Kdo jo podpira?

Nataša Pirc Musar: Pahor se je v času najhujše krize premalokrat oglasil, »jaz tiho ne bom«

G.G.
23. 6. 2022, 10.58
Posodobljeno: 23. 6. 2022, 13.34
Deli članek:

Pravnica Nataša Pirc Musar je pojasnila svoje načrte glede kandidature za predsednico države. Pravi, da kot predsednica republike ne bo tiho, ne bo se bala povedati svojega mnenja, ne bo pa se vpletala v notranje politične boje.

Sašo Švigelj
Nataša Pirc Musar meni, da ji je funkcija predsednice republike pisana na kožo.

Kdo bo naslednik Boruta Pahorja? Volitve bodo jeseni, datum še ni določen, zaenkrat imamo dve kandidatki. Prva je podpredsednica Gibanja Svoboda Marta Kos, izkušena diplomatka, ki jo bo besedah premierja Roberta Goloba podprla tudi stranka.

Danes je svojo kandidaturo predstavila še Nataša Pirc Musar, pravnica, tudi nekdanja novinarka in informacijska pooblaščenka.

»Moja odločitev je, da kandidiram za predsednico republike Slovenije. To je ena mojih najtežjih odločitev v življenju,« je otvorila predstavitev in dodala, da so jo že velikokrat vabili v politiko, a je zatrjevala, da je »premlada«, da je »izvršilna politika ne mika, ker je tam včasih treba spremljati tudi gnile kompromise, zato se tam nikoli ni videla.«

»Nekaj let pa v meni tli želja, da bi v slovenskem družbenem in političnem prostoru lahko še kaj naredila. In funkcija predsednica republike mi je, tako mislim, pisana na kožo,« je nadaljevala pravnica, ki meni, da lahko »na vrhuncu svoje življenjske moči za domovino naredim še kaj.«

Izpostavila je še, da nikoli v življenju ni bila članica politične stranke, zato se bo kot predsedniška kandidatka na volitve podala z zbiranjem podpisov. »5000 jih je potrebno zbrati in to je moja pot.«

V odločitev jo je vodila tudi njena poklicna pot. Ukvarja se namreč s področjem človekovih pravicam in pravno državo, bila je informacijska pooblaščenka. »Zdi se mi, da je ravno predsedniška funkcija tista funkcija, pri kateri je treba boj za temeljne človekove pravice in vrednote pravne države še posebej poudarjati. Prav pozicija predsednika republike je tista, ki mora znati v najbolj kritičnih časih povedati jasno in glasno, kaj si misli. Verjetno se boste spomnili, da sem bila zadnji dve leti, ko je bila naša demokracija v nekakšnem stresnemu obdobju, zelo glasna. In nikoli mi ni bilo žal. Če bom izvoljena, tudi na pozicija predsednice ne bom tiho. Verjamem, da je država lahko močna, se razvija, da lahko vsem daje približno enake možnosti le pravna država.«

Kdo jo podpira

Pirc Musarjeva je izrazila mnenje, da je na poti, ki jo je prehodila, z energijo in znanjem pokazala, da ji lahko prebivalci zaupajo. Za temi vrednotami bo stala, »dokler bom živa.« S ponosom je še naznanila, da jo na poti podpira 14 »izjemnih posameznikov,« in sicer Milena Zupančič, Nataša Barbara Gračner, Alenka Godec, Tadej Golob, Alenka Šelih, Slavko Bobovnik, Boštjan Nahbar, Ninna Kozorog, Biserka Marolt Meden, Dragan Petrovec, Anita Ogulin, Pavel Gantar ter nekdanja predsednika Danilo Türk in Milan Kučan. Za konec je še dodala, da bo njeno gonilo, če ji uspe, preprosto, opiše ga samo en stavek: »ne bom tiho.«

Z drugimi se ne bo ukvarjala

Na vprašanje, kako komentira konkurenco, med katero je tudi podpredsednica Gibanja Svoboda Marta Kos, je dejala, da se z drugimi ne namerava ukvarjati. Posvetila se bo volivkam in volivcem ter svojim vsebinam. »Na koncu seveda naj zmaga najboljši, tisto, kar si pa želim, je pa poštena, fer predvolilna kampanja.«

Kar zadeva njeno samostojno pot, je dejala še, da želi z zbiranjem podpisov ohraniti neodvisno držo, saj ne bo pristala na to, da »bi bila strankarski kandidat.« Dodala je, da pa ne po odklonila pogovorov o morebitni podpori kakšne stranke, a se doslej o tem še ni pogovarjala z nikomer. Na vprašanje, kako bo drugačna od sedanjega predsednika Pahorja, je dejala, da je v času »najhujše covid krize, ko so se grobo teptale marsikatere temeljne človekove pravice, pogrešala besedo gospoda predsednika Boruta Pahorja. Osebno menim, da se je premalokrat oglasil,« je pojasnila in še enkrat ponovila, da »jaz tiho ne bom.«

Dejala je še, da se v notranjepolitične boje nikakor ne misli vpletati, »govorila in spregovorila bom pa absolutno takrat, kadar bo to potrebno zaradi stiske, zaradi kršitev temeljnih pravic, zaradi negacij pravne države, zaradi pritiskov na neodvisne nadzorne institucije. To je tisto, kar verjamem. Takrat, ko se to zgodi, mora tisti, ki je prvi med enakimi, povedati svoje mnenje.«

V naslednjih dneh bi utegnila v tekmo vstopiti še župan Kočevja Vladimir Prebilič in diplomat ter nekdanji evropski poslanec Ivo Vajgl.