FIZIOTERAPIJA

Kako je Primož Roglič prišel do zmagovalne forme

Katja Božič/revija Jana
1. 8. 2022, 05.37
Deli članek:

Vrhunski kolesar Primož Roglič je imel letos legendarni kolesarski prireditvi Tour de France kar nekaj smole, saj je doživel grozljiv padec, po katerem je izpahnjeno ramo naravnal kar sam. Primoža so nekaterih prijemov za samopomoč pri najpogostejših poškodbah naučili strokovnjaki. Nam pa Mit Bračič, dr. fizioterapije in kineziologije – ki ima pod svojim okriljem kar nekaj vrhunskih športnikov, pred nekaj meseci pa je tudi Rogljiču pomagal sanirati poškodbo, ki bi ga lahko stala sezone –, polaga na srce, naj tega ne počnemo sami.

Šimen Zupančič
Mit Bračič, dr. fizioterapije in kineziologije – ki ima pod svojim okriljem kar nekaj vrhunskih športnikov.

Le dva meseca pred začetkom zahtevne francoske preizkušnje je bilo Primoževo sodelovanje vprašljivo, saj so ga spremljale bolečine v nogi, in če ne bi pozdravili vzroka poškodbe, bi bila lahko njegova sezona vprašljiva, morda celo kariera. Zato je nekdanji vrhunski kolesar in Rogličev svetovalec ter zaupnik Primož Čerin Kisovčanu svetoval, naj se obrne na Bračiča, doktorja kineziologije in fizioterapije, strokovnjaka za športno diagnostiko in načrtovanje ter vodenje sodobnih in nadzorovanih načinov treniranja in specialne priprave po poškodbah vrhunskih športnikov, mladih talentov in rekreativcev. V Črnučah vodi kliniko Global Treatment Clinic, ki velja za eno najmodernejših in tehnološko opremljenih v osrednji Evropi. Ko smo ga obiskali na kliniki, sta na trening, ki ga budno spremljajo strokovnjaki, ravno prišla Žan Kranjec in Benjamin Šeško

Celostni pristop

»Nihče ni natančno vedel, kakšno poškodbo ima Roglič. V tujini so mislili, da ni tako resna in se z njo niti ni treba ukvarjati. Ko je prišel na kliniko, pa sem z ultrazvočno diagnostiko ter magnetno resonanco odkril natrganino kite mečne mišice,« je razložil Bračič, potem ko je Kranjcu dal nekaj navodil za trening. Zdravljenja sta se z Rogličem lotila celostno. »Pri poškodbah poiščemo tudi globlje vzroke za njihov nastanek.« Bračič je bil nekdaj tudi sam vrhunski športnik teka na 400 metrov z ovirami. Kariero je moral končati zaradi poškodbe ahilove tetive, ki mu je nihče ni znal pozdraviti. To je bil tudi vzrok, da je stvari sklenil priti do dna in se lotil resnega študija. Ko je postal doktor kineziologije, se je začel ukvarjati s kondicijsko pripravo vrhunskih športnikov in se usposobil za športno diagnostiko. V tujini se je specializiral na področju patologije ultrazvočnih preiskav in doktoriral iz fizioterapije. Zadnja leta pa svoji zakladnici znanja dodaja še znanje kvantne fizike.

Vzroki poškodb

»Športne poškodbe lahko nastanejo zaradi zunanjih ali notranjih vzrokov, kot so motivacija, hormonsko neravnovesje, slaba telesna priprava, ali izvirajo iz našega mentalno-čustvenega področja – čustvena nestabilnost, nerazrešene travme in blokade, ki se lahko odražajo z bolečinami v telesu. Teh se je ogromno pojavilo v zadnjih dveh letih z uvedbo restrikcij zaradi covida. Ljudje so doživeli vsesplošen stres. Najbolj je to prizadelo ženske. Delo od doma, skrb za otroke, šolanje otrok, gospodinjstvo – vse to je padlo na njihova ramena, tako da naenkrat niso imele več časa zase. To se mi zdi ena najhujših socialnih kazni, ženske so prišle v brezizhoden položaj, niso več mogle uravnotežiti svoje energije. Pojavile so se bolečine v vratnem delu hrbtenice, križu, kolkih, medenici, kot posledica dela za računalnikom in mentalnega stresa. Večina, ki je pri nas poiskala pomoč, je imela tudi neustrezne delovne razmere. Skratka problem je bil, ker so bili ljudje tako izmučeni, da so izgubili sposobnost energijske obnove, zaradi tega se začne slabše obnavljati tudi telo in posledično slabimo na vseh nivojih – mentalnem, čustvenem in fizičnem,« razlaga Bračič, ki se je s pomanjkanjem energije in občasno izgorelostjo pred leti spopadal tudi sam.

