkih na Ilidži. Ob nedavno obnovljenem begunskem centru v Salakovcu jih bodo namestili še v nekaterih drugih begunskih centrih.

Odslej bodo vse, ki jih bodo našli v parku, namestili v objekte za migrante, je povedal eden od prostovoljcev, a opozoril, da težav ni konec, saj je samo v četrtek iz Srbije prišlo sto migrantov. Po prestopu meje jih namreč policija srbske entitete Republike srbske prepelje do vhoda v prestolnico BiH, od koder nato pridejo do središča mesta.

Migranti in begunci, ki so prišli iz Srbije in Črne gore, so park zapustili prostovoljno, incidentov ni bilo, je povedal vodja misije Mednarodne organizacije za migracije (IOM) v BiH Peter Van Der Auweraert. Veselijo se normalnih pogojev bivanja. Gre večinoma za mlade moške, pa tudi družine z otroki. Prišli so iz Srbije in Črne gore. Nekateri so zaprosili za azil v BiH, drugi pa želijo pot nadaljevati proti članicam EU.

Konvoj stoji

Na njihovi poti do Salakovca, ki je kakih sto kilometrov južno od Sarajeva, je medtem prišlo do zapleta, saj so konvoj petih avtobusov z 269 migranti, med katerimi je tudi 18 otrok, ustavile močne policijske sile na meji s hercegovsko-neretvanskim kantonom (HNK). Zahtevale so, da se konvoj vrne v sarajevski kanton. To so tudi storili. 

Na ministrstvu za varnost BiH so izrazili presenečenje nad zapletom, saj o tem niso bili vnaprej obveščeni, premestitev migrantov pa organizira ministrstvo BiH. "Presenečeni smo, saj je nelogično, da nekdo na lokalni ravni nekomu prepove prevoz po državnih cestah in namestitev v državni objekt," so dodali. Zagotovili so, da migrantov ne bodo vrnili v Sarajevo.

Po več urah negotovosti je konvoj z okoli 300 begunci in migranti nadaljeval pot proti begunskemu centru Salakovac blizu Mostarja.

Državni udar

Minister BiH za varnost Dragan Mektić je potezo označil za državni udar. 

Na današnji novinarski konferenci je dejal, da bodo policijskega komisarja HNK Ilijo Lasića privedli pred državno tožilstvo. Dejal je tudi, da je begunska kriza prizadela celotno regijo, kar so nekateri politiki hoteli izkoristiti za politične točke. Zatrdil je, da so bili v kantonu obveščeni o prihodu beguncev, a da na depešo niso odgovorili. Policijskemu komisarju je še očital hudo kaznivo dejanje, ker je preprečil izvršitev dejanja državnih institucij. Sam je prepričan, da bi bilo zoper komisarja potrebno odrediti pripor.

Profimedia
V parku nasproti mestne hiše v prestolnici BiH je ostalo več deset šotorov in odej.

V BiH, kjer se letos soočajo s prihodom velikega števila beguncev in migrantov, so po besedah ministra v prvih štirih mesecih letošnjega leta zabeležili prihod 4000 migrantov. Po podatkih IOM naj bi šlo za 3600 ljudi, od katerih jih je na ozemlju BiH še vedno 2500. Dnevno naj bi v državo iz Srbije in Črne gore prišlo od 80 do 150 ljudi.

Zaradi tega je Sarajevo že napovedalo, da bodo na Beograd in Podgorico naslovili protestni noti zaradi priliva beguncev iz tamkajšnjih begunskih centrov, ki jih zapirajo. Napovedali so tudi okrepitev nadzora meje.

Niso bili obveščeni

Iz kabineta premiera hercegovsko-neretvanskega kantona Nevenka Hercega so sporočili, da niti oni niti mesto Mostar niso bili obveščeni o prihodu velikega števila ljudi v begunsko taborišče. Zato se sprašujejo, kdo se je za to odločil in kako. "Trdimo, da je taka odločitev, od kogarkoli že je, primer neupoštevanje ustavne strukture BiH in poskus destabilizacije HNK, česar ne bomo dopustili," so zapisali v sporočilu za javnost. Dodali so še, da so varnostni organi kantona zadolženi za varnost vseh prebivalcev in za zagotavljanje javnega reda in miru. Zato so odgovorne državne organe pozvali, da problematiko rešujejo na ustaven in zakonit način. Le tako so namreč pripravljeni z njimi sodelovati.