Ne vzame vsakega

Petnajst let je delal z ogromno športniki, potem pa začutil potrebo, da s tem preneha. »Ves čas sem čutil pomanjkanje energije – več kot sem jo dajal, manj sem jo dobival nazaj.« Zato je zmanjšal število športnikov in se bolj posvetil drugim pacientom. »Zdelo se mi je, da od zadovoljnih in ozdravljenih ljudi dobim ravnotežje. Zadnji dve leti ne občutim več utrujenosti, pa četudi delam dvanajst ur na dan. Športniki vzamejo od človeka precej več energije kot drugi pacienti, ker so egocentriki. Če to ne bi bili, ne bi bili uspešni. Neko obdobje sem skrbel za preveč vrhunskih športnikov, zdaj jih imam manj in se lahko vsakemu povsem posvetim.« Zato tudi ne vzame kar vsakega. »Rogliča sem izbral, ker je zelo močno osredotočen, discipliniran, za svoj uspeh v športu je pripravljen narediti vse. Ima izjemne fizične sposobnosti za vrhunskega športnika, z razreševanjem mentalnih ovir pa bi bil še boljši.« Imata veliko skupnih točk, zaradi česar sta lahko vzpostavila zelo dober odnos. »Med Tourom sva vsak dan na zvezi, da mi poroča o svojem stanju in mu svetujem, kakšne vaje za boljše počutje bi lahko zvečer še naredil. Opremili smo ga s fizioterapevtsko opremo, tako da si manjše poškodbe in odrgnine lahko pozdravi tudi sam.«

Ne znajo se odklopiti

»Zanimivo za vrhunske športnike je, da se ne znajo odklopiti. Tudi Žan Kranjec je sezono končal s poškodbo trebušne stene. Ker si toliko časa nista vzela počitka, ju je ustavilo telo. Tudi telesa vrhunskih športnikov imajo svoje meje. Oba sta bila fizično in psihično izčrpana. Tako nastane poškodba notranjega izvora. Primož se morda ni zavedal, a je ta mesec nujno potreboval počitek, da je lahko nadaljeval kariero.« Da je bila rehabilitacija uspešna, je Primož dokazal s slavjem na dirki po Dofineji. Tik pred tem pa ga je Bračič obiskal še v Monte Carlu, kjer ga je naučil, kako skrbeti za svoje telo in bolečine pred dirko po Franciji. »Naredila sva sistem vaj za ogrevanje za ramenski obroč in kolena, po treh tednih je rekel, da že bistveno lažje kolesari. Z ramenom ima težave že dlje, zdravniki so ga naučili, kako si pomagati. Jaz pa sem ga naučil, kako si zaceliti manjše odrgnine, pozdraviti bolečinske točke in kako se vsakodnevno obnoviti.«

Najboljši kolesar vseh časov

Za uspešno sodelovanje med športnikom in terapevtom je zelo pomembno zaupanje. Bračič je že od nekdaj čutil, da bi svojim varovancem lahko dal več kot le fizično podporo, zato je pred leti stopil v stik z ruskim doktorjem kvantne fizike, ki ga je naučil osnov mentalnega, čustvenega in energijskega ravnotežja. Začel je z delom pri sebi. Po koncu študija je izobraževanje nadaljeval pri ruski zdravnici, kavkaški zdravilki. »Ko spoznavaš sebe, ti je veliko bolj jasno, kako celostno pomagati drugim. Našel sem se v povezavi med fizičnim in energijskim nivojem telesa.« Energijski strokovnjaki delajo z vso ekipo njegove klinike, z vsakim posebej – spoznavajo sebe, z meditacijo se vsak večer regenerirajo, da tako lahko bolje pomagajo pacientom. »Marsikateri športnik bi lahko bil še boljši, če bi razčistil odnose z drugimi, se rešil nekaterih travm in blokad, ki so ga pravzaprav tudi pritegnile v vrhunski šport in bolečino. Če bi počistili energijske blokade, bi bili uspešnejši.« O tem se veliko pogovarja s svojimi varovanci. »Primož recimo ima disciplino in miselnost zmagovalca, sem pa začutil, da se na trenutke počuti, kot da si ne zasluži nekaterih zmag v karieri, in si zato podzavestno postavlja ovire. Če bi te ovire odpravil, bi bil lahko najboljši kolesar vseh časov!«